Prvé obdobie vzdoru – ako ho prekonať?

Redakcia | 23. Jan 2017
Prvé obdobie vzdoru – ako ho prekonať?

Môj syn sa dostal do obdobia vzdoru, na objatie odpovedá ešte väčšou agresivitou, niekedy ho ani nedokážem udržať. Náš lekár mi odporučil strčiť ho pod studenú sprchu a vraj záchvat amoku prejde. Zdá sa mi to dosť drastické, aký názor máte vy?

Vzdorovité správanie dieťaťa v období batoľaťa je úplne normálne

Agresívne, či skôr negativistické správanie sa detí vo veku batoľaťa je úplne normálny, fyziologický fenomén. Dieťa v tomto veku „nachádza samé seba“, formuje si a hľadá svoje postavenie v okolitej spoločnosti, vo svojej „ svorke“. 

Odpor a negatívne správanie vlastne testuje hranice „možného“ a dovoleného. Ak si všimneme správanie mláďat (mačiatok, šteniec, vĺčat), vidíme, že medzi sebou súťažia, bojujú, obhrýzajú matku, ťahajú ju za uši.

A v takto vytvorených vzťahoch sa utriasa pozícia a aj osobnosť každého z nich. Aj deti vo viacdetných rodinách, či v škôlke si vytvárajú a majú svoje postavenie, ktoré ich obvykle podvedome sprevádza celý život. 

Deti „lámané“ direktívnym rodičovským vedením strácajú samostatnosť, schopnosť riešiť problémy, rozhodovať sa, byť šťastne tvorivým človekom. Neistota, obava a úzkosť budú dôsledkom vašich „výhier“ v boji s odpor kladúcim batoľaťom. 

Ako reagovať na výbuchy agresívneho odporu? 

Jednoznačne pokojom, akoby sa nič nedialo. Ak sa drobec hodí o zem, je namieste nanajvýš neutrálna otázka: „Ako sa ti leží?“ Pri takýchto prejavoch najvážnejšie pôsobí až „zájdenie sa“ – omodranie pri plači.

Stačí pokojné, ľahké ťapnutie a krátky, direktívny príkaz „tak už dosť!“. Na zájdenie sa ešte nikto nezomrel a ak nerobíme okolo neho paniku, postupne sa tento zlozvyk stratí.

 

Prečítajte si: Ako dieťaťu vysvetliť nevhodné správanie?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: