Cmúľa si vaše dieťa palec? Pozor, môže to byť problém

Redakcia | 15. Mar 2018
Cmúľa si vaše dieťa palec? Pozor, môže to byť problém

Prštek v puse pri zaspávaní, kočíkovaní, jedení, alebo len tak hocikedy mu príde chuť...poznáte to? Ak si vaše dieťa cmúľa palec často, zbystrite pozornosť!

Lekári, najmä čelustní ortopédi, cmúľanie palca vôbec nevidia radi. Palec totiž, na rozdiel od cumlíka, nie je poddajný, a keď ho dieťa cmúľa, nepovolí a neprispôsobí sa ústam. Tak vzniká tlak, ktorý z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť rôzne ochorenia a deformácie zubov, sánky a čeľuste.


Ak si dieťa dlhšie obdobie cmúľa palec, môže sa stať, že detské zúbky sú nerovnomerne zarovnané alebo vytŕčajú von. Platí, že čím dlhšie cmúľanie palca trvá, tým je vyššia pravdepodobnosť, že bude potrebná ortodontická liečba.

Cmúľanie palca môže spôsobiť rečové chyby

U dieťaťa sa môžu vyskytnúť problémy so zlým vyslovovaním spoluhlások T a D, šušlanie a vystrkovanie jazyka pri rozprávaní. Deti, ktoré si cmúľajú palec, často alebo s veľkou intenzitou aj po 4. a 5. roku, majú navyše vyššie riziko zubných alebo rečových problémov.

V zriedkavých prípadoch je cmúľanie palca po piatom roku dieťaťa reakciou na emocionálny problém alebo inú poruchu, ako napríklad úzkosť. Dieťa s takýmto problémom potrebuje odbornú pomoc.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: