17. november - Medzinárodný deň predčasne narodených detí

PaeDr. Dagmar Baluchová | 17. Nov 2015
17. november - Medzinárodný deň predčasne narodených detí

Celý svet si 17. novembra pripomína predčasne narodené deti - tie, ktoré sú s nami, ale aj tie, ktoré boli príliš malinké a museli nás opustiť.

V tento deň si celý svet pripomína predčasne narodené deti - tie, ktoré sú s nami, ale aj tie, ktoré boli príliš malinké a museli nás opustiť.

5 000 detí ročne

Na Slovensko sa narodí predčasne každé 9. dieťa, čo predstavuje ročne asi 5000 detí. Ide o nemalé číslo… Prívlastok „predčasné” prináleží deťom, ktoré sa narodia pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva, pričom hranica životaschopnosti je ukončený 24. týždeň.  Ich pôrodná hmotnosť býva zväčša menej ako 2 500 gramov, pričom hmotnosť extrémne nezrelých novorodencov je od 500 – 1 000 gramov. Ľ. Kaiserová z OZ Malíček: „Mimo materského lona potrebujú špeciálne prostredie a náročnú starostlivosť na novorodeneckých jednotkách intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti. Ich nevyvinuté orgány nedokážu bez pomoci zvládať samostatné dýchanie, udržiavanie telesnej teploty a trávenie. Sú pre ne rizikové infekčné ochorenia, ako i ďalšie nebezpečenstvá. Našťastie, Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou úrovňou starostlivosti o predčasne narodené deti a naši neonatológovia dokážu zachrániť i deti, ktoré by v minulosti neprežili.”

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: