Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,936 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Cytologické vyšetrenie

  , Autor: Yasmin

  Dobrý deň prosím vás mám otázku mali som nechránený pohlavný styk 22.10. a 4.11 mi robili cytologické vyšetrenie prišla mi sms že všetko v poriadku . Mešká mi však menstruacia je prosím mozne že by videli tehotenstvo na tom vyšetrení? Som po šestonedelí takze neviem či mám rozhádzaný cyklus alebo som znova tehotná

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, cytologickým vyšetrením, teda realizáciou sterov z krčka maternice, sa tehotenstvo nedá vidieť a diagnostikovať. Onkocytologické stery z krčka maternice slúžia na zistenie prípadných bunkových zmien krčka maternice. Za predpokladu nechráneného pohlavného styku sa tehotenstvo nedá vylúčiť. Pre potvrdenie tehotenstva je potrebné realizovať odber krvi na beta HCG. Vzhľadom k okolnostiam však môže menštruácia meškať aj z iných dôvodov, nemusí sa jednať iba o tehotenstvo. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Cyto v tehotenstve

  , Autor: Malina21

  Dobrý deň pán doktor chcela by som vás poprosiť o odpoveď...som cca.5 týždni tehotenstva dostala som pozvánku na cytologicke vyšetrenie ktoré sa naposledy robilo pred tromi rokmi a bolo v poriadku. Prosím vás robí sa toto vyšetrenie aj počas tehotenstva alebo to môžem odmietnuť a vykonalo by sa po pôrode?
  Mám totiž také obavy prvý krát keď som bola tehotná mi toto vyšetrenie robil pán doktor v 7 TT a následne som potratila preto sa bojím. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, onkocytologické vyšetrenie sa robí pomerne často v skorom štádiu tehotenstva. Na tehotenstvo to nemá žiadny vplyv. S najväčšou pravdepodobnosťou Vaša predchádzajúca skúsenosť nesúvisela s realizovaním onkocytologického vyšetrenia. Ak bola posledná onkocytológia realizovaná pred tromi rokmi, je vhodné ju doplniť teraz. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Tehotenstvo, HPV, Pap II

  , Autor: Denisa26

  Dobrý deň pán doktor, som v 14 tt. Pred 3 mesiacmi mi vyšla zlá cytológia PapII-III a pozit.HPV 16, dovtedy som nemala ani potuchy, že mi niečo je. Dnes na poradni mi doktor odporučil, že si mám kúpiť DeflaGyn a vyskúšať kúru s ním aj keď NEVIE a NEMÁ skúsenosť počas tehotenstva. Rozhodnutie je vraj na mne. Nikde som sa nedočítala aké môžu byť vedľajšie účinky. Preto sa obraciam na Vás, mám to vyskúšať, nestretli ste sa s podobným problémom ako mám ja? Prípadne existujú nejaké iné lieky/doplnky, ktoré by som mohla užívať (vaginálne probiotiká, papylocare, indomed) a pomohli by mi.? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, odporúčam realizovať kontrolné onkocytologické vyšetrenie aj expertnú kolposkopiu s odberom tkaniva za účelom dôkladného vyšetrenia bunkových zmien krčka maternice. Na trhu je viacero preparátov, okrem DeflaGynu aj Regresil, či Vami spomínaný Papilocare. DeflaGyn sa môže užívať aj počas tehotenstva. Je to vaginálny gél, ktorý obsahuje oxid kremičitý. DeflaGyn naviaže patogény, zabraňuje ich šíreniu a podporuje antioxidačnú ochranu okolitých buniek.

 • Cytologia pri rizikovom tehotenstve

  , Autor: kika-129

  Dobrý deň, momentálne som 9+1tt, mám hematóm a mala som masívne krvácanie aj s kúskami zrazenín. Celkovo som krvácala 3x počas 2 dní, krvácanie však vždy ustalo. Beriem ascorutin, utrogestan a mám kludovy režim. 13+1 mi vychádza prvá poradňa+ NT a ževraj aj cytologia. Tu som však absolvovala v januári 2021. ( Všetko ok) je potrebné opäť robiť cytologiu 4.10.2021? Zvlášt keď mám problémy? Nemôže to ohroziť tehotenstvo? ( Tehotenstvo stymulovane clostilbegydom)
  P.S. po cytologii v januári som krvácala( spinila) skoro celý mesiac.
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, realizovanie cytologického vyšetrenia v prvom trimestri nie je ničím výnimočným. Samozrejme, ak boli v minulosti okolnosti, aké boli a máte s tým zlé skúsenosti, môžete cytologické vyšetrenie odmietnuť. Rozhodnutie je na Vás. Poraďte sa s Vašim obvodným gynekológom, ktorý pozná najlepšie všetky informácie, ako aj výsledky vyšetrení a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť.

 • Cytologia v tehotenstve

  , Autor: Toscana

  Dobry den pan doktor, rada by som sa spytala ohladom cytologie pocas tehotenstva. V minulom roku som mala negativne vysledky a pan doktor povedal, ze teraz nie je potrebne ju robit. Je to tak v poriadku? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak bolo cytologické vyšetrenie negatívne a neuplynul ešte rok, ak sú ostatné výsledky a vyšetrenia v poriadku, počká sa do obdobia po pôrode, kedy sa vrámci preventívnej prehliadky urobí aj cytologické vyšetrenie. Váš obvodný gynekológ najlepšie pozná všetky Vaše výsledky, ako aj okolnosti, je najkompetentnejší ako aj najobjektívnejší, preto pri akýchkoľvek ťažkostiach ako aj nejasnostiach vyhľadajte práve jeho.

 • kolposkopické vyšetrenie krčka maternice a ster na onkologickú cytológiu

  , Autor: andy-5

  Dobrý deň pani doktorka, chcela by som Vás velmi pekne poprosiť o radu. Momentálne som v 11t. a beriem utrogestan, kvoli potratu a nabudúci týžden by mi mal môj dr. urobit ster a odobrať vzorku na cytologiu, krvné vyšetrenia, vystaviť matersku knižku. Neviem, či to práve súvisí s odobratím vzorky, ale Už raz som potratila po tomto zákroku, mám strach, že ak mi odoberie vzorku môžem potratiť. On vraj tvrdí, že čo má odisť, tak on s tym nič neurobi ani ja. S manželom sme sa snažili dva roky a teraz sa nám to konečne podarilol. Môžem poprípade odmietnut toto vyšetrenie? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie je štandardným vyšetrením či už vrámci tehotenstva, ale aj mimo neho. Po odobratí steru môže byť prítomné slabé špinenie, ale nie je to pravidlom. Vo všeobecnosti platí, že my lekári nie sme všemohúci a je pravda, že ani my vždy nevieme úplne pomôcť, ale nesúvisí to veľmi z výterom z pošvy. Je ťažké hodnotiť, či Vaša predchádzajúca nepríjemná skúsenosť priamo súvisela s daným vyšetrením. Máte právo odmietnuť akékoľvek vyšetrenie, ale každé vyšetrenie má svoj zmysel a dôvod, prečo sa robí. Verím, že sa rozhodnete správne.