Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
10,951 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ďakujem za radu

  , Autor:

  Dobrý deň, cestovala som do Švajčiarska dlhú cestu od prilchodu sem som bola v bazénoch, a potom som začala aj pociťovat deň na to pálenie v pošve, do toho sa pridal minimalny hnedý vytok s kúskami niečoho , ak to mam popísať vyzerá to ako keby, neaka kožicka , sú to malé kúsky, pálenie ma celkom prešlo ale ten hnedy vytok s tými kuskami ostava mam to uz druhý den. Menstruácia by mi mala začať o tri dni. Aky mize byt problém?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa jednať o vaginálnu infekciu, Canesten môžete používať, ale nemusí byt účinný. Takto Vám však viac nepoviem. Najlepšie by bolo gynekologické vyšetrenie, výter z pošvy a následná účinná liečba. Kým ešte nemáte menštruáciu, môžete skúsiť vaginálne výplachy, u nás je to Clogin, Rosalgin. Vo Švajčiarsku musia mať niečo podobné. Dobré sú aj vaginálne probiotiká. Nepoznám však aktuálny švajčiarsky trh a voľnedostupné prípravky. Odsledujte si to, možno to s menštruáciou vymizne. Osobne si ale myslím, že gynekologickému vyšetreniu sa nevyhnete. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte gynekológa v dohľadnej dobe.

Podobné otázky

 • Bolestivý sex po pôrode a zápal

  , Autor: MajaN84

  Dobrý deň. Rodila som v januári 2020.Od júla 2020 mam silný vaginálny výtok - po tlmenom kychnuti mi nieco dole prasklo a odvtedy je ten výtok. Brala som polygymax a macmiror, nezabralo to. Lekárka mi predpísala entizol 500, keďže aj na ďalšej kontrole mi našli baktériu Prevotela. Sex je tiež od začiatku nemožný, je bolestivý, pôrod bol náročný a je tam veľa stehov. Aj po 9 mesiacoch je to problém. V tehotenstve som mala streptokoka a nebol liečený, len pribporode mi podali antibiotika.
  Mam teda niekoľko otázok:
  - kvoli dojčeniu entizol neberiem, ako sa viem zbaviť tej baktérie? Môže ju mat aj manžel? Aká je potrebna liečba? Ako sa zbavím zápalu?
  - je normálne, že sex nie je možný od porodu? Skúšali sme to prvýkrát po 3 mesiacoch od porodu a bolo to veľmi bolestivé.. Odkedy mam ten zápal, vôbec to kvôli bolesti nie je možné ... Bude to niekedy možné? Ako to mame riešiť?
  - lekárka tvrdí, že je to môže byť aj kvôli cystam v bartholiniho žľaze aj ľavá aj prava je problém , no tie mám už 18 rokov a nikdy mi nerobili veľké problémy, len raz bol operovany akútny absces.... Po pôrode a šití je fakt ze abscesy sú oveľa častejšie ale keďže dojčím, neriešim to inak len sedavymi kúpeľmi a obkladmi...
  Vopred ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa všetkého máte bakteriálnu vaginózu, výtok je typickým prejavom. K spomínanému “prasknutiu” sa vyjadriť neviem. Streptococcus sa v tehotenstve nelieči, podávajú sa antibiotiká pred pôrodom a po šestonedelí sa realizuje výter a pri pozitivite sa následne nasadí liečba. Entizol je na liečbu najvhodnejší, dočasne viete mlieko odstriekavať a kŕmiť umelou formulou počas liečby, následne sa ku kojeniu môžete vrátiť. Odporúčam po liečbe aplikovať vaginálne probiotiká, vhodné sú aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom. Po 9 mesiacoch sa už stehy v mieste šitia pôrodného poranenia nenachádzajú. K prípadným cystám Bartolínskej žľazy sa tak isto neviem takto vyjadriť, ak bude treba, je vhodné ich operačne odstrániť, kúpeľmi ich neodstránite. Cicatridina čapíky po liečbe vaginalnej bakteriózy môžete skúsiť tak isto.

 • Stiahnutie maternice a menštruácia po pôrode

  , Autor:

  Dobrý deň pán gynekológ idem na Vás s prosbou. Som mamička prvorodeneho synčeka. Rodila som 24.11.2019 už prešiel skoro 6 mesiacov po pôrode a ja stále niečo cítim v bruchu ako keby znova som tehotná alebo také zvláštne tam cítim ako keby si cítim organy nie je to nebezpečné bola som už na Sone vyšetrení všetko mam poriadnu len ze mam stále veľkú maternicu keďže kojím mi nemohli nič pichnúť na stiahnutie. Stále sami maternica nesťažuje cítim sa nafúknuta niekedy ako balón už mi aj okolie hovorilo ci som není ale robila som si testy negatívne je to zvláštny neopísateľný pocit v bruchu. A druhá podstatná otázka menštruáciu som dostala 24.3.2020 keď mal malinký 4 mesiace teraz mi je nabehla vôbec chcem sa len spýtať keď kojím môžem mať nepravidelne cykly alebo keď nastúpi menzes mal by byť pravidelný každý mesiac? Ďakujem za radu už som zúfalá neviem co v bruchu môžem mať potom som zúfalá že niečo závažnejšie možno tam cítim nestihanutu maternicu už neviem čo to je so mnou

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ešte kojíte, môžete mať nepravidelný menštruačný cyklus. Čo sa týka stiahnutia maternice, po pol roku musí byť už stiahnutá. Aj napriek kojeniu sa môže aplikovať metylergometrin na stiahnutie maternice. Dôležité je vylúčiť aj nie gynekologické možné príčiny Vašich ťažkostí, napríklad črevné príčiny. Keďže však nepoznám výsledky vyšetrení ako aj USG, je veľmi tažké sa objektívne vyjadriť.

 • Pcos

  , Autor:

  Dobrý deň, mám 35r a pred 3r po porode mi boli diagnostikovane pcos. Ďalej lekár neriešil. Cyklus som mala Vzdy Nepravidelne, menzes slaby. Momentálne sa snažíme o druhé babo, ale poslednu dobu mam striedavo bolesti v podbrušku. Niekedy viac niekedy menej. A stále mám taky pocit tlaku v podbrušku. Najpr to bolo iba cez plodne dni (myslím) teraz je to nepravidelne. Môže to byT tými pcos? Ešte len sme sa začali snažiť o babo, takže je asi skoro nato riešiť to s lekárom a bolesti nie sú prisilné Aby som bola akútna. Neviem co mam robiť. Takto uz vobec nepoznám kedy a ci vôbec mam ovulaciu. Testy sa mi neosvedcili... Mam sa obj poradiť s lekárom? Ďakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte diagnostikovaný PCO syndróm a nepravidelné bolesti, je vhodné to skontrolovať, či nedošlo k zmene nálezu, ktorý by Vám mohol spôsobovať ťažkosti. Takto Vám však objektívne neviem odpovedať. Vhodné je navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám na základe vyšetrení povie viac.

 • Svrbenie vagíny

  , Autor:

  Zdravím. Chcel by som sa opýtať za moju partnerku. Pri pohlavnom styku používame kondómy Durex Clasic, no partnerka sa občas sťažuje že ju svrbí vagína a niekedy až páli aj počas sexu a hlavne aj niekedy na druhý deň. Taktiež sa stalo že mala krvácanie mimo menštruačného obdobia. Preto sa chcem opýtať či je to forma prejavenia alergie na latex z kondómov alebo môže mať len nejaké zdravotné problémy. Je teraz v dosť stresovom období ale aj tak to pálenie a svrbenie čo spomína ma docela trápi. Je na to poprípade niečo mimo lekársky predpis alebo treba za tým ku gynekologičke. Ďakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa jednať aj o alergiu na latex. Špinenie alebo krvácanie mimo cyklu sa môže vyskytovať, najmä v stresovou obdobi. Ak sa skutočne jedná o alergiu na latex, odporúčam nepoužívať latexového prezervatívy. Priateľka to aj tak bude musieť riešiť s jej obvodným gynekológom.

 • Hnedý výtok v strede cyklu

  , Autor:

  Dobrý deň, mám 42 rokov. Pravidelne chodím na prehliadky. Už niekoľko mesiacov sa mi pravidelne objavuje hnedý výtok stále okolo 10 až 12 dňa cyklu. Trvá niekoľko dní a potom prejde. Nemám žiadne bolesti, menštruáciu mám pravidelnú, posledné obdobie dosť krátku, len asi 3 dni, neužívam HAK, manžel používa bez latexový prezervatív. Sono je negatívne, robili mi výter z krčka maternice, doktor vravel že všetko je v poriadku. Je tam však napísané "metaplasie malpighienne." v lete som mala mykozu, užívala som canesten. Neviem či sa to nepreliecilo poriadne... Naposledy bol výtok tmavohnedy s troškou hlienu, 11 deň cyclu. Bol slabý ale po intímnom styku s manželom zosilnel... Môže to byť nepreliecena pleseň?...čo robiť? Ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte hnedý výtok uprostred cyklu, aj napriek Vášmu veku, (tým vôbec nechcem povedať, že ste stará, práve naopak) sa môže jednať o ovulačné krvácanie. Bez poznania presných informácií ako aj okolností sa neviem objektívne vyjadriť. Pri akýchkoľvek ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.