Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Velmi vysoke ASLO

  , Autor: katkag

  Dobry den, 11 rocny syn nebyva vobec chory, 2x do roka mava nadchy, ATB bral naposledy v marci 2013 (angina) aj to po cca 1,5 roku. Od januara t.r. mu bola zistena leukopenia, hodnota leukocytov je od 3 - 3,9. Momentalne ma 3,1. Uzival pravidelne dlhodobo pyridoxin, B-komplex a vitamin C, kym sa mu hladina dostala na hranicne hodnoty.
  V maji sme postrehli, ze ma takmer stale upchaty nos, bez sekretu, rozpraval tzv."na nos". ORL lekar urcil pomerne velku nosnu mandlu na jeho vek, ale absolvovali sme este vysetrenie u alergologa. Vysledky koznych a aj krvnych testov boli negativne, ale zistili mu velmi vysoku hladinu ASLO - 2452 IU/ml. Caka nas este kontrolny odber krvi, vysetrenie u ORL, avsak mna zaujima pricina tak velmi vysokeho ASLO. Alergologicka ma taky nazor, ze mu to sposobuje nosna mandla. Je nutna operacia v takom veku, ak nosna mandla v puberte zanika? Ako sa da ASLO znizit. Dosledky dlhodobo vysokeho ASLO poznam, zaujima ma skor, ci existuje aj ina pricina ako zapal mandli. Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Príčinou vysokej hladiny ASLO je opakovaná infekcia baktériou streptococcus pyogenes, infekcia nemusí vždy mať klinické prejavy, organizmus sa s ňou vyrovná ale produkuje proti nej protilátky, ktoré kolujú dlhodobo v krvi. je na lekárovi, ktorý pacienta pozná a sleduje ako aj na konziliách odborníkov / ORL/ ako sa k tejto situácii postavia. Jednou z ciest je dlhodobá liečba peniclínom. Veľmi dôležité je vyšetriť moč, aby táto situácia nespôsobila zápal obličiek. Jednou z príčin môže byť aj chronický zápal mandlí a potom je odstránenie mandlí na mieste, hlavne ak by sa opakovali aj akútne angíny.
  Zväčšenú nosnú mandľu by som v tomto prípade určite odstránila.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: