Adamko má 24 mesiacov: Haló, svet, mám DVA ROKY!

Barbora Daxner | 10. december 2021
Adamko má 24 mesiacov: Haló, svet, mám DVA ROKY!
foto: archív autorky, dm drogerie markt

Ak sa Adamka spýtate a nebude sa práve hanbiť, pretože pred cudzími to tak má, kým si ich „oťuká”, hrdo vám na prstoch ukáže: áno, on má už dva roky, prosím pekne. A vzápätí zo seba vysype svoje krstné meno a priezvisko. A aj krstné meno a to siahodlhé priezvisko mňa, svojej maminy, ak sa budete pýtať ďalej. No čo vám poviem, dvojročný Adamko – to znamená už seriózny mladý muž.

Ak práve nie je hladný, chorý, unavený a má naplnené všetky základné potreby, je z neho skvelý parťák, správne bláznivý, šikovný, chápavý, prekvapivo inteligentný a oplýva svojským a neopakovateľným humorom. Asi žiaden muž ma nevie tak zaručene rozosmiať ako tento môj malý muž. Muž môjho života.

Môj syn

Má rád mandarínky, jahody a všetko to, čo má na tanieri jeho tatino, pretože z tatinovho taniera všetko chutí akosi lepšie. Je rodinný komik, jeho mimika, potuteľný úsmev, nápady či hlášky roztopia aj ten najväčší ľadovec. 

Knihomoľ a majster

Je aj vášnivý čitateľ – jablko nepadlo ďaleko od stromu, chvalabohu, a jednu knižku čítam dookola aj stokrát denne. Aktuálne je to „old school” kniha Keby som bol medveďom, ktorú som čítala ešte ja ako malá. A ak mu ju chce náhodou čítať niekto iný, dokáže sa dostať až do vývrtky: „Nie! Mama číta! Mama bude čítať! Mama tu na gauči čítaj!” vykrikuje neodbytne. 

Okrem kníh stále rád pomáha tatovi v záhrade kadečo majstrovať, takže nápad darovať mu na narodeniny hračkársku vŕtačku (keď sme boli naozaj v koncoch, čo mu darovať a kuriér meškal s pôvodným darčekom), bol nápadom za milión. Aktuálne behá po celom dome a stále voľačo „opravuje”. Keďže za svoj krátky život štyrikrát letel lietadlom, fascinujú ho aj lietadlá a keď nejaké vidí na oblohe, nadšene poskakuje a vykrikuje, že s ním poletí.

Ak sa ho spýtate, kam chce letieť, bez zaváhania odpovie: „Do Švédska.” Je plnohodnotnou súčasťou našej „svorky” a prežíva s nami vedome už úplne všetko. Dokonca vám povie aj to, že „už chodí do škôlky”, čím myslí to, že tam chodieva svojej sestričke zaniesť obed a pri tej príležitosti sa ponaháňať s inými deťmi. To je preňho najkrajšia časť bežného dňa. A ešte pobyt vonku. Adamko je totiž silno outdoorový typ. Také tie klasické vnútorné herne či ihriská priveľmi nepozná, no túlať sa po lese a ako bonus sa pohojdať na hojdačke – to je jeho! 

Duracelka

Niekedy sa smejem, že som ešte neprišla na to, kde sa mu vyberajú baterky. Je totiž nevyčerpateľná studnica energie. Budí sa ako prvý a zaspáva posledný. Tesne pred večerným spánkom ešte robí kotrmelce po posteli a rozpráva kadejaké srandy. Nie a nie sa unaviť. Jeho energia je niekedy ohromujúca, uťahá aj stádo. 
Vie ju však aj správne nasmerovať a potom to vyzerá tak, že vo svojich dvoch rokoch sa už vie celkom sám obliecť i vyzliecť (vrátane plienky aj pančúch) aj obuť, rozozná pravú i ľavú stranu, ovláda desiatky básničiek a pesničiek, tvorí súvislé vety a dokáže vysloviť „r” takmer vo všetkých slovách. 

Život bez Adama by bol už strašná nuda. Pre každého člena našej rodiny. Jeho sestrička ho miluje na život a na smrť a ak dám niečo jednému, musím aj druhému – taký je zákon. Ak jej poviem, že ju ľúbim, odpovie: „Aj Adama”. A je to tak aj opačne. Títo moji dvaja sú úžasná dvojica, vedia sa spolu aj krásne zahrať a držať a hoci sú medzi nimi aj klasické súrodenecké ťahanice, pri pohľade na nich sa mi čoraz častejšie napĺňa srdce neskutočnou láskou a vďačnosťou, že sme neostali len pri jednom, ale máme ich oboch a že sa jeden o druhého budú môcť v živote oprieť. 

Adamko dm

... byť mamou

Bude to asi znieť ako strašné klišé, ale tie dva roky Adamkovho života naozaj utiekli ako voda. Moja svokra hovorí, že starnú len deti, a pri pohľade na Adamov „dospelácky” výraz v ňom len sotva spoznať ten maličký dokrčený spiaci uzlíček, ktorý mi pred dvoma rokmi priniesli do náručia na JIS-ku po ťažkom pôrode. Zvyknem hovorievať, že vďaka svojej prvorodenej dcérke Paulínke som sa naučila, čo znamená byť ženou. A vďaka Adamovi zase to, čo je to byť mamou. Je mojím ďalším veľkým učiteľom, každodenne mi dáva lekcie, často dosť bolestivé. O prijímaní a dávaní, o bezpodmienečnej láske, o márnosti snahy byť dokonalou, o tom, že niekedy nič nevyjde tak, ako chceme – a je to úplne v poriadku. 

Prvú lekciu mi dal už pri pôrode, ktorý vypálil presne opačne, než som si naplánovala. Po pôrode cisárskym rezom som sa s ním ocitla doma, rozbitá, dcéra zápal priedušiek, on problém s prisávaním, ja s popôrodnou depresiou level 4, potom kríza, stavanie domu, sťahovanie a potom príchod korony – to bolo Adamkovo intro do života, jeho prvé mesiace. Ale boli to aj nekonečné hodiny kočíkovania, kadejaké výlety, cesta do Talianska či Švédska, množstvo smiechu, chvíle s rodinou, stovky hodín básničiek a pesničiek, vymyslené rozprávky, uspávanie skákaním na fitlopte, nekonečné naháňanie, túlenie, šteklenie a ďakovanie Bohu, že ho máme. 
Adamko, k tvojim druhým narodeninám ti spolu s tatinom a Bubou z celého srdca želám, aby si si naďalej zachovával svoj šarmantný humor a nápady, svoju nevyčerpateľnú energiu a chuť do života, svoju kontaktnosť a otvorené srdiečko. Veľmi ťa ľúbime. Všetko najlepšie! 

Toto sa vám z dm drogerie markt môže zísť:

alverde Kids tuhé sprchovacie mydlo a šampón, 60 g
Tuhé mydlo zahalí pokožku do jemnej peny s vôňou sladkých jahôd. Vysoko kvalitné organické bambucké a kakaové maslo dodáva pokožke a vlasom intenzívnu vlhkosť a obzvlášť šetrne ich čistí. Receptúra je vegánska, bez minerálnych olejov a bez čisto syntetických vôní, farbív a konzervačných látok

alverde Kids tuhé telové maslo, 30 g
Tuhé maslo so sladkou vôňou jahôd sa jemne roztápa a pokožke dodáva pocit hebkosti. Výťažok z harmančeka, vysoko kvalitný včelí vosk a extrakt zo slezu sa postarajú o ochranu pokožky pred vysušením.

babylove kapsička Bio mango a papája v jablkách, 100 g
Chutná kapsička nielen na cesty! Obsahuje 100 % ovocie v Bio kvalite z ekologického poľnohospodárstva. Ovocný príkrm z jablkového, mangového a papájového pyré je ideálny kedykoľvek počas dňa.

babylove univerzálne reflexné pásky, 2 ks
Pásky zabezpečia bezpečnosť a viditeľnosť v tme, za súmraku a v hmle. Vďaka reflexnému svetlu zvyšujú viditeľnosť. Sú všestranne využiteľné, napr. na detský kočík, autosedačku, bicykel, ruksak, tašku, trojkolku a pod.

dmBio kokosové mlieko s banánom, 330 ml
Kokosový nápoj s banánom bez prídavku cukru, aróm, mlieka a mliečnych zložiek je vhodný pre deti od 1 roka. 

dmBio malinové ryžové oblátky, 35 g
Malinové ryžové oblátky z kvalitných ingrediencií pochádzajúcich z ekologického poľnohospodárstva sú ideálnym občerstvením medzi hlavnými jedlami doma či na cestách.

SauBär detské hygienické vreckovky v boxe, 70 ks
Jemné trojvrstvové vreckovky zo 100 % celulózy sú veľmi mäkké, pevné a odolné voči roztrhnutiu. Štýlový úložný box s hravým dizajnom vynikne v každej detskej izbe.

Kúpite exkluzívne v predajniach dm a v dm e-shope.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: