Mamičky, poraďte našej čitateľke s jej problémom - šikanou!

redakcia | 27. Mar 2011

Výzva pre všetkých rodičov, ktorí môžu pomôcť...

Milé mamičky, rodičia!

Opäť sme do redakcie dostali list, v ktorom jedna z vás, mamička Janka, žiada o radu a pomoc. Ak viete, pomôžte prosím, a vyjadrite sa v diskusii pod článkom. Tu je Jankin list:

Vážená redakcia časopisu Mama a ja,
kupujem Váš časopis už cez 8 rokov, každý mesiac striehnem, kedy uvidím nové vydanie a aj za posledné eurá Vás hneď kúpim. Vo Vašom časopise odpovedáte na otázky čitateliek alebo zvedavých mamičiek aj nemamičiek kvalitnými odpoveďami podloženými výskumom alebo osobami, ktoré sa danej téme alebo problému venujú.

Ja mám tiež jeden, pre mňa OBROVSKÝ problém, s ktorým by som bola vďačná, keby ste mi pomohli a poradili. Je nás určite viac mamičiek, ktoré s takýmto problémom zápasia, a ktoré by uvítali riešenie.

Môj problém spočíva v šikane môjho syna - škôlkara, ktorý tento rok nasatupuje do prvého ročníka ZŠ. V škôlke má len dvoch kamarátov, a z toho jeden sa s ním odmieta hrať, ak syna beriem zo škôlky na obed domov, je tam zopár dievčat, ktoré ho šticujú a štípu, a on sa vôbec nebráni, lebo žalovať sa nemá a dievčatá sa nebijú.

Je pravda, že som ho vždy viedla k tomu, aby bol slušný, milý, pomáhal, nikdy sa nebil, požičiaval hračky, ale ja už som taká zúfalá z tejto situácie, že aj teraz, keď to píšem, tak plačem, lebo neviem ako mu pomôcť, aby sa naučil brániť. Ak mu aj poviem vonku, nech si to skúsi vyriešiť sám - nejaký problém, on sa radšej stiahne a hrá sa sám, ako by mal nájsť riešenie. Tu je chyba aj vo mne, lebo ja som taký ochránarsky človek, tak ja som väčšinu konfliktov sa snažila riešiť za neho, ale robila som to s tým, že to je moje dieťa, ktoré musím chrániť za každú cenu.

Pani učiteľky v škôlke vravia, že je ukážkový žiak, nevyrušuje, upratuje si hračky aj postieľku, poslúcha, len je utiahnutý a aj keď mu niekto ublíži, tak to nepovie, musia to za neho  povedať ostatní spolužiaci a on len sedí v kúte a plače. Bojím sa nástupu do školy, predsa len viacej žiakov okolo, nový kolektív,spolužiaci, prostredie. Teraz čakáme bábätko, nastane iná situácia aj v rodine.... neviem, neviem ako to riešiť, len viem, že už včera bolo neskoro, ale snáď sa ešte dá niečo urobiť, aby z neho bol priebojnejší chlapec, veď už má 7 rokov.

Veľmi pekne Vás prosím, z celého srdca, už neviem na koho sa obrátiť, pomôžte mi s týmto problémom, bola som aj u psychologičiek, ony povedali, že to je v povahe, že sa s tým musím
naučiť žiť a aj on, ale keď vidím aký je svet okolo tvrdý, tak nechcem, aby bol môj syn vystavený urážkam, vyhrážkam a fyzickému násiliu. Dali sme ho aj na karate, aby sa naučil brániť, tak výuku zvláda na jednotku, tréner je nadšený že má talent, ale akonáhle má ísť zápasiť, tak sa stiahne a k útočníkovi je veľmi jemný, len aby mu neublížil, takže ani to nám asi veľmi nepomôže.

Preto Vás veľmi prosím o uverejnenie môjho problému, aby som si mohla prečítať ako postupovať, len mi prosíííím pomôžte, lebo ja som v koncoch a aj môj syn :(((((((, ďakujem, ďakujem, ďakujem...

Problém šikany sme na našich stránkach už riešili v článkoch Šikanovanie medzi deťmi a Šikanovanie. Ak viete mamičke Janke poradiť, urobte tak priamo v diskusii pod článkom. Ďakujeme.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: