Kedy bude zo syna lepší jedák?
Mamička 2,5 ročného synčeka sa obrátila na nás o radu, ako dosiahnuť, aby jej malý "nejedák" zjedol toho viac.
Na otázku odpovedá pediater
V detskom veku poznáme tri základné skupiny príčin nechutenstva.
- Prvú skupinu tvoria náhle alebo dlhodobé choroby tráviaceho systému, napr. infekcie, vrodené anomálie, malabsorpčný syndróm, ochorenia pečene a pankreasu.
- Druhá skupina zahŕňa ochorenia iných orgánov, ktoré sa prejavujú nechutenstvom. Patria sem infekcie (napr. močových ciest, dýchacieho systému, ucha), chronické choroby ako chudokrvnosť, ochorenia štítnej žľazy.
- Tretia skupina príčin nechutenstva je v tomto veku najčastejšia. Sú to psychogénne príčiny. Či už zlé stravovacie návyky – zlá výchova k jedlu, jednotvárna strava, nadbytok mlieka, sladké nápoje. Aj malé dieťatko môže pociťovať stres, únavu a negatívne emócie. Medzi psychogénne príčiny nechutenstva patrí aj „fyziologická anorexia“ batoliat a školských detí.
Jedná sa pravdepodobne o „fyziologickú anorexiu“ batoliat a školských detí
Mäso? NIE!!! Čo robiť, ak dieťa odmieta mäsko
Dôležité je zachovať pokoj
Pripájam i odporúčaný jedálniček pre deti staršie ako 1 rok:
- Raňajky tvoria 25 % celkovej dennej potravy: pred alebo po hutnej strave dieťatko dostane materské alebo umelé mlieko – formulu (najlepšie do 3 rokov života). Na raňajky má mať chlieb alebo pečivo, maslo, džem, rôzne doma pripravené nátierky, syr, ovocie alebo kúsok čerstvej zeleniny.
- Na desiatu (5 %) má mať mliečny výrobok s ovocím.
- Obed, ako hlavné jedlo (40 %), pozostáva z mäsa, rýb, vajíčok, zeleniny, strukovín a príloh (zemiaky, ryža, cestoviny, knedle) v rôznej kombinácii. Pripravíme ho z polievky a hlavného chodu. Avšak mnohé deti zvládnu iba jeden hlavný chod. Ovocie a zelenina má byť súčasťou každého jedla.
- Olovrant (5 %) má byť zložený z mlieka, jogurtu, pečiva, surovej zeleniny a ovocia, pravdaže, vhodne skombinovaných.
- Na večeru (25 %) majú deti medzi 1. a 2. rokom mať kašu s ovocím alebo zeleninou, alebo cestoviny, ryžu, zemiaky a zeleninu.
A ešte: Hoci podľa pani doktorky je všetko v poriadku, požiadajte o gastroenterologické vyšetrenie vášho synčeka. Detský gastroenterológ zváži zdravotný stav vášho malého a prípadne vylúči potravinovú alergiu, intoleranciu laktózy, parazitárne ochorenie zažívacieho systému, anatomickú odchýlku zažívacieho systému a ďalšie možné ochorenia tohto systému. Ak by nechutenstvo pretrvávalo, poradí, čo ďalej.
V pediatrii platí stará dobrá zásada, že až po vylúčení organických príčin môžeme povedať, že ide o psychogénnu príčinu zdravotných problémov dieťatka. Platí to napríklad i pre bolesti hlavy, či bolesti bruška.