Rady a tipy ako správne vybrať detské topánočky

Rady a tipy ako správne vybrať detské topánočky
10.1.2017 v kategórii Batoľa, autor Mgr. Ivana Majdová, foto: istockphoto.com

Ako správne nakupovať topánočky pre deti. Poradíme Vám na čo si treba dávať pozor pri kúpe detských topánok.

Pri kúpe detských topák nie je šetrenie na mieste

Nájsť pre dieťa zdravotne nezávadné, pekné a hlavne dobre padnúce topánočky je doslova veda. Taktiež treba rátať s tým, že detská obuv je takmer taká nákladná ako pre dospelého. V záujme zdravia vášho dieťaťa sa však takáto investícia určite oplatí.

Odborníci neodporúčajú „dediť“ obuv po staršom súrodencovi alebo príbuznom, lebo každá nôžka si hľadá vlastnú „cestu“, ale ani nakupovať na trhoch ázijskú obuv neidentifikovateľného zloženia. Peniažky, ktoré takýmto nákupom ušetríte, investujete neskôr do ortopedickej pomôcky, ktorá bude odstraňovať škody napáchané nekvalitnou obuvou.

Na čo netreba pri kúpe detských topánok zabudnúť

Radšej navštívte predajňu s kvalifikovaným personálom, kde majú k dispozícii i šablónu s veľkosťami a obrysmi detskej stupaje. Nechoďte s dieťaťom kupovať obuv, ak je hladné, unavené alebo z nejakého dôvodu mrzuté.

Nebude spolupracovať a vy môžete kúpiť nesprávnu veľkosť. Odporúča sa kupovať topánky popoludní. Jedným z dôležitých špecifík detského obúvania je fakt, že detská nožička má zníženú citlivosť na bolesť a tlak.

Preto nám malé dieťa zvyčajne samo nepovie, že ho topánka tlačí alebo mu inak nesedí. Kosti jeho nôžky sú navyše dlho chrupkovité, mäkké, nosenie nesprávnej obuvi veľmi rýchlo deformuje. Pozor na malé parádnice, ktorým sa nové topánočky zapáčia napriek tomu, že sú o čísielko menšie (dámy, niektoré z nás to drží i do dospelosti?).

Keď je dieťatko na skúšanie obuvi pripravené, pamätajte na nasledujúce rady:

Správna dĺžka

Skontrolujte vzdialenosť medzi najvzdialenejším bodom oblúku päty a koncom najdlhšieho prsta. Obuv musí byť vpredu pred prstami o 10 – 15 mm dlhšia ako noha. Polovica tohto priestoru slúži ako rezerva pre pohyb prstov pri chôdzi, druhá polovica pre rast.

Správna šírka a strih

Dôležitá je priestranná a okrúhla špička. Nosenie špicatej obuvi spôsobuje deformity palca aj malíčka. Vhodný strih zvršku obuvi zabezpečuje dobrú fixáciu nohy. V najmenších veľkostných skupinách by dojčatá a batoľatá mali nosiť výlučne členkovú obuv, to platí i pre sandáliky.

Podľa Slovenskej technickej normy platnej pre obuv môže byť detská obuv s dĺžkou chodidla od 105 do 140 mm vyhotovená iba ako členková alebo vyšších strihov.

Spôsob zapínania

Je nemenej dôležitý. Najvhodnejším je šnurovanie. Šnurovaná topánka je ako korzet, ktorý spevní celú nôžku. Je to dôležité najmä pre „najmladších chodcov“, ktorých chôdza je ešte neistá. Dobrým riešením sú i členkové sandáliky s troma remienkami, ktoré môžeme využiť i ako prezuvky.

A čo suchý zips? Je to pravdaže pohodlnejšia alternatíva, ale pri malých deťoch treba zvážiť i to, či sa s ním nebudú hrať a neustále ho odlepovať, čo vedie k  zníženiu jeho funkčnosť a rýchlejšiemu opotrebovaniu.

Materiál vršku

Uprednostnite prírodný materiál. Useň a textil sú mäkké, priedušné, absorbujú vlhkosť a prispôsobia sa anatómii nohy.

Materiál podšívky a stielky

Treba mať na pamäti, že detská noha sa pomerne intenzívne potí, najmä plôška nohy. Preto každá obuv, hlavne tá uzavretého strihu, musí byť vo vnútornej nášľapnej časti vybavená stielkou alebo vkladacou vložkou zo savého materiálu.

Rodiča sa občas zamýšľajú, či je potrebné, aby mali malé deti v topánke anatomickú vložku s „hrbolčekom“. Odborníci tvrdia, že do štyroch rokov sú prakticky takéto komponenty pre podporu klenby zbytočné, pretože deti v tomto veku majú ešte v mieste klenby tukové vankúšiky, ktoré chránia nôžku pred preťažením. 

Prečítajte si: Ako správne vybrať topánky pre dieťa

Materiál podošvy

Ľudovo zvanej podrážka, chráni nohu pred nerovnosťou terénu. Flexibilný spodok obuvi znižuje námahu svalov pri odvíjaní chodidla. Naše nohy sú neustále vystavené nepružnému dopadu na tvrdé povrchy, ako sú betón, asfalt, dlažba, či rôzne podlahy.

Hlavne malé deti zo začiatku chodenia doslova „capkajú“. Zamerajte sa preto na podošvy s dobrými tlmiacimi vlasťnosťami. Českí odborníci odporúčajú polyuretán – PUR, etylénvinylacetát – EVAC a gumu). Plusom je i protišmyková úprava. Mimochodom, vedeli ste, že malé dieťa urobí za jediný deň až osemnásťtisíc krokov? A to si teda vyžaduje kvalitnú topánočku, no nie?

Výška podpätku 

Pre malé deti platí jednoznačne čo najnižší, aj u starších detí netreba prekračovať 25 mm, vyšší preťažuje prednožie, spôsobuje priečne plochú nohu, deformity prstov, skrátenie Achillovej šľachy a lýtkového svalu, môžu spôsobiť i problémy s chrbticou.

Skúšanie detskej obuvi

Obuv dieťatku skúšame zásadne v stoji. Menšie deti zvyknú pri skúšaní krčiť prstíky. Medzi pätu a zadnú časť topánky by sa nám mal bez väčšieho násilia zmestiť ukazovák. Dieťa necháme prejsť sa  v oboch topánkach po predajni. Doma by ich malo opäť vyskúšať, ale na čistom povrchu, aby sme ich mohli v prípade nesprávnej veľkosti nasledujúci deň nepoškodené v predajni vymeniť.

Prečítajte si: Keď treba s dieťaťom niekde čakať alebo Ach, to otravné čakanie!