Poradíme vám: Čo robiť, keď dieťa bojkotuje dojčenie

Redakcia | 31. máj 2022
Poradíme vám: Čo robiť, keď dieťa bojkotuje dojčenie

Ste tá najlepšia mamička pre vaše dieťatko, bez ohľadu na to, ako to dopadne. Na toto stále pamätajte.

Vaša otázka: 

Pred pár týždňami začal syn chodiť a odvtedy odmieta dojčenia. A to som ho chcela dojčiť ešte aspoň pár mesiacov... Keď si ho chcem priložiť, uhryzne ma, ručičkami odtláča. Predtým bol taká malá „prísavka“. V poslednej dobe sa však aj dosť rozpapal, je prakticky všetko. Chutí mu mäsko, aj zelenina. Niektoré mamy by boli rady, ak sa dieťa samo odstaví, ale pre mňa je to šok. Navyše sa obávam, že to môže byť len prechodné. Čo ak úplne prídem o mlieko a o pár dní si to syn „rozmyslí“ a bude chcieť opäť prsník? Mám naliate prsia a k tomu dilemu, čo robiť.

Na otázku odpovedá spánková a laktačná poradkyňa Dott.ssa Zuzana Guzmická. 

Odmietanie dojčenia

V prvom rade by som rada napísala, že to, že dojčíte už rok je skvelé. Vaše dieťatko už teraz získalo do vienka veľmi veľa. Po takomto dlhom období úspešného dojčenia máte mliekotvorbu dobre zabehnutú, takže niekoľkodňové odmietanie prsníka počas dňa by nemalo mať zásadný vplyv na tvorbu mlieka a celkové odstavenie synčeka od dojčenia.

Keď deti začínajú chodiť, často sú týmto veľkým míľnikom posadnuté a chcú ho neustále skúšať a opakovať. Počas dňa tak často nemajú čas na dojčenie. Celý deň skúšajú svoje nové schopnosti, objavujú a na dojčenie si až tak často nespomenú.

Ak máte plné prsia a synček sa aktuálne nechce počas dňa dojčiť, mlieko si môžete počas dňa odsávať, aby ste mliekotvorbu podporili a najmä preto, aby ste sa vyhli upchatiu mliekovodov a nepríjemnej bolesti, či horúčke. Môžete navštíviť kamarátku, ktorej dieťatko sa aktívne počas dňa dojčí, aby synček videl kamaráta a mal tendenciu toto správanie opakovať.  

Ak sa synček v noci dojčí, bude v tomto čase s dojčením určite ochotne pokračovať. Z pohľadu nočného spánku majú deti dokonca v období psychomotorických míľnikov tendenciu dojčiť sa v noci častejšie. Je to pravdepodobne aj preto, lebo si vynahrádzajú premeškané z dňa. Môžete tiež využívať čas uspávania počas dňa a tesne po zobudení z denných spánkov na dojčenie. V polobdelom stave sú deti ochotnejšie sa dojčiť aj počas laktačného štrajku. 

Aj keď viem, že sa to ľahko píše a ťažšie realizuje, snažte sa zachovať pokoj. Snažte sa na synčeka s dojčením netlačiť. Ponúknite mu, keď si vypýta alebo bude vyzerať, že by si dal. Je možné, že sa v konečnom dôsledku celkové množstvo dojčení za 24 hodín zredukuje, avšak pevne verím, že sa vám dojčenie podarí udržať a synček sa neodstaví. Ste tá najlepšia mamička pre vaše dieťatko, bez ohľadu na to, ako to dopadne. Na toto stále pamätajte. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: