7 najčastejších príčin bolesti bruška

7 najčastejších príčin bolesti bruška
3.4.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

„Bolí ma bruško“ – tri slová, ktoré dokážu vystrašiť nejedného rodiča. Dojča bolesť bruška zvyčajne dá najavo plačom – vysokým a prenikavým, pričom striedavo krúti a vystiera končatiny. Rozpoznať príčinu ťažkostí môže byť problémom, a preto je návšteva lekára správnym rozhodnutím.

Príčinou bolesti bruška môže byť nezrelosť tráviacej sústavy

Najčastejšou príčinou bolesti bruška u dojčiat býva nezrelosť tráviacej sústavy, čo má za následok meteorizmus, teda zvýšenú plynatosť v zažívacom trakte, kde vzduch v črevách pôsobí svojím tlakom na črevnú stenu a vyvoláva tak kolikové bolesti bruška.

Ako bude bábätko rásť, postupne „dozreje“ aj tráviaci systém a problémy pominú. Nezrelosť tráviacej sústavy je častou príčinou tzv. koliky dojčiat. 
Prečítajte si: Dojčenská kolika: musí z nej dieťatko iba vyrásť?

Dojčenská kolika je záchvat dráždivosti, nepokoja, rozčúlenia alebo kriku, trvajúci viac ako 3 hodiny denne, viac ako 3 dni v týždni a viac ako 3 týždne u zdravých  dojčiat.

Periódy kriku sa vyskytujú najčastejšie  poobede a večer u dojčiat medzi 2. týždňom a 4. mesiacom veku. Nie vždy sú príčinou dojčenskej koliky bolesti bruška, ale pokiaľ usúdite, že práve oni by mohli byť zodpovedné za nepokoj vášho bábätka, môžete skúsiť nasledovné:

 • Môžete dieťatku počas kŕmenia robiť prestávky na odgrgnutie, aby ste zabezpečili rovnováhu medzi príjmom a výdajom vzduchu.
 • Umelo živené deti neprekrmujte, na cumlíkoch im robte malé dierky a mlieko pretrepávajte tak, aby sa čo najmenej spenilo.
 • Jemnou masážou krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek v oblasti pupka drobčekovi taktiež pomôžete uľaviť od bolesti.
 • Skúste pocvičiť s nožičkami – pokrčte ich smerom ku brušku dieťatka a späť a opakujte niekoľkokrát.
 • Položte bábätko na bruško – keď tzv. pasie baránky si tiež môže celkom prirodzene robiť masáž.
 • Pomôcť môže aj to, ak bábätko okúpete v teplej vode – niektorým rodičom sa osvedčilo kúpacie vedierko.
 • Sú i drobci, ktorým pomáha častejšie nosenie v náručí s jemným pohojdávaním, prípadne ležanie tzv. na „tigríka“, čiže si – najmä oteckovia – dajú dieťatko bruškom na predlaktie a drobčeka takto nosia.  
Tip MAMA a ja 
Môžete tiež skúsiť masáž od pupčeka s tým, že budete „kruhy“ postupne rozširovať po celom brušku – premasírujete ho tak celé a býva to veľmi efektívne a pre detičky príjemné. Masírujte v smere hodinových ručičiek. 

Bolesť bruška môže spôsobovať aj intolerancia laktózy

Dieťa môže bolieť bruško aj vtedy, keď trpí intoleranciou laktózy. V tomto prípade malý drobec nemá dostatok enzýmu laktázy, ktorý štiepi mliečny cukor laktózu na glukózu a galaktózu.

Intolerancia môže byť vrodená alebo získaná (napr. po antibiotickej liečbe). Prejavuje sa neznášanlivosťou mlieka, a to neprospievaním, meteorizmom i hnačkami.

Ochorenie sa dá pomerne ľahko diagnostikovať pomocou laktózo-tolerančného testu, či už výdychového, alebo pomocou stanovenia hladiny glukózy po záťaži. 

Za bolesťou bruška môže byť tiež celiakia

Bolesť bruška sa môže prejaviť u dieťatka v čase zavádzania tuhých príkrmov, teda vo veku 4 – 6 mesiacov, kedy začne prijímať glutén obsiahnutý v obilninách. Typickými príznakmi okrem bolestí bruška býva nadúvanie, nechutenstvo, niekedy aj zvracanie či časté bledé páchnuce stolice.

Dysmikróbia

Ide o stav, kedy sa premnožením niektorých mikrobiálnych kmeňov v čreve naruší rovnováha. Častou príčinou bolestí bruška býva práve prevaha Candida albicans alebo patogénnych  E.coli, vtedy je potrebné stolicu vyšetriť kultivačne a na kvasinky či parazity.

Gastroezofageálny reflux (GER)

Pri GER dochádza k návratu stravy do pažeráka i k návratu kyslého žalúdočného obsahu, ktorý spôsobuje poleptanie a zápal sliznice pažeráka. Pričom dieťatko nemusí vôbec vracať. Reflux je jednou z najčastejších príčin tzv. dojčenskej koliky. Zvykne ustúpiť do 4 až 6 mesiacov veku.

Prečítajte si: Pomoc, máme reflux!

Ako bábätku pri refluxe pomôžete?

 • Snažte sa ho čo najviac držať vo zvislej polohe (v náručí, v babyšatke...).
 • Pod matrac v postieľke naskladajte v hlavovej časti deky alebo bavlnené plienky, tak aby bábätko spalo v 30-40 stupňovom uhle (malo hlavičku vyššie ako telo).
 • Počas dňa nechajte dieťatko odpočívať v špeciálnom ležadle pre dojčatá alebo v autosedačke.
 • Kŕmte ho tak, aby malo hlavičku vyššie ako telíčko a keď sa odtiahne od prsníka či fľaše, podržte ho vo zvislej polohe a dajte mu znovu piť.
 • Po porade s pediatrom môžete podať pred dojčením špeciálny karubín alebo zemiakový škrob na zahustenie mliečka (kúpite v lekárni), nedojčeným deťom špeciálne zahustené dojčenské mlieko.    
Ďalšou, a nie zriedkavou príčinou kriku dieťatka býva i pyróza čiže pálenie záhy

Bolesť bruška pri zápalových ochoreniach

Infekcia močových ciest sa taktiež môže prejaviť v podobe bolesti bruška. Ak je to tak, dieťa má zvyčajne tmavšiu farbu moču, málo močí, moč môže páchnuť, no môže mať aj horúčku. 

Apendicitída alebo tzv. zápal slepého čreva vyžaduje okamžité lekárske vyšetrenie. Môže sa prejaviť horúčkou, lokalizovanou citlivosťou v pravom podbrušku, malé deti môžu udávať bolesť aj v oblasti pupka, môžu trpieť nechutenstvom a zvracaním, vyhľadávajú úľavovú polohu, prejavuje sa aj neprítomnosťou črevných zvukov. U detí do 2 rokov však býva vzácna. 

Opakované bolesti bruška

Bolesť bruška sa môže opakovať (napr. pri opakovanej infekcii močových ciest), zvyčajne však až u 90 % detí nemajú opakované bolesti bruška organickú príčinu a príčinu je potrebné hľadať inde, napr. z obavy zo šikanovania v škole či škôlke. 

K lekárovi treba ísť, ak dieťatko:
 • nemá chuť do jedla a neprospieva,
 • má hnačku, alebo zápchu,
 • opakovane zvracia,
 • trpí silnými kolikovými bolesťami,
 • máte podozrenie na zápal slepého čreva.  

Prečítajte si: Bruškové problémy detí