Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Chrčanie 3.mesačneho bábätka

    , Autor: Meg

    Dobrý deň. Naša 3.mesačna babulka niekedy chrčí alebo chrapčí, ani neviem ako to nazvať. Vtedy sa jej ťažšie dýcha. Zvuk vychádza zrejme z nošteka. Nie je to pravidelne. Niekedy to počuť, niekedy dýcha čisto. Skúšala som odsavat noštek ale nič extra z neho nevyšlo. Soplíky jej netečú. Občas kýcha. Papáme normálne a teplota bola jeden večer 37 po odpočítaní tých 0,5. Môže to byť obyčajná nádcha? Ďakujem za vašu odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nie je to nádcha. Dieťatku sa v nošteku tvorí hlien, ten vyschne a sú z toho také suché soplíky v nošteku, Keďže tam stále prúdi vzduch, suché soplíky sa hýbu, pri určitej frekvencii vznikne zvuk, ktorý sa v úzkej trubici dýchacích ciest šíri tak že zosilnie a vy počujete to chrčanie. Je to fyzikálny jav. Pomôžete jej tak, že do nošteka vstrieknete libenar alebo sterimar a okolie bábätka zvlhčíte, ideálne vlhkou plachtou nad postieľku.