Ako motivovať ockov, aby sa starali o deti

Ako motivovať ockov, aby sa starali o deti
1.11.2017 v kategórii Bábätko, autor Mgr. Jarmila Hýroššová, foto: istockphoto.com

Muži majú niekedy svoje "dôvody", prečo sa nestarajú o dieťa tak,akoby mali. My ale vieme, ako ich povzbudiť a motivovať, aby sa s bábätkom zžili. Čítajte!

Každý z nich je mužom na pravom mieste, milujú vás aj dieťa, ale občas im treba pomôcť, aby sa s ním "skamarátili". Aký typ ocka máte doma vy a čo na neho plati?

Bojazlivý otec: Nie sú bábätká príliš krehké?

„U nás musím robiť všetko len ja. Môj muž si neverí, že by zvládol Sašku nakŕmiť alebo prebaliť. Pri kúpaní to ešte viem ako tak pochopiť, ale keď mu ju položím na ruky, tvári sa, akoby to bola bábika z porcelánu“, opisuje mama Eva strach novopečeného otecka.

Prečítajte si aj:  Môj muž sa nestará o bábätko...


Mnoho mužov má strach chytiť dieťatko do rúk, boja sa, že mu ublížia. Nehovoriac o tom, že by sa o neho mali ešte aj postarať. Pri takýchto váhavcoch v radoch otcov urobia ženy najlepšie, ak im s úplnou samozrejmosťou zveria bábätko do rúk hneď od prvého dňa a povedia napr.: „Choď ju prosím ťa teraz prebaliť, ešte sa mi zle vstáva z postele (alebo: musím utekať na toaletu).“

Ockov, na ktorých nezaberú takéto nečakané šoky, treba k starostlivosti o bábätko priviesť pomalými krokmi. Napríklad pri kúpaní: „Podrž na chvíľu malého, zbehnem po osušku.“ Čím dlhšie ale robí žena všetko sama, tým väčšia vnútorná zábrana sa u neistého otca buduje. Otecka preto netreba nechávať bokom a len ticho čakať. Od začiatku ho pomaly zapájajte do starostlivosti o drobčeka. Ani si to neuvedomí a zrazu bude vedieť, čo s drobcom robiť, keď si na chvíľku odbehnete z domu.

Žena doma: Môj chlap mi nepomáha

Vystresovaný otec: Veď pracujem a živím rodinu!

Človek, na ktorého sú v práci kladené vysoké nároky, sa nechce deliť s bábätkom o tú trochu voľného času, ktorá mu po práci zostáva.Náš syn má teraz sedem týždňov. Môj muž sa ale oňho absolútne nestará. Pracuje v noci, takže cez deň spí a tak ho vidí len nejaké dve-tri hodiny. Väčšinu času však trávi pri počítači“, zapája sa do internetovej diskusie ďalšia nešťastná mama.

Vystresovaní otcovia sa domnievajú, že majú vo svojom voľnom čase právo na to, aby ich nikto nerušil. Ale aj mama, ktorá sa po pôrode stará o bábätko na plný úväzok, má nárok na to, aby si ukradla aspoň chvíľku pre seba. V konečnom dôsledku je 24 hodín „v službe“.

Okrem toho deti potrebujú svojho otca, a to od samého začiatku. Psychológovia tvrdia, že pre zdravý vývin dieťaťa sú potrební obaja rodičia. Každý z nich ovplyvňuje potomka úplne špecifickým spôsobom, od každého z nich sa dieťa pre samostatný život a zaobchádzanie s ľuďmi učí niečomu inému.

Muž môže byť dobrým otcom aj vtedy, ak má málo voľného času. A to tak, že prevezme síce malé, ale pravidelné úlohy: dvakrát do týždňa okúpe bábätko, cez víkend sa v jedno ráno zobudí skôr a postará sa o dieťa, kým sa mama vyspí, raz do týždňa sa bábätko navečeria v jeho náručí (v prípade, že mama dojčí, odstriekaným mliekom vo fľaši), cez víkend pôjde s bábätkom nakúpiť alebo na prechádzku. Už toto stačí, lebo kvôli väzbe k dieťaťu sa nemusí otec o bábätko starať v úplne rovnakej miere ako mama.

Môže sa vás týkať:  Život plný rozlúčok: Keď je ocko pracovne vyťažený...

Duchom neprítomný otec: Nepoznám to dieťa!

Aby vedel otec vnímať potreby dieťaťa, nestačí len to, že sa s ním občas pohrá alebo ho obriadi. Musí sa na to nastaviť aj vnútorne. „Keď niekedy podnikne muž čosi s našou dcérou, musí robiť to, čo si on myslí, že by mala robiť. A ak na to malá nemá chuť, sklamane sa vzdáva a stiahne sa do úzadia. Je to preňho neskutočne ťažké, nastaviť sa na ňu. Často je duchom neprítomný a vôbec na malú nereaguje“, hovorí ďalšia žena. „Múdry otec je ten, ktorý pozná svoje vlastné dieťa“, vedel už William Shakespeare. Ale aby otec skutočne spoznal svoje dieťa, musí ho pozorovať a učiť sa chápať, čo práve potrebuje.

Rada pre oteckov: Prekonajte sa a snažte sa! Čím častejšie sa budete so svojím bábätkom zaoberať, tým šikovnejší sa stanete v starostlivosti oň a tým viac mu budete rozumieť. Vo chvíľach trávených s drobcom zabudnite na chvíľu na prácu, odložte mobil, vypnite televízor a venujte svoju pozornosť len a len vášmu malému pokladu.

Odporúčame: Rád priznávam otcovstvo

Predpotopný otec: Nie sú mamy dôležitejšie?

Otca poznačí aj to, ako zažil svojich vlastných rodičov. Tomu, kto v detstve otca nezažil, skúsenosť vzťahu s ním veľmi chýba. Pod pojmom „nezažil otca“ sa ale nemyslia len tí, ktorým otec zomrel, od rodiny odišiel alebo bol doma veľmi málo. Zažiť otca znamená mať príležitosť tráviť s ním čas, niečo spolu robiť, zdieľať, a to i po emocionálnej stránke.

Ak sa vlastný otec nezúčastňoval na starostlivosti o dieťa a nechával všetko na svoju partnerku alebo manželku, novopečenému otcovi potom chýba vzor. To stavia dnešných otcov do náročnej situácie. Chceme od nich niečo, čo sami u svojich otcov nevideli a situáciu zhoršuje i skutočnosť, že stále pribúda rodín, kde otec úplne chýba.

Takíto muži sú potom presvedčení o tom, že „mama musí predsa lepšie vedieť, čo a ako s deťmi.“  Mýtus „Mamy sú dôležitejšie ako otcovia“ je už ale dávnejšie prekonaný. Podľa odborníkov nemožno rozdeliť rodičov na dôležitejšieho a menej dôležitého.

Aby sa aj tento typ otca vedel uplatniť vo svojej novej role, môže mu pomocnú ruku podať jeho manželka. Na jednej strane tým, že mu bude akoby „prekladať“ svoje bábätko, to znamená, že mu bude objasňovať a vysvetľovať jeho signály a gestá:Pozri sa, ako prudko rozprestiera rúčky a nôžky – je netrpezlivý, lebo je hladný“.

Na druhej strane môže konkrétne formulovať, čo od neho očakáva. „Chcela by som, aby si ukladal malého každý druhý deň do postieľky, aby sa naučil dôverovať ti. Veľmi by som si želala, aby si v sobotu v noci vstával k malému ty a aby si mi ho doniesol na kŕmenie (resp. aby si mu dal fľašu). V nedeľu by si mohol ísť s malým na hodinku na prechádzku.“

Prečítajte si: 8 vecí, ktoré by každý OCKO mal svojho SYNA NAUČIŤ

Sklamaný otec: Aj tak robím všetko zle!

Ďalším významným dôvodom, prečo otec s bábätkom nepomáha, je prístup mnohých žien, ktoré svojím konaním prejavujú, že by sa o dieťa nevedel postarať. Domnievajú sa totiž, že ich partner je na to príliš „ľavý“, nešikovný alebo málo informovaný.

Tento prístup sa prejavuje narážkami typu: „Ukáž, radšej to urobím sama.“ „Ako ho to, pre Boha živého, držíš.“ a pod. Tým mu ale partnerka príliš nepomáha zapojiť sa, naopak naznačuje, že je neužitočný. Pre ženu, ktorá sa musí vyrovnávať so zmenami hormonálnych hladín, je skutočnosť, že manžel za ňu preberie jej prácu, často nepredstaviteľná.

Je síce pravda, že otcovia bývajú pri prvom kontakte s bábätkom dosť neohrabaní. Ide však o to, že aj oni potrebujú nadobudnúť skúsenosti, získať cvik, akurát im to trvá trochu dlhšie ako ženám. Veľkú úlohu pritom zohráva spomínaná nedôvera zo strany ženy, ktorá neuľahčuje pokusy otca starať sa o svojho potomka. Niet potom divu, že otcovia, ktorí by o podiel na starostlivosti stáli, radšej zostávajú v role pasívnych členov pozorujúcich komunikáciu matky a dieťaťa.


TIP pre mamy:

Uberte plyn a vzdajte sa aspoň niektorých činností. Nenúťte otca, aby robil veci tak, ako by ste ich robili vy. Možno nebude plienka vždy tak dobre pripevnená, ale za vzťah otca s dieťaťom to stojí.

TIP pre otcov:

Aj keď to niekedy nie je práve ľahké, neberte poznámky vašej partnerky alebo manželky príliš osobne. Vaša rola je skutočne nepostrádateľná a s odstupom času to bude musieť uznať i ona.

ocko a vychova