Ako dieťaťu pomôcť zbaviť sa plienok? 8 účinných tipov.

Jana Fialová | 16. May 2017
Ako dieťaťu pomôcť zbaviť sa plienok? 8 účinných tipov.

Ako naučiť dieťa na nočník? Čomu sa vyhnúť a na čo nezabudnúť?

Nenapomínajte a nekarhajte dieťa pri malých nehodách do plienky

Napomínanie pokazí nácvik. Karhanie v dieťati vytvára blok a v mnohých prípadoch vzdor. Snažte sa mu pomôcť, aby poznalo svoju potrebu a bolo samostatné. Neustálym pripomínaním nočníka spôsobíte, že zrelosť dieťaťa oddialite.

Nechávajte nočník v dosahu dieťaťa

Ak sa nočník stane súčasťou vašej domácnosti, prirodzenou a nenásilnou, dieťa si naň zvykne a bude ho čoraz častejšie vyhľadávať aj skúšať. 

Nešetrite chválou!

Ak sa vášmu drobcovi podarí nočník naplniť hoci len troškou moču, alebo jedným „bobkom“, nezabudnite ho pochváliť. 

Zaveďte rituály

Sedenie na nočníku môžete dieťaťu spríjemniť recitovaním básničiek, riekaniek, spievaním. Spravte z tejto činnosti príjemný rituál, na ktorý sa dieťa bude tešiť a bude si ho pamätať. 

Dajte dieťaťu dostatok času

Ak sa dieťaťu podarí cez deň vymočiť zakaždým do nočníka, neponáhľajte sa s nácvikom „suchých nocí“. Nácvik musí byť postupný a určite nie „zázrakom v priebehu týždňa“.

Prečítajte si: (Ne)priateľ nočník alebo Ako skoncovať s plienkami

Motivujte dieťa novou spodnou bielizňou

Veľkou motiváciou pre dieťa je, ak mu kúpite prvú ozajstnú spodnú bielizeň. Nohavičky či slipy s motívom obľúbenej rozprávky budú veľkým lákadlom zbaviť sa plienok a naučiť sa používať nočník či záchod.

Nerobte v nácviku pauzy

Ak sa už spolu s dieťaťom rozhodnete pre nácvik na nočník a máte za sebou úspešné pokusy, nie je vhodné robiť v tejto činnosti prestávku (napr. z dôvodu odchodu na dovolenku, kedy je jednoduchšie vymeniť plienku ako nosiť všade nočník či hľadať záchod).

Dieťa po návrate k nácviku môže začať vzdorovať a nočník odmietať – plienka je predsa omnoho jednoduchšia! Buďte dôslední a ak ste raz začali s odvykaním dieťaťa od plienok, pokračujte v tom!

Deti neporovnávajte!

Kým jedno dieťa sa môže od plienok odučiť v 18 mesiacoch, inému sa to môže podariť až v troch rokoch. Ako sme v úvode spomenuli, je to záležitosť vysoko individuálna a porovnávanie s inými deťmi vedie len k frustrácii a zbytočným chybám, ktorých sa môžete dopustiť.

Prečítajte si: TEST: Je vaše dieťa pripravené začať s nácvikom na nočník?

Bezplienková metóda

Obľúbeným spôsobom odúčania od plienok je u súčasných mamičiek tzv. bezplienková metóda (anglicky Elimination communication).

Táto metóda vychádza z predpokladu, že matka má schopnosť na základe určitých signálov vypozorovať, kedy chce drobček vykonať potrebu – rovnako ako reaguje na jeho potreby hladu, či smädu.

Medzi také signály patrí, keď dieťa náhle stíchne, či naopak zrýchli svoje pohyby, strasie sa, hlasno tlačí, alebo si urobí prestávku v dojčení. Dieťa vyzlečie a podrží nad vhodnou nádobou (umývadlo, nočník...), pokým nevykoná potrebu. S touto metódou je potrebné začať v ranom veku dieťaťa.

Výhody bezplienkovej komunikačnej metódy:

  • Dieťatko je väčšinou v suchu, pokožka netrpí kontaktom s močom a stolicou.
  • Vďaka prirodzenej hygiene odpadá problém so zapareninami, ktorými trpí väčšina detí nosiacich jednorazové plienky. U dievčatiek je nezanedbateľné aj to, že sa výkaly (teda ani baktérie) pri praktizovaní tejto metódy nedostávajú do kontaktu s vagínou.
  • Lepšia komunikácia medzi rodičmi a dieťaťom.
  • Ide o ekologický a najlacnejší spôsob starostlivosti o bábätko, vďaka ktorému nie je toľko zaťažované životné prostredie.
  • Uvádza sa, že ak dieťa priemerne spotrebuje päť až šesť jednorazových plienok denne, za celý prebaľovací vek vyprodukuje až dve tony nerecyklovateľného odpadu.

Vnímanie dieťaťa

Len tak si chodiť po byte, občas sa na chvíľu zastaviť (alebo ani to nie) a pomaly „púšťať do plienky“ je nepochybne výhodné a jednoduché.

S trochou šťastia je dieťa zachvíľu prebalené, opäť v suchom, bezpečnom prostredí. Načo by toto menilo? Zbavenie sa plienok je veľkým krokom v jeho vývoji – v dozrievaní, vnímaní, prispôsobovaní sa situáciám.

Nie je jednoduché odpozorovať čas, kedy je naše dieťa pripravené, ale občasným skúšaním nič nepokazíte. Ak sa nočník neuchytí u vášho dieťaťa na prvýkrát, nezúfajte. O nejaký čas sa k nácviku opäť vráťte. Výhodou pre dieťa bude fakt, že tohto plastového spoločníka už pozná a vie, čo od neho očakávate.

Prečítajte si: Ako naučiť dieťa na nočník?

Čo ak sme spravili chybu?

Nie je ničím výnimočným, že rodičia pod tlakom okolia, starých rodičov, susedov či kamarátov začnú s nácvikom na nočník oveľa skôr, ako je ich dieťa pripravené.

Nátlak, sústavné nútenie, pripomínanie, zahanbovanie či v extrémnych prípadoch tresty a bitka spôsobia, že u dieťaťa vypestujeme psychický blok a strach potrebu vykonať.

Častým dôsledkom je zadržiavanie stolice, bolesti bruška, strach z nočníka. Dieťa potrebuje vykonať veľkú potrebu, ale zo strachu, že ju „pustí do plienky“, pretože nočníka sa bojí alebo ho odmieta, svoju potrebu radšej zadržiava a nastáva tak kolotoč navzájom súvisiacich problémov.

Strach dieťaťa sa prehlbuje, takisto vzdor, bolesti bruška sú čoraz častejšie. 

V prvom rade je dôležité dieťa upokojiť, zmeniť hlavne váš postoj k problému, nerobiť „z komára somára“ a dieťa radšej motivovať, ako karhať.

Veľakrát je jediným riešením nácvik odložiť o pár dní, týždňov, ale v mnohých prípadoch i mesiacov. Dieťa musí nočník prestať vnímať ako hrozbu a hlavne pochopiť, že ak sa potrebuje vykakať, pokiaľ sa ešte necíti na to, urobiť tak na nočníku alebo záchode, určite sa vyprázdniť do plienky.

Ak má dieťa zápchu, snažte sa vyhnúť používaniu rektálnej rúrky, môže viesť k návyku. Takisto vylúčte používanie preháňadiel, čapíkov či gélov. Vhodné je upraviť stravu, pridať viac vlákniny, v prípade, ak má dieťa stále problémy so stolicou, siahnite po prírodných prostriedkoch – napr. sušených slivkách či odvare z nich.

Prečítajte si: Ako sme sa za 3 dni naučili na nočník

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: