Dieťa po očkovaní
Starostlivosť o dieťa po očkovaní
Prvý vážny a bolestivý zásah do detského organizmu je zvyčajne očkovanie. Deti nereagujú bolestivo na vpich, skôr na podávanie očkovacej látky.
Čo môže matka očakávať po očkovaní a ako uľahčiť priebeh vedľajších reakcii?
Očkovanie v pôrodnici- proti tbc zrušené k 31.12.2012
Prvé očkovanie v živote dieťaťa sa do 31.12.20122 absolvovalo už na pôrodnici. Bolo to očkovanie proti tuberkulóze. Očkovanie je nebolestivé, bezprostredná reakcia býva málokedy. Článok uvádzame len pre kompletnú informáciu pre tých, ktorí chcú dieťa dať očkovať proti tbc vo forme nepovinného očkovania.
Ako sa starať o dieťa po očkovaní tbc
- Dieťa nevyžaduje po očkovaní špeciálnu starostlivosť. Niektoré mamičky udávajú mrzutosť, dráždivosť.
- Je potrebné sledovať miesto očkovania, ktoré sa mení. Väčšinou sa hojí malou jazvičkou.
- Miesto očkovania je pravidelne sledované aj v poradni pediatra.
Čo je normálna reakcia
- Je to začervenanie, chrastička.
- Občas vidíme puchierik vyplnený hnisom. Ak sa naruší povrch, hnis vytečie, je potrebné ošetrenie na špecializovanom pracovisku. V prípade, že sa to stane počas víkendu, je vhodné miesto sterilne vyčistiť, prelepiť suchým sterilným štvorcom. Miesto by nemalo prísť do styku s vodou.
- Vždy je nutné sledovať lymfatické uzliny najbližšie k miestu očkovania, to znamená pod pazuchou a v oblasti krku. Ak sú tie zväčšené, je potrebné o tom informovať detského lekára.
Očkovanie v 3. mesiaci
Najskôr 8 týždňov po očkovaní proti tuberkulóze, za predpokladu, že je zhojená jazvička, očkujeme dieťa Infarixom hexa a Prevenarom. Každá injekcia sa podáva zvlásť, zvyčajne do iného stehna.
Viac o reakciách na očkovaciu látku sa dozviete v sekcii Povinné očkovanie a Nepovinné očkovanie.
Reakcie po očkovaní
Po každom očkovaní môžeme očakávať buď lokálnu (miestnu) reakciu, alebo celkovú reakciu organimu.
Lokálna reakcia
Lokálna reakcia sa prejavuje začervenaním, zdurením a zatvrdnutím v mieste vpichu. Táto zmena môže mať rôzny rozsah, od veľkosti slivky až po veľkosť dlane.
Pri príchode domov, je potrebné priložiť studený obklad na miesto vpichu. Ak dôjde k začervenanaiu, potom je vhodná octanová masť na postihnuté miesto.
Celková reakcia
Pri injekčne podávaných vakcínach môže dieťa zareagovať teplotu. Teplota je zvyčajne prvý deň po očkovaní. Taktiež dieťa môže byť mrzutejšie, spavejšie, môže mať zníženú chuť do jedla.
Už pred očkovaním, je potrebné mať doma pripravený Paralen čapík. V prípade teploty je ho potrebné podať. Takmer vždy sa takto podarí teplotu udržať v pásme normy.
Pri očkovaní vakcínou proti rotavírusovej hnačke môže mať dieťa aj niekoľko dní redšiu stolicu. V tomto prípade nie je vhodné podávať proti infekčné lieky na hnačku. Potrebné je dodržiavať hygienické zásady, hlavne dôkladné umývanie rúk po manipulácii so stolicou, pretože v stolici sa nachádza vírus.
Dôležité
- Pred očkovaním je potrebne zadovážiť si Paralen čapíky, v prípade výstupu teploty.
- Pri očkovaní sa nemá dávať Paralen preventívne, pretože môže znížiť tvorbu protilátok.
- Za normálnych okolností sa podáva čapík , ak teplota stupne na 38,5°C. Pri očkovaní, je ho potrebné podať, ak teplota stúpne na 38°C.
- Pomôže aj studený obklad na miesto vpichu.
- Postup je rovnaký pri všetkých ďalších očkovaniach podávaných injekčnou formou.