Kolostrum - prvá strava pre novorodenca

PhDr. Drahomíra Korpová | 28. december 2022
Kolostrum

Myšlienky na pôrod, ktoré ste celé mesiace nosili vo svojej hlave, vystriedajú teraz iné – obavy o zdravie drobčeka a túžba dojčiť ho. Prisaje sa a pôjde to... Alebo aj nie?

Ste prvorodička, práve vám ukázali vaše novorodeniatko a vy ste od radosti, ale aj bolesti a vyčerpania celá bez seba. Nedočkavo naťahujete ruky, aby ste si tú vašu nádheru konečne privinuli na svoju hruď. Spoznávate sa...  

Po pôrode

Trošku ste sa zotavili a už sa ocitáte na izbe, kde vám položia dieťatko do náručia a oznámia vám, že ostáva vo vašej starostlivosti. A vy odrazu reagujete na každý jeho pohyb, na každý plač a snažíte sa čo najskôr rozoznať, čo práve potrebuje. Prispôsobujete sa...

Ste vyčerpaná, ale myšlienky, ktoré sa vám preháňajú mysľou, vám nedovolia zaspať. Lebo – čo keď...? Cítite potrebu vstať a ísť na toaletu, do sprchy, dať sa do poriadku, ale vaše telo vám dáva stopku – nevládzem. Sledujete svoje dieťatko vedľa v postieľke, ako si sladko spinká, ako sa naťahuje a vtom sa zamračí, zamrnčí a následne sa žalostivo rozplače. A vy doslova vystrelíte z postele a zabudnete, že len pred chvíľou to nešlo. Zvykáte si...

Kolostrum

Pred pôrodom vám bolo povedané, že v čase pôrodu už budete mať pre svoje dieťatko mlieko – kolostrum. Že určite bude mať čo papať a bude mu to stačiť v prvých hodinách a dňoch jeho života.

  • Vaše dieťatko má po narodení žalúdok vo veľkosti čerešne. Má objem asi 5 – 7 ml a vaše mliečne žľazy opakovane vytvárajú takúto dávku mliečka v prvých dvoch dňoch.
  • Na tretí deň má vaše dieťatko žalúdok vo veľkosti vlašského orecha, čo predstavuje dávku s objemom 22 – 27 ml. To je ale obdobie po pôrode, keď sa u vás už rozbieha laktácia a začína sa vám tvoriť viac mlieka. 
Takže áno, maminky, máte čo dať papať svojmu dieťatku a nepotrebujete ho dokrmovať umelým mliekom, ,,aby nepochudlo“. Každé dieťatko po narodení stráca na hmotnosti, je to úplne prirodzené. Môže stratiť až 10 % svojej hmotnosti, ale má čas to dohnať do 10 – 14 dní. 

Dojčenie

Potrebujete len dostatok informácií o dojčení, jeho technike, potrebujete adekvátnu pomoc a podporu tesne po pôrode a veľa mamičiek aj následne v domácom prostredí. Pretože každá z vás chce len to najlepšie pre svoje dieťatko aj pre seba. To najlepšie je vaše materské mlieko – ono dodá vášmu dieťatku presne to, čo práve potrebuje – správne zloženie výživných látok, imunitu. Naviac k tomu – prostredníctvom dojčenia nevyhnutný kontakt s mamou, pocit bezpečia a istoty. A to mu viete dať iba vy – mama.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: