Nekontaktné bábätká?

Redakcia | 27. august 2021
Nekontaktné bábätká?

Stáva sa, že vaše bábo plače, len čo ho chytíte do náručia?

Býva nespokojné, podráždenejšie a spokojne si hovie hneď ako ho dáte do postieľky? Všetkých rodičov bolí, keď sa s nimi drobček nechce maznať. Nenúťte ho však. Možno len nemá svoj deň alebo je prosto typ, ktorý je spokojný, ak sú rodičia okolo neho, nemusí byť bezprostredne v ich náručí.

S bábätkom majte očný kontakt

No aj napriek tomu sú možnosti, ako si užijete vzájomnú blízkosť, vybudujete si puto a ani rodičovská potreba popestovať si dieťa nepríde skrátka. K bábätku sa približujte opatrne, veľa naň rozprávajte, často s ním nadväzujte očný kontakt. Môžete sa hrať s jeho prstíkmi, bicyklovať jeho nôžkami, masírovať mu chrbátik i bruško.

Ak ho beriete do náruče, upútajte vopred jeho pozornosť zaujímavou vecou, priblížte ho k nej – takto bude vaša náruč „nástrojom“, ktorý ho dovedie k tomu, čo ho zaujalo... Skúste predĺžiť prebaľovanie pokojnými hrami, dbajte však pritom na to, aby miestnosť, aj vaše ruky boli príjemne teplé. Z oblečenia odstráňte pokožku dráždiace etikety alebo nylonové vlákna.

Nechce sa mojkať? Posúďte, či v tom nemôže byť niečo iné

i Niektoré deti sú nekontaktné aj z iných dôvodov (napr. autizmus), ak sa vám čokoľvek nebude zdať v poriadku, pohovorte si so svojím pediatrom. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: