Učíme sa piť: Pohár alebo fľaša?

Učíme sa piť: Pohár alebo fľaša?
9.7.2018 v kategórii Bábätko, autor PaedDr. Dagmar Baluchová, foto: istockphoto.com

Zobrať do rúk pohár a napiť sa – aké ľahké, poviete si. Naučte to však niekoľkomesačné bábo, ktoré „má svoju hlavu“ a všetky pokusy vytrvalo odmieta!

Je to boj, vzdychne si nejedna mamička, ktorá si pri kurze pitia z pohárika užila s tvrdohlavým synčekom alebo dcérkou svoje. Tak ako pri všetkom vo výchove dieťaťa, aj v tomto smere platí, že každé dieťa je iné a na každé platí iná technika.

MAMY RADIA MAMÁM: Pitný režim
Prečítajte si tiež:

MAMY RADIA MAMÁM: Pitný režim

Ako začať učiť dieťa piť z hrnčeka?

Je vaše dieťa dojčené alebo pije umelé mlieko? Vyžaduje si piť veľa, alebo ste naopak vďační za každú kvapku, ktorú doň dostanete? To všetko sú dôležité otázky, ktoré zohrávajú pri učení sa pitia z pohárika či hrnčeka svoju úlohu.

Dojčené deti zvyknú pri prechode z materského mlieka na tuhú stravu odmietať pitie z fľaše i z pohára, hoci má náustok. Je to preto, že sú zvyknuté na mamin prsník (a priznajme, tomu sa predsa nič nevyrovná).

Spôsob pitia z prsníka je podstatne iný ako z fľaše s cumľom, a nieto ešte z pohára. Preto u dojčených detí môže (ale nemusí) trvať dlhšie, kým akceptujú aj inú „nádobu“ ako maminu.

Kedy ponúknuť dieťaťu na pitie pohár?

Presná veková hranica, kedy určite s hrnčekom začať, neexistuje. Je však vhodné dieťaťu ponúkať viaceré alternatívy už od pol roka, teda v čase, kedy začína s príkrmami.

V 7. – 8. mesiaci by už trénovanie pitia malo byť samozrejmosťou. Ale nemyslite si, nepôjde to ľahko. Hoci niektoré deti chytia do ruky hrnček a už ho nepustia... Väčšinou však „tréning“ potrebuje svoj čas, správnu nádobu i nápoj a najmä dobrú náladu učiteľa i žiaka.

Môže to trvať i niekoľko týždňov až mesiacov, kým bude vaša snaha odmenená. No a aby sme nezabudli, veľmi dôležité je vašu malú ratolesť k pitiu povzbudzovať a zároveň chváliť za každý vypitý hlt. Nezabudnite, povzbudzovať a chváliť, povzbudzovať a... (veď už viete).

Správna voľba hrčeka na pitie

Ani malý, ani veľký; ani ľahký, ani ťažký, ani... Tak aký vlastne by mal byť pohár či hrnček, s ktorým nacvičíte pitie?

Z praktických dôvodov by mal „cvičný“ hrnček byť:
umelohmotný – sklenený radšej nie, 
dostatočne farebný – ale nie zas príliš, aby dieťa neodvádzal od pitia, 
ľahký – aby ho dieťa samo udržalo aj plný,
s uškami – alebo aj bez nich, no na začiatok radšej s uškami,
s náustkom – platí to isté, čo pri uškách.

Priberanie dojčeného dieťatka
Prečítajte si tiež:

Priberanie dojčeného dieťatka

Ako začať nacvičovať pitie z hrnčeka?

Prsník – fľaša/lyžička – fľaša/pohár so slamkou/náustkom/sosáčikom – pohár (bez akýchkoľvek pomôcok). 

Asi tak by mal vyzerať postup, kým sa dopracujete so svojím potomkom k samostatnému pitiu. Avšak je jasné, že každé dieťa je iné, niektoré šikovnejšie, iné pohodlnejšie. A tak vám neostáva nič iné, len skúšať a ponúkať dieťaťu alternatívy a dúfať, že sa na niektorú z nich chytí.

Aby sa dieťa naučilo piť z hrnčeka čo najrýchlejšie, dbajte o to, aby:

  • Dieťa malo pitie vždy poruke – ak je to otvorený hrnček, položte ho na vyvýšené miesto a učte dieťa, aby si ho slovom a posunkom (daj-daj – otvorená a zatvorená dlaň, opakovane) pýtalo.
  • Pripomínajte dieťaťu potrebu piť, núkajte mu pitie (najmä ak to odmieta)
  • Sami pred dieťaťom pite z hrnčeka, upozorňujte dieťa na to, čo robíte...
  • Ak má dieťa obdobie, v ktorom pitie z pohára vytrvalo odmieta, prestaňte s tým a vráťte sa k tomu po čase.
  • V prvých mesiacoch „výuky“ je vhodné dieťaťu ponúknuť pohár ako hračku – na zoznámenie sa. Neskôr však treba dieťa usmerňovať, aby si hrnček nezamieňalo s hračkou a chápalo, že sa používa „iba“ na pitie.
  • Ak dieťa pije z hrnčeka s náustkom, ale po vypití ho používa ako hryzadlo, vezmite mu ho a ponúknite mu na hryzenie inú hračku alebo hryzadlo.
  • Ak sa dieťa naučí piť z pohára, vonku je stále praktickejšie, ak pije z fľaše. Čoraz častejšie však skúšajte ponúkať pitie z fľaše bez náustku, ktorý odtočte. 

POZOR! Pri prílišnom experimentovaní môže byť dieťa zmätené a namiesto toho, aby ste sa dočkali, ako krásne vypije nápoj, nastane situácia, že nebude chcieť piť vôbec nič – ani z fľaše s cumľom, ani s náustkom, ani so slamkou, ani z pohára.

Koľko a akých tekutín by dieťa malo vypiť?

Materské mlieko obsahuje 87% vody, a preto bábätko, ktoré je dojčené na požiadanie viackrát za deň, zvyčajne napriek prikrmovaniu iné tekutiny vôbec nepotrebuje. Výnimkou môže byť veľmi horúce počasie, či vysoká horúčka dieťaťa a z nej hroziaca dehydratácia – aj vtedy je však vhodnejšie, ak je to možné, pokryť potrebu tekutín materským mliekom.

Nedojčenému dieťaťu a dojčenému dieťaťu staršiemu ako 6 mesiacov (ak je to potrebné, lebo veľa dojčených detí ani v tomto veku iné tekutiny nevyžaduje) podávame niekoľkokrát denne okrem mlieka aj nápoj na uhasenie smädu. Najideálnejším nápojom je čistá voda, potom nesladené detské čaje, riedené ovocné či zeleninové šťavy. 

Každé dieťa je v množstve vypitých nápojov individuálne, no je na rodičoch, aby ustriehli dostatočné množstvo. Dôležité je, aby bábo nebolo dehydrované. Tak napr. 3-mesačné dieťa by malo denne vypiť asi 800 ml tekutín, 6-mesačné 1 000 – 1 100 ml, 9-mesačné asi 1 250 ml  a ročné dieťa asi 1 300 ml (ale i viac) tekutín, samozrejme vrátane mlieka a neskôr tekutých príkrmov (napr. polievky). 

Vyvarujte sa chýb pri zavádzaní hrnčeka

Vyvarujte sa však niektorých chýb, na ktorých sa poučili viaceré mamičky. Jana – „Synovi som sa silou-mocou snažila vnútiť, aby pil z pohára s náustkom. Vôbec mu to nešlo a vždy to končilo pohárom na zemi a vytrvalým ne-ne-ne.

Na jednej oslave som zrazu zistila, že malý, pozorujúc iné deti, bez problémov pije z normálneho pohára. Doma som náustok okamžite schovala. Načo sa predsa vracať o krok späť...“ 

Martina mala iný problém: „Moja dcérka odmietala akýkoľvek pohár. Zabrala jedine fľaša od džúsika. Tajne som dúfala, že keď pôjde do škôlky, naučí sa tam piť z pohárika. Omyl.

Dcéra „terorizovala“ a vytrvalo odmietala akékoľvek pokusy učiteliek i detí. Aj v škôlke vyžadovala džúsikovú fľašu. Mala takmer štyri roky, kým ju to prešlo a naučila sa ako ostatné deti, že z pohára je to najlepšie.“

Voda - základ života
Prečítajte si tiež:

Voda - základ života

Tip MAMA a ja

Škola hrou – platí to aj v tomto prípade. Skúste svoje dieťa motivovať k tomu, aby učilo piť z pohárika svoju obľúbenú plyšovú hračku či bábiku. Ak vás ponúkne napiť sa zo svojho hrnčeka, nikdy neodmietnite a pochváľte ho, že sa o svoj nápoj podelilo. A do tretice – u niektorých detí „zabralo“ učenie sa piť z pohárika pri kúpaní – ale len za predpokladu, že sa nenapilo priamo z vane.