21. týždeň tehotenstva

Cviky zamerané na konkrétne partie vám môžu byť prospešné i pri samotnom pôrode, alebo po ňom. Začnite sa pomaly obzerať po detskej výbavičke. 

Je to 21. týždeň od poslednej menštruácie a 19. týždeň od oplodnenia.

Ako rastie bábätko

Môže merať okolo 26,5cm  a vážiť približne 360-380g. Sluch má dobre vyvinutý a počuje aj zvuky z vašej konverzácie – spolu s vašim tlkotom srdca, škŕkaním žalúdka a pulzovaním krvných ciev. V podstate vníma všetko a pripravuje sa tak na záplavu hlasov, zvukov, ktoré ho privítajú po narodení. Prihovárajte sa mu, aby poznalo váš  hlas.

Dieťatko je naďalej v brušku veľmi aktívne, stále má dostatok miesta a aj to využíva. Kope, krúti sa a vrtí. Vie sa odraziť od steny maternice. Striedajú sa u neho fázy bdenia a oddychu. Tak ako u vás. Niekedy vás môže potrápiť a je aktívne práve vtedy, keď sa vám chce najviac spať. Organizmus dieťatka začína produkovať biele krvinky, ktoré sú súčasťou imunitného systému. Ochraňujú ho pred chorobami a infekciami. Je vyvinutý i krvný obeh, krv sa filtruje v obličkách.
Vie vyplaziť jazýček. Lebku vytvárajú nezrastené ploché platničky, ktoré chránia neustále rastúci mozog. Počas pôrodu sa tieto kosti dokážu prekryť, aby tak umožnili prechod pôrodným kanálom.

Čo sa deje s mamičkou

Prírastok  hmotnosti za týždeň by mal byť približne 0,5 g. Môžu sa objaviť opuchy nôh a pálenie záhy.

Bruško je už veľké a občas potrápi pri hľadaní dobrej polohy pri spánku. Hlavne budúce mamičky, ktoré boli zvyknuté spať na bruchu, môžu mať problém so zaspávaním, čo sa počas dňa prejaví zvýšenou únavou. Ak cítite kŕče v nohách, po konzultácii s lekárom pridajte do stravy magnézium a riboflavín. 


Postupom času, ako dieťatko rastie, potrebuje vaše telo čoraz viac živín a zvýšenú spotrebu vitamínov a minerálov. Nedostatok červených krviniek alebo železa, je príčinou nedostatočného zásobovania plodu kyslíkom a živinami a môže viesť k rastovej retardácii (spomaleniu rastu). Nízka hladina železa môže spôsobiť i popôrodnú anémiu – vás i vášho bábätka.

Príznaky tehotenskej anémie sú nadmerná únava, slabosť, problémy s dýchaním a závrate. Navštívte vášho lekára, ak pociťujete niektorý z týchto príznakov.   

Zabudnite i na kúpanie v horúcej vode, saunu, či návštevu kúpaliska. Tam vám môže hroziť infekcia. 

Poznáte Kegelové cviky (ext. zdroj Kegelové cviky)? Sú vhodné na posilnenie panvy a tým i dobrého, hladkého priebehu pôrodu a v období po ňom ako prevencia popôrodnej inkontinencie (pomočovania).

Kegelove cviky
Prečítajte si tiež:

Kegelove cviky

Vyšetrenia v poradni

Pomocou 3D ultrazvuku môžete celkom realisticky vidieť vaše dieťatko v maternici. Dá sa pozorovať jeho tvárička, mimika, končatiny. Môžete nazrieť do bruška s cieľom zistiť, čo práve dieťatko robí, ale i počuť tlkot jeho srdiečka. Je to neopakovateľný zážitok, doprajte ho preto i partnerovi. Lekári pomocou ultrazvuku kontrolujú všetky dôležité orgány a zisťujú prípadné vrodené vývojové chyby. 

Tip MAMA a ja

Pouvažujte nad prihlásením sa do predpôrodnej prípravy. Ide o kurz, ktorý organizuje zväčša každá pôrodnica. Vedie ho pôrodná asistentka a dozviete sa na ňom množstvo informácií, ktoré sa vám zídu pri pôrode, ale i pri starostlivosti o bábätko. Súčasťou býva napríklad i precvičovanie dýchania počas kontrakcií či nácvik prebaľovania bábätka a inštruktáž dojčenia. V tej ktorej pôrodnici sa dozviete aj informácie o tom, ako to tam „beží“, čo vám môžu poskytnúť a na čo máte nárok.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: