Myška a medveď na cestách

Vyhrajte lístky na ručne kreslený animovaný film Myška a medveď na cestách!

18.4.2023

Myška a medveď na cestách prichádzajú do slovenských kín už 20. apríla

Milý rodinný animovaný film z dielne francúzskych a luxemburských štúdií prinesie hrejivý dobrodružný príbeh priateľstva, boja o slobodu a lásky k hudbe. Animovaný film je na dnešnú dobu už vlastne netradične kreslený ručne.

Kto by nepoznal ukecanú myšku Celestínu a jej najlepšieho priateľa medveďa Ernesta. Táto neroz-lučná dvojica sa vracia na plátna kín v novom veselom a napínavom dobrodružstve, ktoré sa točí okolo Ernestových pokazených huslí a cesty do jeho rodnej krajiny, kde je na ich prekvapenie všetka hudba zakázaná. Animovaný film je radostnou ódou na slobodu v podaní myšky, ktorej hlas prepožičala Henrieta Jančišinová Kolláriková a medveďa, ktorý bude znieť hlasom Ivana Romančí-ka.

Hoci sú rôzne veľkí a jeden je zhovorčivý a druhý namiesto rozprávania radšej hrá na husle alebo harmoniku, medveď Ernest a myška Celestína sú nerozluční kamaráti. Keď sa Ernestove husle, kto-ré miluje, rozbijú (tak trochu Celestininou zásluhou), musia sa vrátiť do jeho rodnej Šarádie. Iba tam ju totiž môžu opraviť, pretože je to krajina zasľúbená hudbe a hudobníkom. Keď však Ernest a Celestína napriek všetkým prekážkam dorazia do Šarádie, čaká ich veľmi nepríjemné prekvapenie. Niečo sa zásadne zmenilo a pokazilo. Hranie na hudobných nástrojoch alebo dokonca len spev sú v celej krajine zákonom zakázané a špeciálna polícia toto nariadenie dokonca presadzuje! Ernest a Celestína sa však s týmto nezmyslom rozhodne nemienia zmieriť, najmä keď sa stretnú s hrdinskými členmi hudobného odboja. Spoločne sa pokúsia napraviť túto nespravodlivosť a nezmysel, aby sa do krajiny medveďov vrátila nielen hudba, ale aj radosť, ktorú môže v každom prebudiť.

Pozrite si trailer:

 

Odkaz animovaného filmu Myška a medveď na cestách

“Tento veľký medveď a táto malá myška už svojím spolužitím prejavujú rešpekt k odlišnostiam a právo na toleranciu,” povedal Didier Brunner, jeden z producentov filmu, “V tomto novom príbehu sme to chceli posunúť ďalej a hovoriť o práve na protest a nesúhlas s absurdnými príkazmi.”

Myška a medveď na cestách

Jeho syn Damien Brunner, druhý producent filmu, ho dopĺňa: “Tento film sa zaoberá silnými konceptami, ktoré deti ľahko pochopia. A zákon “Takto to je a inak to nejde” môže aj rodičov podnietiť k za-mysleniu sa nad ich vzťahom k autoritám a v širšom zmysle slova nad spoločenskými a politickými otázkami.” Film tak deti podnecuje k individuálnemu mysleniu a zamysleniu sa nad vecami, ich chodom a nutnosťou toho, aby ostali nemenné.

“Tento príbeh deťom vysvetľuje, že hudba je zvyčajne poriestorom slobody, ale v Šarádii to tak nie je,” hovorí Didier Brunner, “Jeden zvláštny zákon do-konca núti dcéry vykonávať rovnakú prácu ako ich matky a synov rovnakú prácu ako ich otcovia. Celá toto spoločnosť funguje na princpe “Takto to je a inak to nejde” Zisťujeme tiež, že práve preto, že sa Ernest odmietol stať sudcom ako jeho otec, musel opustiť svoju rodnú zem. Odchod do exilu mu umožnil stať sa pouličným hudobníkom, ktorým vždy túžil byť. Vo filme sú mladí diváci svedkami boja našich hrdinov proti klanu, ktorý urobil absurdné rozhodnutia, ktoré bezdôvodne obmedzujú slobodu ľudí.”

Animovaný film Myška a medveď na cestách prinesie do kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 20. apríla.

Súťaž o lístky do kina na animovaný film Myška a medveď

Dvaja z vás teraz môžu s mamaaja.sk vyhrať dva lístky na tento animák do kín. Stačí, ak správne odpoviete na súťažnú otázku:

Ako znie heslo Šarábie?

Odpoveď nájdete v traileri. Prajeme veľa šťastia!

SÚŤAŽ UKONČENÁ! BLAHOŽELÁME.