Rastlinné lieky a dýchacie cesty
Rastlinné lieky pri vírusových zápaloch dýchacích ciest sa tešia veľkej obľube. Pri správnom používaní a dodržiavaní dávkovania sú rastlinné lieky bezpečné, v odporúčanom dávkovaní nemajú nežiaduce účinky a pri bežných prechladnutiach u deti bez poruchy imunity často postačujúce.
Kedy používame rastlinné lieky
Rastlinné lieky sa používajúčasto ako liek prvej voľby pri nazávažnej infekcii dýchacích ciest, prejavujúcej sa hlavne kašľom. Preto aj väčšina uvedených liekov sú lieky proti kašľu.
Pri ochoreniach dýchacích ciest je nutné rozoznať vírusový zápal od bakteriálneho. Pri vírusovom zápale teploty majú klesajúci charakter, celkový stav sa zlepšuje postupne, kdežto pri bakteriálnom zápale sa stav zhoršuje, prítomné sú zväčšené lymfatické uzliny, kašeľ sa stupňuje.
V liečbe bakteriálneho zápalu sú potrebné antibiotiká. Rastlinné lieky samostatne môžeme použiť len pri vírusovom zápale, alebo ako podpornú liečbu s antibiotikami pri bakteriálnom zápale hrdla.
Kedy nepoužívame rastlinné lieky
- Rastlinné lieky môžu obsahovať aktívne zložky, ktoré podporujú nežiaduce účinky alebo ovplyvňujú účinok iných rastlinných liekvo alebo súčasne podávaných liekov.
- Rovnako existujú ochorenia, pri ktorých sa jednotlivé rastlinné extrakty nesmú používať. Preto si vždy dôkladne pečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte s lekárnikom.
- Ak sa pri liečbe rastlinnými liekmi do 3 dní bežné prechladnute nelepší alebo dokonca zhoršuje, je potrebné navštíviť lekára a zhodnotiť stav.
POZOR!!!
U alergických detí je vždy potrebná veľká opatrnosť pri používaní akýchkoľvek rastlinných liekov alebo čajov. Vždy si dôkladne prečítajte písomnú informáciou pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom. Pri akýchkoľvek pochybnostiach je lepšie sa vyhnúť rastlinným liekom u alergických detí.
Voľnopredajné rastliné prípravky vhodné pri zápaloch dýchacích ciest
Sinupret.Podáva sa pri akútnych a chronických zápaloch prinosových dutín a dýchacích ciest, ako aj podporná liečba pri liečbe dýchacích ciest antibiotikami. Je vhodný už pre dojčatá (do 1 roku života).
Biotussil kvapky. Je to pomocný liek pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacích ciest, vrátane nádchy a zápaloch prínosových dutín. Vhodný je užpre deti od 2 rokov.
Pulmoran čaj.Pomocný liekpri akútnych a chronických ochoreniach horných ciest dýchacích. Pôsobí dezinfekčné a uľahčuje vykašliavanie.Zápar sa môže použiť aj na kloktanie alebo inhalácie.
Thymomel sirup. Pomocný liek pri akútnych a chronických zápalových ochoreniach dýchacích ciest, predovšetkým u detí od 1 roku. Sirup proti kašľu.
Immunal sirup. Je to liek, ktorý zvyšujeobranyschopnosti organizmu u bežných infekcií mierneho rozsahu. Je vhodný priopakovanýchinfekciách respiračného traktu, ako prevencia ochorení z prechladnutia, chrípky a ako doplňujúca terapia počas dlhodobej antibiotickej liečby chronických infekcií, kde je predpoklad oslabenia bunkovejimunity pacienta. Vhodnýpre deti od 1 roku.
Mucoplant Spitzwegerich Hustensaft. Je to sirup proti kašľu. Požíva sa priakútnom zápale dýchacíchciest sprevádzaný kašľom, je vhodnýpre deti od 6 rokov.
Hedelix.Kvapky sa používajú pri liečbe akútnych zápalov dýchacích ciest sprevádzaných kašľom, tvorbou hlienov ako aj pri liečbe príznakovchronických zápalových ochorení dýchacích ciest. Je vhodnýaj pre deti do 1 roku.
Echinacin Liquidum. Používa sa pri akútnych zápaloch dýchacích ciest pri kašli a nádche. Stimuluje obranyschopnosť a tým pomáha prekonať infekciu. Využíva sa tiež akopodporná liečba pre opakovaných infekciách dýchacích ciest. Vhodný pre deti od 2 rokov.
Olbas inhaler. Používa sa na inhaláciupri zápaloch prinosových dutín, pri upchanom nose, pri nachladnutí a chrípke. Je vhodný pre deti od 6 rokov.
Bronchicum Elixir S. Liek proti kašľu pri zápale priedušiek. Užíva sa aj u deti.