Mäso? NIE!!! Čo robiť, ak dieťa odmieta mäsko

Mäso? NIE!!! Čo robiť, ak dieťa odmieta mäsko
3.11.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Koľko mäsa a ako často by malo dieťa jesť mäso? Čo robiť, ak mäsko odmieta?

Vaša otázka:

Môj dvojročný syn odmieta mäso. Sem-tam kúštiček z kuracieho, prípadne teľacieho mäsa zje, ale maximálne jednu až dve lyžičky 2-krát týždenne. Nie je to predsa len málo? Mám obavy, aby mu v strave niečo nechýbalo. Prosím, poraďte mi, čo mu v príkrmoch ponúkať, aby nemal deficit mäsa?

Odmietanie mäsa je u detí zvyčajne prechodné

Na Vašu otázku odpovedá MUDr. Katarína Vicianová, I. detská klinika DFNsP a LFUK:  Váš synček patrí k pomerne veľkej skupine detí, ktoré medzi 1. – 3. rokom vždy niečo odmietajú.

Je to prejav ich samostatnosti, či vzdoru alebo individuálnej nechuti k niektorej zo základných potravín. Niektoré deti odmietajú surové ovocie, iné čerstvú zeleninu, ďalšie nepijú mlieko. Vo vašom prípade je to mäso.

Mamičky z toho bývajú nešťastné, hľadajú rady, ako si s daným problémom u ich dieťatka  pomôcť. U väčšiny detí je toto obdobie prechodné.

Treba si ale uvedomiť, že mäso patrí medzi základné potraviny. Je dôležitým zdrojom plnohodnotných živočíšnych bielkovín, ktoré obsahujú aj esenciálne aminokyseliny, dôležité pre rast a obnovu tkanív. Organizmus si esenciálne aminokyseliny nevie sám vyrobiť.

No mäso je i zdrojom minerálov (železo, fosfor, zinok, horčík) a vitamínov (B, A, D). Napríklad obsahuje železo v hémovej podobe a je najväčším zdrojom železa pre dieťa vo veku 1. – 3. rokov.

Aké bylinkové čaje ponúknuť drobcom?

Mäso do jedálnička dieťaťa určite patrí

  • V prvom roku je vhodné „biele“ mäsko, a to kuracie, morčacie alebo z domáceho králika. Zo začiatku obsahuje jedna porcia príkrmu 20 g, neskôr 35 g mäsa na dávku.
  • Ku koncu prvého roku môžeme dať dieťatku i teľacie mäso.
  • Po ukončenom 1. roku v rámci rodinného stravovania mäso, ryby, hydinu, vajíčka alebo strukoviny podávame denne.
  • Mäso podávame 5-krát do týždňa – jeden raz ho nahradíme celým vajíčkom a druhý raz strukovinami alebo rybou.
  • Podávame ho v množstve približne 3 polievkových lyžíc.
  • Po prvom roku možno zaradiť i hovädzie mäso a občas i chudé bravčové.
  • Mäso varíme, dusíme, pečieme. Vyprážané jedlo nepatrí do výživy dieťaťa vôbec.
  • Po prvom roku môže dieťatko dostať kúsok šunky (hydinovej či bravčovej). Ale párky, salámy a paštéty treba rozhodne vynechať!
  • Mäso teda nemusia mať deti každý deň. Jedálny lístok by mal byť čo najpestrejší a z bohatej ponuky ďalších surovín (zeleniny, cestovín, strukovín a obilnín) môžeme pripraviť veľmi chutné a výživné bezmäsité jedlá.

RECEPTY pre dojčatá: TIPY na obedy pre najmenších gurmánov

Strukoviny namiesto mäsa?

Denná dávka  mäsa by mala byť 25 – 40 g podľa veku dieťaťa. Asi 30 g mäsa nahradí jedno vajce alebo 4-5 lyžíc varených strukovín.

Strukoviny, aj keď sú veľmi výživné, svojou hodnotou nedokážu nahradiť mäso úplne. Môžeme ich v detskom jedálnom lístku ponúkať jeden- až dvakrát týždenne. Úplne nevhodná je kombinácia strukovín a údeniny. 

Strukoviny spôsobujú nafukovanie, tieto problémy sa zmiernia dokonalým varením domäkka, pasírovaním alebo mixovaním a ochutením napríklad majoránkou, rascou či bazalkou. Odporúčam začať s drobnou červenou šošovicou, ktorá sa po namočení uvarí za 10-15 minút.

Prečítajte si: Denný stravovací harmonogram

Ako "skyť" mäso do pokrmov

Viaceré mamičky uspeli s pomletím mäsa a prípravou vo viacerých podobách (hašé, zapekané mäso, fašírka – ale pečená, nie vysmážaná). Niektoré schovali mäso do omáčky alebo zeleninového pyré. Poznám prípady, keď deti kŕmili mäsom skrytým v banáne.

Na jednej strane máme utrápenú mamičku a na druhej strane usmiate dieťatko, ktoré si aj najmenšie kúsočky mäsa schová pod líčkom a na záver ich víťazoslávne vypľuje.

Pokúste sa zvládnuť toto prechodné obdobie bez stresu, zbytočne o tom pred synčekom nediskutujte. Podávajte mu mäso aspoň 5x do týždňa. Ak ho odmietne, vždy majte náhradu v podobe strukovín alebo najviac 2x týždenne vajíčka.

Ak to potrvá dlhšie ako niekoľko mesiacov či pol roka, obráťte sa o pomoc na detského gastroenterológa.

Neje mäso! Čo s tým?