Ako pripraviť kašičky z materského mlieka?

Redakcia | 15. december 2017
Ako pripraviť  kašičky z materského mlieka?

Máte dostatok materského mliečka a chcete z neho svojmu drobcovi pripraviť kašu? Ako na to?

Vaša otázka:

Vedeli by ste mi poradiť, ako z odstriekaného materského mlieka „vyrobiť“ pre moju 7-mesačnú dcérku ryžovú alebo obilnú či krupicovú kašu? Dá sa to vôbec? Lebo viem, že materské mlieko sa nesmie variť. Naša dcérka je poriadny živel a v noci sa niekoľkokrát zobudí a dožaduje sa dojčenia. Preto by som jej chcela ponúknuť niečo sýtejšie, aby som si aspoň v noci oddýchla. Počas dňa mi dojčenie absolútne neprekáža, ani večer, ale každú chvíľku, keď upadnem do hlbšieho spánku, dieťa ma z neho vytrhne a dožaduje sa mliečka, niekedy aj 4-5x za noc, to je pre mňa nesmierne vyčerpávajúce, nakoľko sa o dcérku starám výlučne sama.

Keď sa dieťatko v noci často budí

Na Vašu otázku odpovedá MUDr. Katarína Vicianová, I. detská klinika DFNsP a LFUK: Mnohé mamičky majú podobný problém ako vy. Sú vyčerpané, nevyspaté. Dieťatko si zvyklo piť v noci niekoľkokrát. Je však rozdiel, či ide o novorodenca, malé 5 – 6-mesačné dojča, alebo o dieťa staršie.
 
Na základe vedomostí o fyziologicky častejšej potrebe pitia, zmene rytmu dňa a chovania u dieťaťa v období tzv. rastového špurtu akceptujeme u dieťaťa nepokoj, častejšie nočné budenie, čo si vyžaduje i častejšie prikladanie k prsníku. Dieťa tak informuje telo matky o svojej potrebe. Rastový špurt je najčastejšie medzi 1.-3. týždňom a 3.- 4. mesiacom.

Dieťatko môže byť i smädné. Ak sa 2 až 3x za noc nadojčí, treba mu následne skúsiť ponúknuť vodu. Niektorým troška vody stačí. Nemusí piť mlieko celú noc. Môže k nemu vstať i ocko, či starká.

Mnohé mamičky to riešia tak, že si  dieťatko zoberú k sebe do postele. Dieťa je tak na prsníku celú noc. Občas sa napije, no väčšinu času používa matku ako cumlík. Toto považujem za vhodné hlavne pre choré deti, ktoré majú dlhodobý zdravotný problém. No celkovo to nepovažujem za správne. Deti majú narušený režim. Aj zažívací trakt si musí „oddýchnuť“.

Prikrmovanie bábätka na noc

A zúbky obmýva sladká tekutina. Určite, zástankyne tejto metódy ma odsúdia. U zdravých detí sa má tento problém riešiť s ohľadom nielen na dieťa, ale i matku.

Nie každá vydrží takéto nespanie. Vo väčšine prípadov, a to je aj vaša predstava, nepomôže ani zavádzanie  prikrmovania na noc (ryžová kaša, krupičná kaša...) iba z dôvodu, aby sa dieťa nebudilo a aby celú noc prespalo.

Príprava kaše s materským mliekom

Ak to chcete skúsiť, musíte si kúpiť ryžovú kašu, ktorá sa pripravuje zaliatím mliekom, nie vodou. A vy použijete vaše odstriekané mlieko.

Tu stačí zahriatie na teplotu ako pri príprave umelej výživy. Krupicovú kašu pripravíte tak, že najprv namočíte krupicu do prevarenej  a vychladnutej trošky vody.

Potom ju uvaríte, tiež necháte schladiť a zmiešate (zmixujete) s odstriekaným vlažným materským mliekom. Vašej maličkej môžete ponúknuť na večeru zemiakovú kašu z vášho mlieka a potom ju nadojčiť. Nuž, ak to nejde inak, skúste jej dať cumlík. Tieto väčšie deti sa už tak ľahko neodstavia od prsníka.

Verím, že nájdete vhodný spôsob, ako sa aj trošku vyspať. Lebo dieťa potrebuje zdravú a šťastnú matku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: