Adamko má 23 mesiacov: Ako som navštívil Pippi vo Švédsku

BARBORA DAXNER | 11. november 2021
Adamko
foto: BARBORA DAXNER

Moja päťročná sestrička Paulínka celé leto každému hovorila, že čoskoro bude taká silná, že udvihne aj koňa. Áno, presne tak, ako to dokáže ryšavá Pippi Dlhá Pančucha, ktorou to u nás doma od našej prvej návštevy Švédska žije.

Nosíme oblečenie s motívom Pippi a hráme sa s figúrkami hlavných hrdinov. Pred spaním si čítame Pippine príbehy, stále dookola tie isté, takže všetci, vrátane maminy, dokonalo ovládame každú jednu scénku. A keď si raz za čas pozrieme rozprávku na počítači, pýtame si – áno, Pippi Dlhú pančuchu.   

Naša Pippi

Aj mňa môžete počuť ako z vane počas večerného kúpania neraz vykrikujem: „Pippi, Pippi Dlhá, pozóór, spadneš z lodééé!” A verte či neverte, viem zanôtiť aj pesničku z filmu! Dokonca po švédsky, teda ak sa ráta skomolenina: „Aj Pippi Langstrümpf!” Inak, keď sa už bavíme o tom spievaní, počas uspávania mamine často skáčem do pesničiek a vypytujem sa: „Mami a prečo čerešne? Prečo sa rozsypali po ceste? Čo je pozbierať? A prečo Čierne oči choďte spať? Čo je prechodí sa po rínku?” Alebo sa dožadujem, aby namiesto „má milá sa prechodí” mama spievala „Adamko sa prechodí.” 

Hoci mám svoj rebríček obľúbencov – od hračiek až po knižky a pesničky, Pippi je skrátka topka, vplyv mojej sestričky na mňa je nepochybný.

Viete si teda predstaviť, aký bol na nás dvoch drobcov, päť- a ani nie dvojročného, pohľad, keď sme v istý sychravý októbrový podvečer opäť vystúpili z lietadla na medzinárodnom letisku Arlanda v Štokholme, oblečení od hlavy po päty v Pippi veciach a nadšene sme si pospevovali „Aj Pippi Langstrümpf,” pretože sme sa totálne namotali na skutočnosť, že počas tohto výletu jednoznačne zodvihneme koňa, navštívime Vilu vilôčku a stretneme sa s Pippi Dlhou Pančuchou.

Moja sestrička dokonca od mamy vymámila sľub, že ak udvihne koňa, môže konečne ochutnať žuvačku, ktorú raz dostala od svojej učiteľky na výtvarnej výchove, a mamina jej odvetila, že si ju môže dať až vtedy, keď bude dospeláčka. Podľa Paulínky je to vtedy, keď človek je silný tak, že dokáže udvihnúť koňa. Žuvačku si prepašovala aj do Švédska a potom – verte či nie, koňa naozaj zodvihla, vysoko nad hlavu. A nielen ona, ale aj ja. Fakt. Ale o tom vám poviem až o chvíľočku. 

Adamko dm 

Cesta lietadlom 

Bol to znovu zážitok. Vôbec som sa nebál, práve naopak. S doširoka otvorenými očami som si to patrične užíval, ako sa patrí na mladého muža, ktorého živo zaujíma všetko vrčiace, pohybujúce sa, na kolesách, zemi či vo vzduchu. Naši síce vliekli na palubu lietadla tašku plnú chrumiek, cukríkov, keksíkov, orieškov, hračiek či knižiek a kadečoho, aby nás nielen zabavili, ale najmä udržali na sedadlách, lebo letieť s jedným malým dieťaťom je náročné a s dvoma to teda naozaj už nie je sranda, no dali sme to. Dokonca ukážkovo, hoci cestou naspäť na Slovensko sme leteli nočným letom a s Paulínkou sme ako na potvoru zaspali asi desať minút pred pristátím, úplne vyšťavení. Všetci pasažieri už vystúpili, okolo nás sa zhŕkli letušky a rodičia nás nie a nie zobudiť.

Spali sme tvrdo ako dve drevá, bez ohľadu na ostré svetlo, hluk a narastajúcu nervozitu personálu, ktorý túžil konečne odísť domov. Nakoniec nás voľajako prebrali, mama ma dala do ergonosiča, hoci ma už nenosieva, pretože som už dosť ťažký, nadmieru hyperaktívny a jej chrbtica je po dvoch deťoch vcelku zlikvidovaná. Ťahať dve deti v noci z lietadla, cez celé letisko, po batožinu, cez kontroly do taxíka a domov, to chce pevné nervy, naši sú však už celkom vytrénovaní, i keď náš výlet do Škandinávie nebola úplne prechádzka ružovou záhradou.  

V múzeu Pippi

Už pri balení kufrov pociťovala moja mama nervozitu – na rozdiel od našej prvej návštevy hlavného mesta Švédska totiž balila toho podstatne viac. Je iné tráviť celé dni vonku v príjemnom jarnom či letnom počasí, no úplne iné je to v sychravom počasí. Nepochádza však práve z tohto regiónu výrok, že „neexistuje zlé počasie, len zle oblečené dieťa“? Okrem pršiplášťov a gumákov sa mama pripravila aj tak, že si naštudovala rôzne tamojšie interiérové aktivity a múzeá – ktorých je mimochodom vo švédskej metropole neúrekom, rovnako ako detských ihrísk, parkov a lesov. 

Nakoniec sme aj tak trávili väčšinu času vonku a navštívili sme len jediné indoorové zariadenie. Moja mama totiž urobila osudovú chybu – už pred cestou nám prezradila, že v Štokholme sa nachádza Junibacken, detský raj, kde ožívajú hrdinovia knižiek legendárnej spisovateľky Astrid Lindgrenovej a ďalších autorov, teda nielen Pippi, ale aj Emil z Lönnebergy a iní, ktorých tiež už poznám. A s tatom nás tam vzali už prvý deň. Po zvyšok nášho päťdňového pobytu sme potom neustále pišťali, že chceme ísť len do „Pippi múzea”, nikam inam.

Po troch dňoch pílenia uší to už bolo vcelku otravné. Nakoniec sme tam boli dvakrát a peňaženku našich rodičov to odľahčilo o rovnú stovku. Áno, o sto eur za vstupné. Severské krajiny nie sú práve lacný kraj. My sme však boli radosťou bez seba a bol to pre nás najväčší zážitok.  Bodaj by nie, keď súčasťou múzea sú interaktívne hry a atrakcie, čarovný rozprávkový vláčik a to najlepšie – naozajstná Vila vilôčka, Pippi Dlhá pančucha a jej kôň! Ten kôň, ktorého skutoční siláci – rozumejte ja a moja sestra - dokážu zodvihnúť nad hlavu. Takže áno, mojej sestre sa splnilo jej predsavzatie – skutočne zodvihla koňa, za mojej aktívnej asistencie. 

„Pippi múzeum” pre nás bolo takým zážitkom, že sme potom boli ochotní „tolerovať” nápad našich tráviť väčšinu času vonku. Napriek bohatému arzenálu protidažďovej a protiveternej výbavy a mentálnej prípravy na akýkoľvek poveternostný scenár nám totiž počasie vyšlo. Bolo síce chladno, ale aspoň nelialo, čiže počasie na jednotku. Od rána do večera sme sa s rodičmi túlali po štokholmských lesoch. Áno po lesoch, pretože v tomto veľkomeste poľahky natrafíte kúsok od centra na hotovú divočinu, skaly, lesy, lúky, pasienky. A keďže my príliš na nejaké motanie po historických uličkách nie sme, naši vedia, že najbezpečnejšie (pre nás, pre nich a pre okolie) je vypustiť nás niekam do lesa.

Hoci návšteva Štokholmu s deťmi ani sama osebe nie je utrpenie, pretože toto mesto – a celá krajina – je veľmi priateľská k deťom. 

Predviedol som sa...

Pre moju mamu bol najprekérnejším zážitkom odchod domov, respektíve cesta na letisko. Keď sme prišli na byt po kufre, spal som v kočíku a rozhodol som sa zobudiť akurát vo chvíli, keď sme boli znovu na odchode. Mama sa ktovie prečo rozhodla rýchlo mi vymeniť plienku a prezliecť nohavice. Osudová chyba. Ja sa totiž rád pomaly zobúdzam, v pokoji, ešte si „vtiahnem žĺtko”, možno ešte na chvíľku zavriem oči. Zmena prostredia, náhlenie – to vo mne vyvolá poriadne ostrú reakciu. A tak som spustil – metal som sa, jačal, reval, kopal. Mama sa ma snažila prezliecť, ja som sa vyzliekal. Potom ma akosi nasúkala do kočíka, trhal som sa z neho von. Jediné, čo som bol ochotný tolerovať, bolo, keď ma vzala na ruky. A tak ma obvešaná ruksakmi vliekla na rukách z bytu do metra, po jednej zastávke vystúpiť, prejsť dlhou chodbou, nasadnúť na iný vlak. Celú cestu som kričal, reval, metal sa, protestoval. Niečo také ako revúce a kopajúce dieťa vo Švédsku príliš často nevidíte a mama sa chvíľami obávala, aby na nás ktosi nezavolal miestnu políciu alebo sociálku. 

Upokojil som sa až vo vlaku smerom na letisko, no chytil som druhý dych a kým rodičia neobjavili výborný detský kútik, plní energie sme to tam so sestrou „rozoberali na súčiastky”. Všade sme behali, na všetko vyliezali, skákali, predstavte si, že sa vaša rodičovská nočná mora stane skutočnosťou.  

„Ja s nimi už nikdy nikam nepôjdem. Budú doma zavretí!” 

Hundral si popod nos môj tato a vyčerpaná mama len ticho pritakávala. Našťastie, prešlo ich to hneď, ako sa na druhý deň zobudili doma vo svojej posteli. Lebo veľmi dobre vedia, že je to len obdobie. A že podobne by sme sa správali, aj keby s nami nevystrčili päty z nášho mesta. Prečo? Lebo sme deti a je to úplne normálne. Veď čo môžete čakať, keď dieťa vytrhnete z jeho stereotypu, istoty, predvídateľnosti? Že sa bude usmievať? Jasné, že nie. Beztak sme hrdinovia, že sme to všetko zvládli. A skvelé je, že na to zlé sa rýchlo zabúda, no to krásne – a takých okamihov sme všetci prežívali veľa – v nás ostane navždy a budeme na to s láskou spomínať aj v ťažších časoch. 

TOTO by sa vám z dm drogerie markt mohlo zísť:

babylove vankúšik z hroznových jadierok, 100 g
Tento skvelý hrejivý spoločník dodáva dieťaťu príjemné teplo. Skladá sa zo starostlivo testovaných materiálov a používa sa v rámci termoterapie na zvýšenie telesného pohodlia a na zmiernenie telesných ťažkostí.

babylove termoobal na fľašu, 1 ks
Obal zabezpečuje komfortný prenos detskej fľašky a vnútorná izolačná vrstva udržuje obsah dlhšie teplý alebo studený. Praktické uško na suchý zips môžete pripevniť ku kočíku, na tašku či kabelku.

babylove 100 % Bio jablková šťava, 500 ml
Chutné občerstvenie bohaté na vitamín C kedykoľvek počas dňa! Jablková šťava má vďaka starostlivo vybraným ingredienciám v Bio kvalite naozaj lahodnú chuť. Je bez pridaného cukru, bez obsahu konzervačných, farbiacich látok a aróm.

babylove ekologické plienky Nature Junior 10-16 kg, 30 ks
Ochrana životného prostredia začína u najmenších! Plienky sú vyrobené z obnoviteľných surovín, bez obsahu chlóru, parfumov a latexu. Vďaka dvojitému saciemu jadru sa kvapaliny rýchlo absorbujú a udržiavajú vo vnútri až 12 hodín, a tak sú spoľahlivou ochranou počas dňa i noci. Okrem mäkkého, priedušného materiálu, ktorý je šetrný k jemnej detskej pokožke, majú plienky aj elastické postranné strečové pásiky, ktoré zaručujú príjemné pohodlie pri nosení.

babylove krém na tvár, 75 ml
Vďaka jemnej formule s aloe vera je citlivá detská pokožka výživne hydratovaná a chránená pred vysušením. Zároveň podporuje prirodzenú ochrannú funkciu pokožky, ktorú udržuje jemnú a hladkú. Konzistencia krému sa ľahko nanáša a rýchlo vstrebáva.

dmBio detské müsli s jablkami a mandľami, 250 g
Skvelá voľba pre obohatenie jedálnička vášho dieťaťa! Ovocné müsli sú vhodné už od 1 roka a vďaka svojmu zloženiu bez prídavku cukru, aróm a mliečnej zložky zaistia spokojné bruško dieťaťa. Obsahujú 100 % vysokokvalitné celozrnné vločky a prísady z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva.

Kúpite exkluzívne v predajniach dm a v dm e-shope.

Adamko dm

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: