CHRÍPKA: Akú sú typické symptómy a prečo NIE antibiotiká pri chrípke

Redakcia | 20. december 2022
Chrípka

Kedysi sme nad ňou len mávli rukou. Dnes však už takí ľahkovážni nie sme.

Chrípka je akútna respiračná infekcia spôsobená vírusmi chrípky. Existujú 4 typy vírusov sezónnej chrípky: typy A, B, C a D. Vírusy chrípky A a B cirkulujú a spôsobujú sezónne epidémie choroby.

Chrípka
Prečítajte si tiež:

Chrípka

Typické symptómy pri chrípke

Možno ste už aj vy chrípku mali a viete, že začne náhle z plného zdravia.

  • Inkubačná doba, teda čas od nakazenia po prepuknutie choroby, je zhruba od 1 do 4 dní.
  • Medzi príznaky patria náhla horúčka, kašeľ, bolesť hlavy, hrdla, svalov, kĺbov, celého tela, nádcha. Vírus sa šíri kvapôčkovým prenosom vzduchom, ale i prachom. Keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha, kvapky obsahujúce vírusy sú rozptýlené do vzduchu a môžu sa šíriť až do jedného metra a infikovať osoby v tesnej blízkosti, ktoré tieto kvapôčky vdýchnu. Vírus sa môže šíriť aj rukami. Aby sa zabránilo prenosu, mali by si ľudia pri kašľaní zakrývať ústa a nos, a pravidelne si umývať ruky.

U väčšiny ľudí prejdú príznaky približne za jeden týždeň až 10 dní. Nikdy ich však netreba podceňovať, pretože hoci ohrozené môžu byť všetky vekové skupiny, niektorí ľudia sú vo väčšom riziku, a to deti, tehotné ženy, chronicky chorí, seniori, zdravotnícki pracovníci. U týchto osôb môže mať chrípka vážne následky. 

Prečo nie antibiotiká pri chrípke?

Pediatrička MUDr. Marta Špániková upozorňuje:

„U detí sa chrípka prejavuje mrzutosťou, odmietaním jedla. Objaviť sa môže aj u detí do jedného roka, čo mnohých rodičov prekvapí. Máva dlhodobý priebeh s teplotami trvajúcimi aj desať dní. Až neskôr sa pridruží kašeľ, niekedy nádcha, občas môže byť dieťatko aj zachrípnuté. Okrem prípadov, keď vzniknú komplikácie alebo hrozia bakteriálne komplikácie, nie je vhodná liečba antibiotikami. Je potrebný dostatočný prívod tekutín, podávanie liekov od teploty, vitamínov, časté vetranie a pokoj na lôžku. Veľmi dôležitá je dostatočná rekonvalescencia.

Rodičia robia chybu, ak dávajú dieťa do kolektívu hneď po ústupe teploty. Má byť doma najmenej takú dlhú dobu, ako trvalo ochorenie, teda najmenej jeden týždeň. Bežné hygienické úkony, ako je sprchovanie, sú, samozrejme, potrebné aj počas ochorenia. Na prechádzku, rešpektujúc počasie, môžeme s dieťatkom ísť najskôr 24 hodín po skončení teplôt. Dieťa však nezaťažujeme žiadnou športovou ani inou činnosťou, nechodíme do uzavretých priestorov.“ 

Na chrípku nie sú antibiotiká účinné, pretože jej pôvodcom je vírus a antibiotiká pôsobia proti baktériám. Keď sa však ku chrípke pridruží bakteriálna infekcia a spôsobí zápal pľúc či inú komplikáciu, vtedy sú už antibiotiká namieste. 

Chrípka: Prevencia je dôležitá

Ak sa chcete chrípke vyhnúť, v rámci preventívnych opatrení nezabúdajte na zdravú stravu, dostatočný relax, vitamíny. „Počas chrípkovej epidémie nie je vhodné navštevovať podujatia a miesta s vysokou koncentráciou ľudí.

Dôležité je v domácnosti častejšie utierať prach, ale napríklad aj pred vstupom do výťahu ho nechať minútu otvorený, aby sa vyvetral. Namieste je tiež časté a správne umývanie rúk, nielen spláchnutie dlaní, ale umyť treba celé ruky, medzi prstami, chrbát ruky. Trvá to zväčša jednu až dve minúty, a treba to naučiť aj deti,“ upozorňuje pediatrička.

chrípka

Očkovanie proti chrípke

Účinnou zbraňou proti chrípke je očkovanie. Možno zaočkovať aj malé deti? MUDr. Špániková: „Áno, s týmto očkovaním môžeme začať už u detí od šiestich mesiacov veku. Dôležité je, aby boli v rodinách s malými deťmi zaočkovaní všetci, aby sa tak ochorenie do rodiny vôbec nedostalo – hovoríme tomu cocoon strategie – stratégia čistého hniezda.“

Na Slovensku však máme proti chrípke veľmi nízku zaočkovanosť. V lekárňach sú dostupné účinné, štvorvalentné vakcíny, ktoré poisťovne preplácajú. Sú účinné proti viacerým druhom chrípky. Očkovanie je možné počas celej sezóny, očkovacia látka však potrebuje 10 až 12 dní, aby začala účinkovať. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: