Klystír – strašiak alebo pomocník?
Patrí k menej obľúbeným procedúram a budúce rodičky sa ho dosť obávajú. Niet sa čo čudovať, pretože predstava, že do brucha, ktoré je už aj tak plné, ešte niekto prileje čosi navyše, je ozaj nepríjemná...
Prečo sa rodičkám klystír odporúča
Cieľom však nie je budúcej rodičke jej stav znepríjemniť. Naopak, množstvo podanej tekutiny nie je nadmerné a vďaka klystíru sa črevá ľahšie vyprázdnia, takže žena má napokon počas kontrakcií príjemnejší pocit.
Keďže v súčasnosti sa kladie stále väčší dôraz na psychickú pohodu ženy pred a počas pôrodu, vo väčšine pôrodníc máte možnosť podanie klystíru odmietnuť. Ak ste napríklad prišli do pôrodnice potom, čo ste si stihli vyprázdniť črevá ešte doma, pokojne o tom personál informujte.
V lekárni sú k dispozícii voľnopredajné lieky, napr. gél YAL, pomocou ktorých si môžete klystír urobiť aj sama. Ak ste zásadne proti klystíru, zvážte ešte fakt – ako rýchlo po pôrode budete potrebovať ísť na stolicu. Klystír vám ju pomôže oddialiť o 1 – 2 dni po pôrode bez toho, aby vznikla nepríjemná zápcha.
Prečítajte si: Pôrod - ako začína, ako prebieha?
Prečítajte si: Ľahší a bezbolestnejší pôrod: ako sa naň pripraviť?