Dôležitý moment v živote bábätka: Ja SEDÍM!

deti, batoľa, sedenie, vývinové štádiá dieťaťa
24.8.2017 v kategórii Batoľa, autor Mgr. Jarmila Hýroššová, foto: istockphoto.com

Po otáčaní, kotúľaní a plazení je sedenie ďalším vývinovým krokom vášho bábätka. Kedy je naň ten správny čas? A kedy je ešte príliš skoro?

Neprehliadnite: Niekoľko tipov, ako si upraviť domácnosť pred príchodom bábätka

Dieťa sa začína pripravovať na sedenie

Zbadali ste v poslednom čase, že sa vaše bábätko dostáva z polohy na brušku do pozície na kolienka? To je prvý krok k sedeniu. Niektoré bábätká si cvičia sedenie aj tým, že sa pokúšajú chytať si nôžky v polohe na chrbátiku.

Dôležitým predpokladom je, ak sa vie bábätko podopierať rukami. Tak sa ľahšie dostane do vzpriamenej pozície.

Skôr či neskôr sa dieťa naučí posadiť sa. Sedenie je na začiatku ešte veľmi „tackavé“, treba ho cvičiť. Okrem toho sa ešte musia vytrénovať potrebné svaly. Dieťa si v polohe na brušku, na boku alebo na chrbátiku trénuje svaly, ktoré mu neskôr umožnia sedenie.

Prečítajte si tiež: 9 veľkých krokov k prvým krôčikom

Každé dieťa sedí inak

Ako pri všetkých vývinových krokoch aj naučiť sa sedieť trvá u každého bábätka rôzne dlho.

Niektoré deti sa môžu napríklad najskôr postaviť, skôr ako sa naučia sadnúť si.

Rodičia by však nemali dávať dieťa sedieť predčasne! Aj keď už vie na krátky čas udržať rovnováhu, jeho svaly sa ešte veľmi rýchlo preťažia a môže to spôsobiť i škody na chrbtici dieťatka.

Na počudovanie môžu deti sedieť rôznym spôsobom: Môžu vystrieť obe nožičky, jednu nožičku si podložiť a druhú vystrieť alebo sedieť v tureckom sede.

deti vývinové štádia, lozenie, chodenie, plazenie

Bábätko vie sedieť – ďalší medzník v jeho živote

Keď sa vaše bábätko naučí sedieť, spoznáva svet nanovo. Ruky už nemusí používať na podopieranie a sú voľné na hranie. Okrem toho môže už sedieť v stoličke na kŕmenie a zúčastňovať sa tak spoločného jedenia so zvyškom rodiny.

Ako ďalší vývinový krok bude čoskoro nasledovať lezenie, dvíhanie sa do stoja a potom konečne chodenie.

Najneskôr v deviatich mesiacoch je väčšina bábätiek na tom po motorickej stránke tak dobre, že vedia loziť alebo sa plaziť, posadiť sa a voľne sedieť. Sú však aj také deti, ktoré sa ešte pri oslave prvých narodenín nevedia samostatne pohybovať.

Prečítajte si: Kedy môže bábätko už sedieť?

Nemusíte sa však báť. Každé bábätko sa vyvíja inak. Neexistuje žiaden termínovník, ktorého sa musí vaše bábätko pridržiavať. Ak však máte pochybnosti, či sa vaše dieťatko vyvíja po motorickej stránke správne, spýtajte sa na to vášho detského lekára.

 Na záver si prečítajte:

Sedíte správne?

Ešte nelozí? Pomôžte mu!

Bábätká s nadváhou a ich vývin