Svoj rodičovský prístup nemusíte ospravedlňovať

Redakcia | 5. máj 2023
Spánok detí: Svoj rodičovský prístup nemusíte ospravedlňovať

Nenazerajme na spánok ako na tabuľku, ale ako na vzťah, ktorý si budujeme.

Veľa rodičov je frustrovaných a veľmi unavených, často siahajú práve po tabuľkách a striktne sa snažia dodržiavať režim. Sú často vystavení aj kritike okolia: "Veď stačí zhasnúť a naučí sa zaspať." "Ja by som ho toľko nenosila." "Nedávaj ho k sebe do postele, veď môj spal sám od 1. roka.

No každé dieťatko je iné, má iné potreby, temperament a ak tieto potreby spoznáme, uľaví sa aj nám. 

Ak cítime, že už nevládzeme, hľadajme možnosti zmeny - je problém v režime, v prostredí, kde dieťa zaspáva, nevstupuje mu do spánku zdravotný problém (napr. potravinové intolerancie)? Povedzte o svojich pochybnostiach pediatrovi.  

Spánok detí: Svoj rodičovský prístup nemusíte ospravedlňovať

"Na svojich dcérach vidím, že každá mala iné potreby spánku. Nosila som ich, dojčila, ale ich spánok bol rozdielny, ale obe sa dostali do štádiá, keď sa rozhodli, že chcú ísť spať samé. Neverte tomu, že rozmaznáte dieťa tým, že ho budete uspávať. Tiež som si vypočula svoje, ale svoj rodičovský prístup nemusíte ospravedlňovať," konštatuje spánková antropologička Lenka Medvecová Tinková

S Lenkou sme natočili pár videí, v ktorých sa o spánku detí dozviete viac, ak riešite tento problém doma aj vy. Je doktorantkou v obore medicínska antropológia na Durham University, Veľká Británia. Založila projekt ProsímSpinkej, autorkou odborných kníh o spánku a piatich detských kníh s terapeutickými a spánkovými rozprávkami.

VIDEÁ si môžete pozrieť TU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: