Plienková dermatitída
Plienková dermatitída
Zaparená koža na zadočku dojčaťa nie je zriedkavým nálezom. Koža v oblasti zadočku je najzaťažovanejšou kožnou oblasťou u novorodencov a dojčiat. Niektoré deti majú pokožku viac citlivejšiu a vnímavejšiu na poškodenie, iné menej. Poškodenie kože sa prejavuje v oblastiach pod plienkou, preto sa aj nazýva plienková dermatitída alebo plienkový zápal kože.
Príčiny vzniku plienkovej dermatitídy
Príčiny môžeme rozdeliť na vnútorné a vonkajšie.
Vnútorné príčiny
- Tu patrí hlavne iná skladba kože. Koža novorodenca a dojčaťa má iný vzhľad a iné vlastnosti ako koža starších detí a dospelých.
- Povrchová vrstva kože je tenšia, ľahšie zraniteľná a menej odolná na infekciu, vlhkosť, na pôsobenie stolice. Obsahuje viac vody a má zvýšenú priepustnosť, preto niektoré látky napr. aj lieky, ktoré ľahšie prenikajú do hlbších štruktúr. Pri prevencii zaparenín sa majú používať iba krémy výlučne doporučené pre dojčatá.
- Koža novorodencov a dojčiat pre nižšiu činnosť mazových žliaz je suchšia. Suchá koža je menej odolná na vonkajšie vplyvy.
Vonkajšie príčiny
- Menej časté prebaľovanie. Je ťažko určiť vhodný počet prebaľovaní. Avšak jednoznačne platí, že ak má dieťa sklon zvýšenej kožnej reakcie, je vhodné prebaľovať častejšie. Bežne meniť plienku pri každom dojčení by malo byť postačujúce.
- Používanie nevhodných krémov, mydiel, prísad do kúpeľa. Je potrebné otestovať dieťa na používané prísady. Jednoznačne sa treba vyhýbať parfumovaným prípravkom.
- Prílišné balenie dieťaťa. Spotenie a nevzdušnosť znižujú odolnosť kože.
- Látkové plienky nie sú nevhodné, ale potrebujú častejšiu výmenu.
- Príliš časté kúpanie. Časté kúpanie vysušuje pokožku , suchá pokožka je náchylnejšia k poškodeniu.
- Stav zhoršuje alebo vyvoláva aj hnačka alebo dlhodobo riedka stolica.
Príznaky plienkovej dermatitídy
- Zmeny kože v oblasti genitálu (zadočku), nie sú na záhyboch kože.
- Začína ako začervenanie, ktoré je hladké, v úrovni kože, neskôr je koža drsná, objavujú sa drobné puchieriky, niekedy šupiny.
- Vzhľad takto postihnutej kože sa mení aj počas dňa. Ak sa zápal komplikuje kvasinkovou infekciou, nadobúda mokvavý charakter.
Liečba plienkovej dermatitídy
V liečbe je potrebné predovšetkým dodržať postupy uvedené v prevencii. Ak sa stav nelepši, je pravdepodobné, že došlo k sekundárnej infekcii buď baktériami alebo kvasinkami. Podľa toho sa ordinujú antibiotické masti alebo protikvasinkové. Liečba hormonálnymi masťami sa neodporúča pretože tieto lieky prechádzajú kožou a vstrebávajú sa do organizmu.
Komplikácie plienkovej dermatitídy
Na zapálenú kožu môže nasadnúť druhotná infekcia, napr. kvasinková, ktorá je často odolná na liečbu a jej vyliečenie je zdĺhavé.
Prevencia plienkovej dermatitídy
- Prebaľovanie podľa stavu pokožky, dôsledná očista po stolici tečúcou vodou. Kožu ošetrujeme jemne, aby sme neporučili jemný kožný kryt.
- Deti náchylné na kožné zmeny, alebo deti so suchou pokožkou nekúpeme každý deň. Deti stačí kúpať 1-3x za týždeň.
- Pri kúpaní, ak je nuté, používame výlučne detské mydlo, bez parfumov.
- Ak používame látkové plienky, perieme pri teplote 90°st. C a necháme vyplakať v dvoch plakacích cykloch na odstránenie zvyškov prášku. Je vhodné používať prášky určené pre dojčatá. Nepoužívajte aviváž.
- Po kúpeli a po každom umytí zadočku, kožu natrieme ochranným krémom. Dobre pôsobí zinková pasta, ktorá chráni kožu pred účinkami stolice a moču.
- Neobliekame dieťa nadmerne, ak je možné necháme dieťa pri vhodnej teplote aj nezabalené. Vzduch veľmi dobre pôsobí na hojenie zápalu.
- Krém nanášame na suchú pokožku. Pokožku vysušíme jemným priložením suchej plienky, nikdy neutierame kožu trením