Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,752 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Tehotenstvo

  , Autor: Pamelka

  Ano aj dnes trošičku odtieklo nie tak vela ako včera. To znamena pan doktor pôrod? Ci to moze odtiect aj tak len. A este bi som vas chcela poprosiť o radu uz dva tyzdne mam zapchu kupila som si glycerinove capiky ktoré mi vobec nepomahaju. Mam aj syrup ten som si dnes dala ale pomaha vecsinou az o dva dni ak vobec pomôže vedel bi ste mi odporucit nieco na zapchu? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, odtok hlienovej zátky nemusí znamenať blížiaci sa pôrod, ale s dozrievaním pôrodných ciest a pootvorenia krčka maternice sa hlien uvoľní a postupne odtečie. Je to normálne v poslednom mesiaci tehotenstva. Čo sa týka zápchy, skúsiť môžete Psyllium alebo Duphalac. Samozrejmosťou je dostatok tekutín, aspoň dva litre denne, potraviny s vysokým obsahom vlákniny, napríklad jablká, či slivky. Uvažovať sa dá aj nad realizáciou klystíru. Odsledujte si to.

Podobné otázky

 • Zohnutie

  , Autor: Florencia 5

  Chcem sa spytat dnes som robila taky ukon potrebovala som si natriet konecnik ako mam hemeroidy a dosť silné lebo velmi krvacaju tak som sa postavila proti zrkadlu zadkom a chrbtom a aby som si videla konečník tak som sa predklonila a pomedzi nohy som mala hlavu bola som predklonena a pozerala som sa do zrkadla a natrela sa akoze celkom akrobaticky kusok ale zial inak som to nevedela lebo vzdy som sa natrela inde a nepomahalo to manzel nie je doma tak ja len ci sa nemohlo nieco stat? Alebo či je dôvod na obavy viem že tehotenstvo nie je choroba ale iste úkony sa neodporúčajú som 23 tt. Dúfam že som to opísala dosť presne chcem len vedieť či som mohla niečo spôsobiť alebo môžem by v kľude ? Po Tom úkone ma zapichalo v bruchu ale už je všetko ok

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, platí to, čo som Vám už písal. Ak budete pokojnejšia, vyhnite sa podobným úkonom. Hemoroidy sa dajú ošetriť a natrieť aj “naslepo”.

 • Magnézium

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň prepustili na z nemocnice s tým že mi ponechali vysoké dávky magnézia aj osem tabliet denne magnesii lactas galvex. Lenže včera a predvčerom som dostala úporne hnačky a magnézium som nedala chcem sa spýtať či môže ublížiť to že zrazu tak z vysokých dávok z nemocnice som zrazu nemala ani jedno žiaľ aj keď užijem tak vyjde to von. Ja len či to nemôže ublížiť bábätku že pred tým som mala vysoké dávky a zrazu nič. Je dôvod na obavy mám aj tak užiť magnézium ? Nasadila som si hylak a čakám kým to prejde.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, nemusíte sa obávať, nemá to na plod, ani na tehotenstvo žiaden negatívny vplyv. Príčin hnačiek môže byť viacero. Nemusia súvisieť s užívaním magnézia. Ak však hnačky pretrvávajú, magnézium sa nestihne vstrebať, preto je myslím si zbytočné ho dnes, či zajtra užívať. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní tráviacich ťažkostí navštívte Vášho obvodného lekára.

 • Nízke CRL

  , Autor: Katka1986

  Ďakujem za predchádzujúcu odpoveď.
  Nemože byť nízke CRL sposobené tým, že plod odumrel?
  Dá sa na ultrazvuku jasne ifentifikovať akcia srdiečka?
  Pozn. Vklad 5-dňového embrya 2.4.2024.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, samozrejme, na USG sa jasne identifikuje akcia srdca. Zárodok však musí vyrásť, aby bolo akciu srdca vidieť. Zárodok každým dňom rastie, takže pre jednoznačné posúdenie kvality tehotenstva je potrebné realizovať kontrolné USG s odstupom napríklad týždňa a podľa toho sa dá konštatovať, či tehotenstvo prosperuje alebo nie a došlo k odumretiu zárodku. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Progestenalle 200 mg a probiotiká odpoved na predoslu

  , Autor: Adusl

  Na kvasinky som bola preliecena pred vkladanim progestenalle. Dávala som si 6 dní clotrimazol AL 200 . Probiotiká som si chcela dávať preventívne keď že aj prvé tehotenstvo som mávala kvasinky bezpriznakovo len z výteru vždy vyšli masívne . Môžem teda vkladať preventívne popri progestenalle?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, môžete. Najvhodnejšie bude aplikovať probiotiká na obed, medzi dávkami progesterónu.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Vg1234

  Dobry den chcem sa tu po informovať otom ze mi meškala menstruacia tak som si spravila test (clear blue digitálny ) bol pozitívny mala som tam 1-2 to znamená 3-4 týždne tehotenstva prvý test som si robila 31.5 volala som gynekologické a ona ma obiednala hneď o dva dni išla som a spravila mi vnútorný ultrazvuk nevidela tam nic okrem slznici vraj je väčšia ako bola minule. Tak mi spravila HCG krvné testy nie boly na 10 ze vraj negatívne.. tak som si spravila zase tehotenský test obicajni a mala som jednu silnú a jednu slabšiu… dnes som si zase spravila tehotenský test (clear blue digitálny ) zase pozitívny (1-2) neviem mozno chibny test… je možnosť ze to tehotenstvo tam je ? Bojím sa ze to dopadne zle

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tehotenský test má zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Skôr to naozaj nemá zmysel. Iba sa zneistíte a znepokojíte. Na USG nebude aj tak nič vidieť, aj keď si test urobíte skôr. BetaHCG 10 je pozitívna hodnota. Môže sa však jednať aj o mikropotrat. Možností je viacero. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Určite je potrebné odsledovať dynamiku betaHCG, ako aj USG nález. Ak nemáte žiadne ťažkosti, najmä bolesti, či silné krvácanie, odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.