POZOR, mamka. Urobím prvý krok!
Štvornožky už bábätko preskúmalo celý byt. Je to cesta k tomu, aby už čoskoro prešlo svoj prvý krok? Ako natrénovať chôdzu?
Občasné „nie“ pomôže dieťatku zistiť, že život má isté hranice a ochránite ho tak pre nebezpečenstvom.
9 veľkých krokov k prvým krôčikom
Ako prvé sa dieťa naučí stáť a až potom môže vykročiť
Potom, pridŕžajúc sa nábytku, sa pomaly posúva kĺzavým spôsobom a až neskôr sa odváži urobiť skutočné kroky. Po čase začne jednu ruku používať na balansovanie a naučí sa načiahnuť sa za predmetom a nestratiť rovnováhu.
Keď už raz začne váš potomok chodiť, uistite sa, že v dosahu sú iba pevné a stabilné kusy nábytku, o ktoré sa môže pridržiavať. Pomôžte mu, keď naaranžujete po izbe pevné predmety tak, aby sa o ne mohlo opierať a prejsť celú izbu.
Pádu na šmykľavej podlahe sa vyvarujte tým, že ho necháte chodiť naboso. Posilňuje to zároveň nožnú klenbu a členky. Ak je chladno, oblečte mu protišmykové ponožky – s pogumovanou spodnou časťou.
Kedy urobí dieťa prvé kroky?
Prvé skutočné kroky bez opory sú veľmi ťažké
Telo bábätka je v nepomere k malým a krátkym nôžkam, takže musí udržať vo vzpriamenej polohe oveľa väčšiu váhu. Nečudo teda, že bábätká pôsobia tak nemotorne a musia si neustále pomáhať rukami.
Podstatné je uvedomiť si, že nemôžete dieťa trénovať chôdzu, môžete mu však zabezpečiť vhodné podmienky:
- Nenechávajte dieťatko v detskej ohrádke či inom malom a uzavretom priestore dlhšie než 10 minút.
- Keď už vie loziť, nechajte ho štverať sa hore – na sedačku či na vaše kolená.
- Nechajte dieťa ísť samé. Nenoste ho, ale dajte mu možnosť prejsť nejaký kúsok aj bez vašej pomoci.
- Postarajte sa, aby váš dom bol čo najbezpečnejší, aby ste nemuseli dieťatku stále hovoriť „Nie!“.
- Dajte mu pocit, že pohyb je zábava, smejte sa a usmievajte, keď chodíte. Prospeje to nielen jemu.
- Ak drobček padne na zadoček, neľakajte sa nahlas, ale zasmejte sa podporte jeho chuť vstať a ísť ďalej. V opačnom prípade dávate dieťaťu signál, že je niečo v neporiadku a začne mat z chôdze strach.
- Fyzioterapeuti i pediatri tiež varujú pre tým, aby ste urýchľovali chôdzu dieťatka držaním za ruky, či rúčku, chôdzu tak neurýchlite a navyše to má negatívny vplyv na rozvoj správneho držania tela.