Pschológia pre milujúcich rodičov: Ako uspať nepokojné bábätko?

Pschológia pre milujúcich rodičov: Ako uspať nepokojné bábätko?
16.11.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Všimli ste si už, ako oveľa rýchlejšie upokojíte plačúce bábo, ak sa pri jeho nosení hýbete – či už ho máte na rukách alebo v šatke? Tím výskumníkov z Japonska a Talianska po prvýkrát experimentálne ukázal, s čím to súvisí.

Ako bábätká reagujú na uspávanie?

Matky s deťmi vo veku 1 až 6 mesiacov mali v krátkych intervaloch striedať nasledujúce činnosti: nechať dieťa ležať samo v postieľke, sedieť s bábätkom v náručí, alebo ho držať v náručí pri chôdzi.

Každé dieťa malo na tele umiestnený snímač frekvencie srdca. Keď deti ležali v postieľke, mali vyšší tep a viac plakali, než keď boli v maminom náručí.

Správanie a fyziologické reakcie bábätiek sa však líšili aj v závislosti od toho, čo mama robila, keď ich držala v náručí – ak s nimi chodila, upokojili sa rýchlejšie: menej sa hýbali, menej plakali a spomalil sa im tlkot srdca.

To znamená, že ak je bábätko rozčúlené a plače, nosenie mu prináša okamžitú úľavu. Vedci vzápätí podobný experiment zopakovali na čerstvo narodených myšacích mláďatách a ich matkách, kde boli výsledky podobné.

Pohyb ako efektívny upokojovací prostriedok

Autori sa v diskusii zamýšľajú nad tým, prečo je matkin pohyb takým efektívnym upokojovacím prostriedkom u viacerých cicavcov. Jedna z možností je, že rýchle upokojenie dieťaťa bolo počas evolúcie kritické v situáciách, keď s ním musela matka utekať pred hroziacim nebezpečenstvom.

Je pravdepodobné, že tento „relaxačný reflex“ sa vyvíja už počas tehotenstva, pretože podľa pozorovaní je už medzi 36. a 40. týždňom dieťa aktívnejšie vtedy, ak sa mama nehýbe, a naopak, pri maminom pohybe sa „stíši“.

Bábätko uspíte vo svojom náručí

Ak si teda nabudúce nebudete vedieť rady s plačúcim bábätkom, skúste ho zobrať do náručia a chvíľu sa s ním poprechádzať.

Výsledky štúdie môžu zároveň upokojiť tých rodičov, ktorí sa boja brať plačúce dieťa do náručia, aby ho „nenavykli“ – upokojenie sa v rodičovskom náručí za chôdze nie je dôsledok návyku, ale prirodzená reakcia bábätiek, ktorú máme spoločnú s viacerými cicavcami.

Zdroj: Esposito, G., et al. Infant calming responses during maternal carrying in humans and mice, Current Biology 23, 739–745, http://dx.doi.org/10.1016/j.cub.2013.03.041