Herpes
Herpes alebo opar je všeobecne známe ochorenie, ktoré až 90% ľudí prekonalo aspoň jedenkrát v živote. Po prekonanej infekcii vírus zostáva v tele, usadí sa v špeciálnych nervových bunkách a títo ľudia ostávajú aj celoživotnými nosičmi vírusu.
U niektorých ľudí sa herpes objavuje pravidelne, u iných sporadicky, alebo sa neobjavuje vôbec. Štatisticky údaj o výskyte herpesu chýba, pretože väčšinou má toto ochorenie ľahký priebeh, takže pacient ani nevyhľadá lekára. U zdravých ľudí ide skôr o ochorenie nepríjemné ako nebezpečné.
Rizikové faktory pre opakované infekcie
Ak človek už raz prekonal herpes alebo je nosičom vírusu, potom existujú určité záťažové situácie, kedy sa vírus môže aktivovať. Táto aktivácia sa prejaví ako herpes.
K týmto spúšťačom opakovanej infekcie patri: popáleniny, prudké slnečné žiarenie, stres, menštruácia, infekcia- napr. chrípka, zápal pľúc, horúčka, nádorové ochorenia, liečba látkami potláčajúcimi imunitu.
Zdroj a prenos herpetickej infekcie
Príčinou je herpetický vírus. Poznáme niekoľko druhov herpetických vírusov.
Herpes vírus 1 spôsobuje zmeny na hornej časti tela, hlavne tvárovej, hovoríme jej herpes labialis.
Herpes víru 2 spôsobuje infekciu pohlavných ciest, hovoríme jej herpes genitalis.
Zdrojom sú chorí ľudia alebo nosiči. Prenos je možný kvapôčkovou infekciou, kontaktným prenosom vírusu pri dotyku s postihnutým miestom alebo infikovaným predmetom.
Pri herpes víru 2, ktorý sa nachádza v pohlavných cestách sa môže nakaziť novorodenec počas pôrodu pri prechode pôrodnými cestami.
Príznaky a priebeh herpesu
- Inkubačrná doba je 2-12 dní,
- Ochorenie začína svrbením, pocitom napätia postihnutej časti, ktorou je najčastejšie pera, okolie alebo vnútrajšok nosa. Pri genitálnom postihnutí sú to pysky ohanbia.
- Postupne sa na postihnutom mieste tvoria drobné husto posadené pľuzgieriky, ktoré praskajú a tvorí sa chrasta. Ak na miesto nenasadne bakteriálna infekcia, do dvoch týždňov je dieťa bez chrasty. Je dôležité chrastu nestrhávať, aby nezostala jazva
- U zdravých detí ochorenie prebieha zväčša bez komplikácii.
- U novorodencov, oslabených jedincov, jedincov s otravou krvi herpetickým vírusom, alebo postihnutím mozgu herpetickým vírusom je prognóza nepriaznivá. Infekcia môže napadnúť mozgové tkanivo s nepriaznivým vývojom. Avšak tieto situácie nie sú časté.
Ktoré miesta môžu byť postihnuté herpesom
- Oči-postihnutie očí môže viesť k trvalému poškodeniu rohovky, poruchám videnia a u oslabených ľudí až k slepote.
- Sliznica dutiny ústnej ( aftózna stomatitída, afty)- obmedzuje dieťa v prijímaní potravy, prítomný je zápach z úst. Ak sa rozšíri do nižších častí tráviaceho systému, mala by v priebehu 2 – 3 týždňov ustúpiť. U malých detí môže byť prítomná horúčka, zväčšenie príslušných lymfatických uzlín, odmietanie stravy a tekutín môže viesť k dehydratácii a potrebe doplniť tekutiny infúznou cestou.
- Nebezpečná je infekcia u deti s akútnou formou ekzému, u novorodencov, u deti chronicky chorých a liečených liekmi potláčajúcimi imunitu, u detí s nádorovými ochoreniami.
Liečba hepresu
Ak sú príznaky len lokálne, potom ošetrovanie postihnutého miesta napr. zinkovou pastou. K dispozícii sú aj voľnopredajné špecifické prípravky na herpes, ktoré sú veľmi účinné, hlavne ak sa aplikujú v štádiu svrbenia.
U oslabených pacientov sa podáva acyclovir, je to látka ktorá bráni množeniu sa vírusov. Je to u deti so závažnými chronickými ochoreniami ako astma, juvenilná artritída, porucha imunity a iné.
Liečba recidivujúcej , opakujúcej sa infekcie
Za časté, recidivujúce infekcie herpesom sa považuje infekcia viac ako 6x za 1 rok. Toto hodnotenie platí pre každý vek, teda deti aj dospelých. Aj u deti je možno virostatiká- lieky potlačajúce množenie sa vírusu. Táto liečba je vhodná hlavne i deti s poruahou imunity.
Sú dve schémy liečby:
- Trvalá - pri ktorej sa virostatiká podávaju dlhšiu dobu, mesiace, ba aj roky
- Akútna -pri ktorej sa virostatiká podávajú len počas ochorenia. Je dôležité podať ich ešte počas prvých príznakov.
Prevencia
Vzhľadom na osídlenie 90% populácie prevencia prvotného ochorenia je ťažká. Je možné znížiť výskyt opakovanej infekcie.
K preventívnym opatreniam patrí: dostatočný príjem vitamínom, predchádzať stresu, zistiť provokujúce faktory a vyhýbať sa im.