Mixovanie, pasírovanie alebo roztlačenie vidličkou?

Redakcia | 23. august 2018
Mixovanie, pasírovanie alebo roztlačenie vidličkou?

Zaujal ma problém mamičky, ktorá sa sťažovala na to, že jej syn odmieta stravu, ktorá nie je kašovitá. Ja mám podobný problém s dcérou. Má dva a pol roka a tiež odmieta jedlá, ktoré musí hrýzť.

Keď bola malá, obávala som sa, aby sa pri jedení väčšieho sústa nezadusila, a preto som jej spočiatku príkrmy mixovala, neskôr roztláčala vidličkou. Neviem, či som na začiatku neurobila chybu, možno som príkrmy nemala mixovať. Čitateľka Monika

Je mixovanie potravy pre dieťa vhodné?

Na Vašu otázku odpovedá Mudr. Katarína Vicianová

Ako ste uviedli, nie ste jediná, ktorá má „problém“ s príjmom stravy svojho dieťatka. Poznáme širokú škálu takýchto  problémov. Niektoré deti odmietajú príkrmy ako také, iné preferujú iba niektoré druhy potravín. No a mnohé majú problém s prehĺtaním. Treba však odlíšiť, či je dieťatko zdravé alebo choré. 

U chorých detí sú najčastejšou príčinou problémov s hltaním neurologické ochorenia. Problémy s prehĺtaním majú i deti s vrodenými chybami zažívacieho systému či vrodenými chybami tváre, podnebia, krku, dýchacích ciest a pod.                                                                        

Deti môžu odmietať stravu náhle, počas akútneho zápalu hrdla, či pri ochoreniach sliznice ústnej dutiny (aftóznej stomatitíde), kedy pre bolesť odmietajú hocijakú stravu, a teda aj mixovanú. 

Mixovanie neodporúčam       

Najčastejšou príčinou problémov s príjmom tuhej stravy u zdravých detí je mixovanie pri jej zavádzaní. Mixovanie zdravým deťom pri zavádzaní príkrmov vôbec neodporúčame. Treba vedieť, že prehĺtanie je definované ako presun potravy alebo tekutín z ústnej dutiny cez hltan do pažeráka a následne do žalúdka. Ťažkosti sa môžu objaviť v ktorejkoľvek fáze prehĺtania.                                                                                                                                               

Hltací akt má 3 fázy:

1.    Ústna (orálna) fáza je ovládateľná vôľou. Potrava sa žuvaním rozomieľa, premiešava sa so slinami. Zatlačením sústa jazykom smerom dozadu a pritlačením jazyka o tvrdé podnebie sa potrava dostáva cez hltanovú úžinu do hltana a na koreň jazyka, kde sa začína druhá fáza hltacieho aktu.

2.    Hltanová (faryngeálna) fáza je reflexná, nie je ovládateľná vôľou. Hneď ako sa sústo dotkne koreňa jazyka, dôjde k reflexnému zatvoreniu všetkých otvorov hltana, ktoré nesúvisia s tráviacim systémom:

  • sťahom a zdvihnutím mäkkého podnebia sa uzatvorí nosohltan
  • sťahom svalov sa hrtan dvíha nahor, dopredu a pod koreň jazyka, hrtanová príchlopka sa preklopí cez vchod do hrtana,
  • hlasivková štrbina sa reflexne uzavrie a sústo sa presúva do dolnej, hrtanovej časti hltana.

Pri prechode sústa cez túto časť hltana sa reflexne otvorí pažerák a potrava sa posúva do pažeráka, kde začína pažeráková fáza. 

3. Pažeráková (ezofageálna) fáza hltacieho aktu. Sťahom pažerákového svalstva sa potrava posúva do žalúdka.  
                                                                                                                             
Vaša dcérka nemá problém s hltaním ako takým, iba odmieta hrýzť a hltať tuhšiu stravu. Pravdepodobne ide o zlozvyk. No v detskom lekárstve platí, že najprv majú byť vylúčené organické príčiny ochorenia a až potom možno povedať, že ide o psychický problém, teda zlozvyk.

A
k do času nástupu dcérky do škôlky nedôjde k zlepšeniu daného stavu, odporúčala by som, pre istotu, vyšetrenie u detského otorinolaryngológa, gastroenterológa, prípadne klinického logopéda. Je menej známe, že práve klinickí logopédi majú bohaté skúsenosti s tým, ako riešiť problémy s hltaním u detí.

Vyšetrenia prehĺtacieho reflexu

Hltací reflex sa dá vyšetriť viacerými spôsobmi. Či už pomocou RTG vyšetrenia (zastaranejšie tradičné rádiografické vyšetrenie pasáže pažeráka báriovou pastou) alebo pomocou videofluoroskopie. Videofluoroskopické vyšetrenie zobrazí celý prehĺtací proces v ústnej (orálnej) a aj v hltanovej (faryngeálnej) fáze.

Ako sa zbaviť mixovania? 

V praxi sa najviac osvedčilo postupné zväčšovanie častí jedla.

  • Z pripravenej porcie jedla na mixovanie odoberiete 1/10 a tú prepasírujete cez najjemnejšie sitko, zmiešate dokopy mixovanú a pasírovanú časť a podáte dcérke.
  • Na druhý deň prepasírujete 2/10 dávky jedla.
  • O 10 dní by ste sa mali dostať z mixovanej stravy na pasírovanú
  • A potom zopakovať to isté tak, že 1/10 pripravenej porcie na pasírovanie odoberiete a najemno potlačíte vidličkou. Zmiešate roztlačenú a pasírovanú časť porcie. Takto o 10 dní by ste mali prejsť z pasírovanej na roztlačenú porciu jedla.

    Je to síce náročnejšie na čas, ale stojí to za pokus. Uvidíte, ako dcérka zareaguje.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: