Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Pretáčanie

    , Autor: LienkaLili

    Dobrý deň pani doktorka. Moja mala bude mať zajtra 6 mesiacov a ešte sa nepretáča na bruško. Aj keď ju dám na bruško v tejto polohe dlho nevydrží začne sa zlostit a následne neskutočný plač. Celkovo sa aj dosť veľmi nervuje a neviem prísť na príčinu... Mame dole 2 zúbky je možné že je nervózna z toho ze už sa deje niečo na horných ďasienkach? Ale nervovála sa už aj pred tým už asi od 3 mesiaca. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem celkom prese čo znamená, že je nervózna. Dieťatká majú rôzne prejavy, každé je inak motoricky nastavené, niektoré plače a hnevá sa viac niektoré menej. Hlavne musí mať dostatočný priestor aj na to, aby sa samo zahralo, sledovalo okolie. Nie je potrebné pri každom zamrkaní hneď niečo riešiť. Dieťa je potom nervózne z toho, že akoby nemá kľud na svoje vlastné sledovanie okolia.
    Keďže sa jej poloha na brušku nepáči / čo u niektorých detí býva/ tak sa tam ani nepretáča. Stačí , že to urobila raz alebo urobí občas a znamená to, že jej vývin normálne pokračuje. Bežne pretáčanie na bruško deti zvládajú až medzi šiestym a siedmym mesiacom. Prerezávaniu zúbkov sa prisudzujú rôzne sprievodné javy od hnačiek až po nepokoj ale nie je to vždy pravidlo a nedá sa nič na zúbky zvaľovať. Ak niečo nie je v poriadku, treba pátrať po príčine.