Novorodenecká žltačka: Kedy je dôvod na obavy a ako ju zvládnuť?
Novorodenecká žltačka je častým javom, ktorý postihuje značné percento novorodencov krátko po narodení. Hoci môže rodičom spôsobiť obavy, vo väčšine prípadov ide o fyziologický proces, ktorý sa prirodzene vyrieši. Čo však presne novorodeneckú žltačku spôsobuje, ako ju rozpoznať a aké sú možnosti liečby?
Na tieto otázky nám odpovedala MUDr. Katarína Golianová, vedúca lekárka neonatologického oddelenia Nemocnice AGEL Zvolen.
Novorodenecká žltačka
Čo je novorodenecká žltačka a prečo k nej dochádza? Čo presne spôsobuje novorodeneckú žltačku?
Novorodenecká žltačka je stav, pri ktorom dochádza k sfarbeniu kože a očných bielok novorodenca v dôsledku zvýšenej hladiny žlčového farbiva (bilirubínu) v krvi. Vyskytuje sa takmer u 80–100 % predčasne narodených novorodencov a u 50–60 % zrelých novorodencov. Novorodenci majú po narodení vyšší počet červených krviniek s kratšou životnosťou ako dospelí (u dospelých je doba životnosti erytrocytov 90–120 dní, u novorodencov 60–90 dní, u nezrelých novorodencov len 35–50 dní). Po narodení sa mení typ krvného farbiva a dochádza k rozpadu červených krviniek, pričom sa uvoľňuje bilirubín, ktorý sa metabolizuje v pečeni. Kvôli nedostatočne vyvinutému enzymatickému systému pečene sa bilirubín metabolizuje pomalšie. Pri vysokých koncentráciách bilirubínu v krvi sa ukladá v koži, slizniciach a tkanivách novorodenca, čo vedie k žltému sfarbeniu.
Prírastok hmotnosti bábätka: Ako správne sledovať rast a vývoj?
Aké sú hlavné príznaky novorodeneckej žltačky?
Hlavnými príznakmi novorodeneckej žltačky sú žlté sfarbenie kože, slizníc a očných bielok novorodenca. Zvýšená hladina žlčového farbiva (bilirubínu) v krvi môže spôsobovať nadmernú spavosť novorodenca.
Aké typy novorodeneckej žltačky existujú?
Novorodenecká žltačka môže byť fyziologická – vtedy dochádza k nevýznamnému zvýšeniu hodnoty bilirubínu v krvi neskôr ako po 24 hodinách života. U zrelých novorodencov začína na 3.-5. deň a ustupuje do 10 dní, u predčasne narodených sa prejaví najčastejšie na 5.-7. deň života a k vymiznutiu dochádza po 21. dni života. Fyziologická žltačka ustupuje bez liečby.
Patologická žltačka sa vyznačuje vysokou hodnotou hladiny bilirubínu v krvi, včasným začiatkom (do 24 hodín). Príčinou môže byť nezhoda krvných skupín medzi matkou a novorodencom (vtedy dochádza k nadmernému rozpadu červených krviniek), infekcia, vrodená vývojová chyba žlčníka, žlčových ciest alebo pečene a niektoré zriedkavé metabolické ochorenia a poruchy červených krviniek.
Prečo niektorí novorodenci majú žltačku a iní nie?
Výskyt novorodeneckej žltačky závisí od viacerých faktorov, ako sú nezrelosť, hypotrofia (nízka pôrodná hmotnosť vzhľadom k veku dieťaťa), vyšší počet červených krviniek, prítomnosť hematómov (zakrvácania do kože, do nadobličky...), nezrelosť pečeňových enzýmov alebo infekcia atď...
Aké vyšetrenia sa robia na diagnostiku žltačky u novorodencov?
Žltačka je viditeľná už pri pohľade na novorodenca. U detí so žltým sfarbením kože vyšetrujeme hladinu bilirubínu pomocou kožného bilirubinometra, a ak je hodnota vyššia, stanovujeme koncentráciu bilirubínu v krvi. Keďže žltačka môže byť príznakom infekcie, je potrebné vyšetriť aj zápalové parametre a krvný obraz, pri vyšších hodnotách bilirubínu vyšetrujeme aj ďalšie biochemické parametre v krvi (albumín, pečeňové enzýmy, hormóny štítnej žľazy,…).
Jednoducho VÝNIMOČNÉ: 5 najdôležitejších vlastností materského mlieka
Ako sa novorodenecká žltačka lieči? Je potrebná hospitalizácia?
Novorodenecká žltačka zvyčajne spontánne vymizne v priebehu niekoľkých dní. Pretrvávajúcu novorodeneckú žltačku alebo vysokú hodnotu bilirubínu v krvi je nutné správne diagnostikovať a liečiť. Základnou intervenciou, ktorá sa používa na liečbu žltačky po zabezpečení dostatočnej výživy (dojčenie, materské mlieko, v nevyhnutných prípadoch umelá mliečna formula) a liečbe špecifickej príčiny (v prípade infekcie – antibiotická liečba), je liečba svetlom (fototerapia).
Pôsobenie modrého svetla (s vlnovou dĺžkou 460-490 nm) na bilirubín v koži spôsobuje zmenu bilirubínu (fotodegradáciu) na izoméry rozpustné vo vode, ktoré sa následne po metabolizácii v pečeni vylučujú žlčou a močom. Tým dochádza k poklesu bilirubínu v krvi.
V liečbe žltačky postupujeme podľa štandardných terapeutických postupov, ktoré na základe rozsiahlych štúdií vypracovali odborné lekárske spoločnosti.
Ako sa fototerapia realizuje?
Vyzlečený novorodenec (len v plienke a s prekrytými očkami) sa uloží do inkubátora alebo do postieľky pod modré svetlo. Nevyhnutné je sledovať životné funkcie (akciu srdca, saturáciu krvi kyslíkom). Ak sa vysoké hodnoty bilirubínu v krvi u novorodenca zistia až po prepustení z novorodeneckého oddelenia a je potrebná liečba svetlom, vtedy je nutná hospitalizácia novorodenca. Zvyčajne sa však novorodenecká žltačka prejaví a diagnostikuje skôr, ešte počas pobytu na novorodeneckom oddelení. V najzávažnejších prípadoch, ak nie je liečba svetlom dostatočne účinná, je nutná výmenná transfúzia krvi, čím sa okrem významného zníženia hladiny bilirubínu dosiahne aj odstránenie protilátok (v prípade imunologického konfliktu), prípadne toxínov, alebo baktérií (v prípade sepsy).
Ako môžu rodičia pomôcť pri liečbe žltačky doma?
Najúčinnejším spôsobom je časté dojčenie a zabezpečenie dostatku denného svetla pre novorodenca.
Novorodenecká žltačka: Čo môže pomôcť?
Môže mať neliečená žltačka dlhodobé následky na zdravie dieťaťa?
Ak sa žltačka nelieči, môže viesť k závažnej komplikácii nazývanej kernikterus (jadrový ikterus), pri ktorom dochádza k ukladaniu bilirubínu v niektorých štruktúrach mozgu, čo spôsobuje závažné trvalé neurologické postihnutie, poruchu psychomotorického vývoja, mentálnu retardáciu, hluchotu, poruchy zraku, sklon k epileptickým záchvatom.
Aké sú rizikové faktory pre vznik novorodeneckej žltačky?
Medzi rizikové faktory patria nezrelosť, nezhoda krvných skupín medzi matkou a dieťaťom v Rh, AB0 systéme, nadmerné množstvo červených krviniek(vyskytuje sa zvyčajne u detí, ktoré majú nízku pôrodnú hmotnosť, maternofetálna transfúzia, viacplodová gravidita,...), novorodenci s neprimerane nízkou hmotnosťou vzhľadom k veku, infekcie, diabetes u matky.
Môže dojčenie ovplyvniť vývoj žltačky u novorodencov?
Časté dojčenie má pozitívny vplyv na vylučovanie bilirubínu tráviacim traktom, a tým významne prispieva k prevencii a liečbe novorodeneckej žltačky. Okrem poskytnutia energie a potrebných živín, podporuje aj vylučovanie bilirubínu stolicou, čím nedochádza k spätnému vstrebávaniu žlčového farbiva.
Ako dlho trvá, kým sa novorodenecká žltačka úplne vylieči?
Žltačka zvyčajne ustupuje do 3–10 týždňov života.
Existujú nejaké mýty alebo nesprávne predstavy o novorodeneckej žltačke, ktoré by ste chceli vyvrátiť?
Rada by som zdôraznila, že novorodenecká žltačka nie je infekčné ochorenie a nemôže sa preniesť na matku, súrodenca alebo kohokoľvek, kto je v kontakte s novorodencom.
Máte nejaké rady alebo odporúčania pre nových rodičov, ktorí sa obávajú žltačky u svojho dieťaťa?
Novým rodičom by som rada zdôraznila dôležitosť dojčenia. To je najviac, čím môžu pomôcť dieťatku s novorodeneckou žltačkou. A chcem ich uistiť, že na novorodeneckých oddelenia na Slovensku postupujeme podľa štandardných diagnostických a terapeutických postupov, ktoré sú pravidelne aktualizované, efektívne a bezpečné aj v prípade liečby novorodeneckej žltačky.