Prírastok hmotnosti bábätka: Ako správne sledovať rast a vývoj?
Keď mamina leží po pôrode, býva zvykom, že pred prepustením z nemocnice pociťuje mierny stres, pretože dieťatko musí priberať. Ak je všetko ostatné v poriadku, len vtedy si ho môžu rodičia vziať domov. Prírastok na váhe je už od prvých dní po narodení považovaný za znak dobrého prospievania bábätka.
Tento prírastok sa však nesleduje len v nemocnici, ale aj neskôr, počas celého obdobia rastu a vývinu dieťaťa. Aké sú teda v tejto oblasti optimálne čísla?
Po úbytku hmotnosti bábätka musí nasledovať prírastok na váhe
Prírastok na váhe je po narodení dieťaťa jedným z hlavných ukazovateľov jeho zdravého vývinu. Po narodení sú dĺžka a váha základnými údajmi. Hmotnosť novorodenca však na začiatku prirodzene klesá, keďže sa mení obsah vody v jeho tele v dôsledku príchodu na svet z „prostredia plodovej vody“ a vylúčenia smolky, prvej stolice. Potom novorodenec začína na váhe priberať.
Prečo bábätko po narodení schudne?
Ako má priberať?
- Prirodzený úbytok hmotnosti nemôže byť vyšší ako 10 % pôrodnej hmotnosti. To znamená, že pre bábätko s pôrodnou hmotnosťou 3 500 gramov je prirodzený úbytok hmotnosti približne 350 gramov. Ak u bábätka dochádza k väčšiemu úbytku hmotnosti, je potrebné zmeniť intervaly medzi dojčeniami a kŕmením, zintenzívniť prikladanie bábätka k prsníku mamy, prípadne v nevyhnutných prípadoch dokrmovať náhradnou formulou.
- Približne do prvého týždňa až dvoch sa dieťatko vracia na svoju pôrodnú hmotnosť, a za prvý mesiac by malo dosiahnuť prírastok na váhe približne 100 – 250 g týždenne. To znamená, že v prvom mesiaci by malo dieťatko dosiahnuť hmotnosť o približne 400 g vyššiu, než bola jeho pôrodná hmotnosť.
- Od druhého mesiaca býva týždenný prírastok približne 150 – 200 gramov. U bábätiek vo veku 2 – 6 mesiacov je tak na konci mesiaca možné očakávať váhový prírastok o ďalších 600 gramov. Nielen váha, ale aj dĺžka a neskôr výška dieťaťa výrazne rastie počas prvého roka života. V tomto období dieťa dosiahne najväčšiu frekvenciu rastu v celom svojom živote, pričom jeho telíčko sa predĺži o 50 % pôrodnej dĺžky.
- Počas prvého roka dieťatko narastie v priemere o približne 20 – 25 cm, v druhom roku o ďalších 10 – 12 cm, medzi 2. a 3. rokom priemerne o 8 cm a medzi 3. a 4. rokom o približne 5 – 7 cm ročne.
- Až do puberty deti narastú ročne o približne 5 – 8 cm a na váhe priberajú priemerne 2 – 3 kg ročne. V súvislosti s touto témou sa zvykne používať aj rovnica, že vo veku 2 až 2,5 roka dosiahne dieťatko približne polovicu svojej budúcej výšky v dospelosti.
Tabuľky, percentá, percentily
Niekedy môže byť pre rodičov veľmi stresujúce zaoberať sa všetkými ukazovateľmi, ktoré sa týkajú bábätka. Preto by sme mali tieto starosti prenechať odborníkom a zveriť všetky merania, čísla a tabuľky pediatrom. Okrem dĺžky a váhy merajú aj obvod hlavičky. Oni presne vedia, čo sledovať, kedy je všetko v norme a kedy už je potrebné venovať pozornosť istému ukazovateľu, aby sa predišlo závažnejším problémom v budúcnosti.
Ak aj bábätká presne nezapadajú do „tabuliek“, nemusí to byť dôvod na obavy
Tabuľky slúžia skôr lekárom ako rodičom; lekári vedia posúdiť, čo je ešte v poriadku a čo už si vyžaduje ďalšie sledovanie. Okrem tabuliek však existujú aj tzv. percentily a ich grafy. Tieto grafy slúžia na porovnávanie údajov bábätiek v rámci rovnakého veku a pohlavia. Ukazujú, kam patrí konkrétne dieťa a aké percento detí má menšiu alebo väčšiu váhu či výšku ako to vaše. Je však dôležité vedieť, že ide o priemerné hodnoty a prírastok hmotnosti každého dieťaťa je jedinečný, takže rôzne čísla ešte nemusia byť dôvodom na obavy.
Rastové špurty
Určite sa každý rodič stretol s pojmom rastový špurt. Ide o obdobie, keď je rast dieťaťa intenzívnejší, a strieda sa s obdobiami, keď je rast pokojnejší. Tieto špurty sa spájajú so štvoricou čísel 3/6/3/6 a trvajú zväčša 3 až 7 dní. Ide o obdobia veku 3 týždňov, 6 týždňov, 3 mesiacov a 6 mesiacov.
Tieto rastové špurty nie sú u každého dieťaťa naprogramované presne na deň. Rastový špurt je individuálny a môže sa vyskytnúť skôr alebo neskôr. U niektorých detí môže byť menej výrazný, takže rodičia si môžu myslieť, že ani nenastal. Pravdepodobne však nastal, len zmena bola menej nápadná.
Prejavmi týchto období sú častá potreba dojčenia, nepokoj dieťatka, horší spánok a pocit, že dieťatko je v neustálom diskomforte. Je dôležité zachovať pokoj, dieťatku (aj sebe) dopriať dostatok bezpečia, mlieka, bezprostredného kontaktu a podpory.
Obdobie špurtov sa nespája len s dojčeneckým obdobím; rýchly nárast centimetrov a kilogramov môžeme očakávať aj v období okolo +/- 12. roku života (10 – 14 rokov), kedy dievčatá môžu narásť až o 8 – 9 cm a chlapci, hoci neskôr, o 12 cm. Súvisí to najmä s dospievaním, sexuálnym dozrievaním a hormonálnymi zmenami.
Nespokojné bábätko? 3 znaky, že ide o rastový špurt
BMI už u detí
BMI, tzv. Body Mass Index, nie je len „záležitosťou“ dospelých. Ide o pomerne presný štatistický nástroj, ktorý hovorí o množstve telesného tuku u detí. Používa sa ako metóda na určenie zdravotného rizika obezity (počíta sa ako hmotnosť v kg delená druhou mocninou výšky v metroch). Vo všeobecnosti patrí medzi najpoužívanejšie ukazovatele relatívnej hmotnosti, ale zväčša pre osoby staršie ako 18 rokov. Preto takéto tabuľky nie sú univerzálne a nemali by sa používať u detí, tehotných žien či športovcov, keďže u nich je diametrálne odlišné zastúpenie tuku a svalov v tele.
Pri hodnotení BMI u detí sa používajú opäť tzv. percentilové metódy. Priemernou hodnotou je 50. percentil. Ak je dieťa napríklad v 70. percentile, znamená to, že 70 % rovnako starých dievčat alebo chlapcov má rovnaké alebo nižšie BMI, teda nižšiu telesnú hmotnosť, a 30 % má vyššie BMI. Vzhľadom na to, že obezita je mimoriadne rozšíreným ochorením a veková hranica sa posúva čoraz nižšie, prevencia pred jej výskytom u detí je viac než potrebná.
7 otázok a odpovedí, ako uľaviť brušku po kŕmení + polohy na uvoľnenie
Čo ovplyvní budúcu výšku a váhu nášho bábätka?
To, ako bude vyzerať naše krásne, malé a voňavé bábätko, ktoré sme si pred pár dňami doniesli z nemocnice domov, ovplyvní množstvo faktorov. Základným faktorom je genetická výbava, ktorú dieťa zdedilo po rodičoch a rodinných predkoch. Dĺžku a váhu bábätka, a neskôr jeho celkovú telesnú konštitúciu, do veľkej miery ovplyvní aj životný štýl mamy počas tehotenstva, ale aj samotný pôrod. Predčasne narodené deti, ktoré prichádzajú na svet v rozmedzí od ukončeného 24. až 37. týždňa tehotenstva, sú z dôvodu svojej nezrelosti ďaleko pod normami tabuliek a grafov. Mnohé z nich však nielenže dobehnú svojich donosených rovesníkov, ale často ich aj vo vývoji predbehnú.
Váhu a dĺžku/výšku detí ovplyvňuje aj pohlavie. Dievčatá majú „iné tabuľkové hodnoty“ než chlapci. Ďalším faktorom je, či je dieťatko výlučne dojčené, ako dlho, alebo či je dokrmované umelou formulou. Zdravý vývoj v prípade rastu a priberania bábätka môžu ovplyvniť rôzne zdravotné problémy, užívanie liekov či hormonálna nerovnováha, čo je potrebné konzultovať a riešiť s lekármi.
Do istého veku sú to práve rodičia, ktorí ovplyvňujú život svojho dieťaťa. Preto je potrebné chodiť na pravidelné preventívne prehliadky a sledovať rast a priberanie detí, najmä novorodencov. Tieto údaje odzrkadľujú ich zdravotný stav a mnohé problémy si rodičia ani nemusia všimnúť. Ide napríklad o prípady, kedy sa dieťa zdá, že dobre papá, ale u lekára sa zistí, že nepriberá.
V prípade rastu a priberania platí staré známe, že bábätko najviac rastie počas spánku
Dostatočný a kvalitný spánok je dôležitým predpokladom správneho vývoja dieťaťa (v každom vývojovom štádiu). Ak k tomu pripojíme dostatok pohybu, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu, zdravý životný štýl, kvalitnú, vyváženú a na vitamíny a iné dôležité látky bohatú stravu, podporíme správny vývoj dieťaťa po fyzickej aj psychickej stránke.