34. týždeň tehotenstva

34. týždeň tehotenstva
6.3.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 34. týždeň od poslednej menštruácie a 32. týždeň od oplodnenia

Vývoj plodu

Plod váži okolo 2000g a meria okolo 43cm.

Plod naberá na hmotnosti. Koža už nie je taká priesvitná a zvráskavená. Podkožným  tukom sa vyrovnáva a naberá bledoružovú farbu. Je pokrytá hustým mazkom, ktorý chráni kožu pred pôsobením vody. Plod sa otáča menej, nemá už dostatok miesta, za to pohyby cítite dobre.
Plod žmurká reaguje na svetlo a tmu.

Chlapci majú semenníky uložené v miešku. Plosky nôh sú takmer celé ryhované.
Pľúca sú dobre vyvinuté, surfaktantu- faktor ktorý udržiava pľúca po narodení rozpnuté- je dostatok. Ak by pôrod nastal v tomto týždni, pravdepodobnosť  pľúcnych problémov z titulu nezrelosti je veľmi nízka, avšak nie vylúčená.

Len pre zaujímavosť:
Plod hltá plodovú vodí a močí do plodovej vody. Plodová voda je samozrejme sterilná a  celý objem sa vymení približné každé tri hodiny.

Telesné zmeny u ženy

Sťažený pohyb, únava po fyzickej námahe, potenie je normálne. Opuchy, zápcha, hemoroidy- tak ako je to spomenuté v predchádzajúcom týždni.

Častejšie pociťujete tvrdnutie bruška -  kontrakcie, ktoré nie sú pravidelné, netrvajú dlho, nie sú bolestivé. Sú to poslíčkovia. V čase, ak ich pociťujete, nenamáhajte sa, vyčkajte, kým kontrakcie prejdú.
Niekedy objavíte kvapky mlieka. Je to normálny stav, prsníky sú pripravené  na dojčenie.

Maternica tlači výraznejšie na močový mechúr. Nesnažte sa zdržiavať moč, vyprázdnite močový mechúr vždy, ako náhle pocítite potrebu. Niekedy aj po vymočení odchádza moč v malých množstvách, čo nemusí byť vždy príjemné a vhodné. Preto, ak máte takéto problémy, noste tenkú vložku.

Tento problém môže pretrvávať aj po pôrode, alebo v neskoršom veku. Preto sú vhodné Kegelové cviky na spevne nie panvového dna.
Od tohto obdobia začína výraznejšia záťaž pre chrbtice. Doprajte si polohu, v ktorej sa vaša chrbtica cíti dobre.

Životospráva ženy

Jedzte menej a častejšie, vyhýbajte sa jedlám, ktoré zvyšujú plynatosť, ťažkým jedlám. Uprednostnite ľahké mäsa, ovocie, zeleninu. Dôležitý je dostatočný príjem vápnika železa. Práve v tomto období si tieto minerály ukladá plod do zásob.

Cítite sa viac unavená. Spánok je menej výdatný, preto oddychujte viac počas dňa. Urobte si denný program, nájdite si čas na prechádzku, na stretnutie s kamarátkou, na nákupy. Pomaly je potrebné nakupovať veci, ktoré bude bábätko potrebovať prvý až druhý mesiac života.
Urobte si zoznam. Viac s dozviete na Čo do pôrodnice a Výbava pre bábätko.

V príprave na dojčenie je potrebné otužovať bradavky. Robte to jemne, len mierne pretrieť napríklad froté uterákom. Pri výraznejšom dráždení bradaviek môže vyvolať kontrakcie maternice.
Nezabúdate na ošetrovanie kože prípravkami proti striám. Vhodná je aj masáž kože froté uterákom, zvyšuje odolnosť kože.

Vyšetrenia v poradni

V tomto týždni by vám mal byt urobený výter z pošvy na prítomnosť streptokokovej infekcie.
6 týždňov pre pôrodom je vhodné dohodnúť  ďalšie sledovanie na gynekologickom oddelení v nemocnici, v ktorej budete rodiť. Je lepšie, ak sa o prípadných vašich problémoch vie v predstihu.
Rozmýšľajte o pediatrovi. Zistite si informácie o jeho práci, vybavení ambulancie. Určite mate známe, ktoré vám poradia.

Vyhľadajte si literatúru o dojčení a životospráve ženy po pôrode. Pripravte sa na toto obdobie. Je to situácia kompletne iná, o ktorej by bolo vhodné vedieť čo najviac.