Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,489 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • vysledky

  , Autor: miriama81

  Dobry den,chcela by som sa opytat dnes mi volala moja lekarka vraj vysedok triple testu je zly a to ty ze na pruchy nervovej sustavy mi vysli vysledky 1ku 2.Je to veli vysoke riziko vraj.Ako jeto mozne ked som bola nausg v 13 tt a tam mi vyslo ze NT je 1.7 mm a prvy vysledok genetickeho testu v 13 tt negativny.Moze byt tento vysledok aj falosny alebo ako mam tomu rozumiet ze moje babo je postihnute??

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  vyšetrenie NT nevylúči postihnutia nervovej sústavy, je to skôr vyšetrenie na vylúčenie Dawnovho syndrómu, prípadne iných genetických alebo metabolických porúch. Na Slovensku sa realizujú skríngové vyšetrenia v prvom aj druhom trimestri práve preto aby bola záchytnosť čo najvyššia. Je možné, že testy v prvom trimestri mohli byť negatívne, teda nemuseli odkryť vrodenú chybu dieťatka. Je tam tiež aj pravdepodobnosť falošnej pozitivity, no pomer 1:2 je pomerne vysoký, a je teda bohužiaľ aj možné, že dieťatko bude mať postihnutie.

Podobné otázky

 • Stres

  , Autor: Tinka.2

  Dobrý deň, môže dlhodobejší (posledný mesiac) a nezhody v rodine spôsobiť predčasný pôrod náhle alebo ublížiť bábätku?(6mesiac)
  Kontrola pred týždňom všetko bolo v poriadku bábätko sa vyvíja krčok 3cm
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, stres je rizikovým faktorom prakticky vo všetkom. Neznamená to však, že musí automaticky spôsobiť predčasný pôrod. Ak boli všetky výsledky vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať. Je však samozrejme vhodnejšie sa dlhodobému stresu vyhýbať.

 • Zakrslý králik a tehotenstvo

  , Autor: 222NIKA222

  Dobrý deň pán doktor,

  doma máme zakrslého králika, ktorý má 12 týždňov, je očkovaný, je len doma. Čítala som, že králik môže byť prenášačom toxoplazmózy čo ma vyľakalo. Môžem sa od domáceho králika, ktorý nie je v kontakte s inými zvieratami nakaziť toxoplazmózou, prípadne inou chorobou? Pri poslednej kontrole som mala výsledky krvi v poriadku.

  Ďakujem Vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak je zviera izolované a očkované, ochorenia sa obávať nemusíte.

 • TROMBOCYTY

  , Autor: Vivien2004

  Dobrý deň chcem sa spýtať pretože som v 35TT a mam hodnotu trombocytov 540….doktorka mi zatiaľ ešte žiadnu liečbu nedala…hematologička mi stale robi len odbery a liečba žiadna…dosť sa bojim lebo už som pred terminom tak či sa to stiha….nemoze sa mi nieco stať pri pôrode ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin trombocytózy môže byť viacero. Záleží tiež od toho, či sú patologické aj iné hodnoty, najmä koagulačných faktorov. Čo sa týka liečby, je to otázka na hematológa. Nebezpečnejšia by bola skôr trombocytopénia, teda pokles krvných doštičiek, kedy by nemuselo dôjsť k adekvátnemu zrážaniu krvi. Nepoznám však žiadne ďalšie výsledky vyšetrení, ani okolnosti, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní hematológa.

 • Prietoky

  , Autor: mimka11125

  Dobrý deň.
  Chcem sa opýtať ak mám prietoky v kompozitnom veku 31/0 tg, gest. vek: 30/5 s váhou 1560 g prietokové parametre AU,RI 0,78 a MCA,RI: 0,82, CPR pod 5% tilom je to zlé?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, hodnota CPR pod 5 percentil je abnormálna, teda patologická. Iba ba základe opísaných hodnôt RI sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí poznajú kompletne výsledky vyšetrení, nálezy, informácie, ako aj okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám budú vedieť vyjadriť.

 • Pohlavie plodu podľa krvi

  , Autor: Marci12

  Dobrý deň,

  minulý rok som 2x potratila v marci a v septembri. Pohlavie sme nevedeli, nakoľko v marci došlo k potratu v 9tt a v septembri sa jednalo o anembryomolu v 8tt.

  Teraz som tehotná opäť a dávala som si robiť Nifty testy, kde vyšlo, že pohlavie je mužské.

  Je prosím Vás v tomto prípade iste, ze sa jedna o chlapca alebo môže zostať v mojej krvi chromozon y aj z predchádzajúcich tehotenstiev, ktoré skončili potratom?

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, budete mať chlapca. Ak ste však už dvakrát za sebou potratili, je vhodné u Vás realizovať hematologické a endokrinologické vyšetrenie, či príčina potratov nebola spôsobená napríklad trombofílnym stavom, či endokrinopatiou. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, výsledky vyšetrení, nálezy, ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.