Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,980 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ďakujem za radu

  , Autor:

  Dobrý deň, cestovala som do Švajčiarska dlhú cestu od prilchodu sem som bola v bazénoch, a potom som začala aj pociťovat deň na to pálenie v pošve, do toho sa pridal minimalny hnedý vytok s kúskami niečoho , ak to mam popísať vyzerá to ako keby, neaka kožicka , sú to malé kúsky, pálenie ma celkom prešlo ale ten hnedy vytok s tými kuskami ostava mam to uz druhý den. Menstruácia by mi mala začať o tri dni. Aky mize byt problém?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa jednať o vaginálnu infekciu, Canesten môžete používať, ale nemusí byt účinný. Takto Vám však viac nepoviem. Najlepšie by bolo gynekologické vyšetrenie, výter z pošvy a následná účinná liečba. Kým ešte nemáte menštruáciu, môžete skúsiť vaginálne výplachy, u nás je to Clogin, Rosalgin. Vo Švajčiarsku musia mať niečo podobné. Dobré sú aj vaginálne probiotiká. Nepoznám však aktuálny švajčiarsky trh a voľnedostupné prípravky. Odsledujte si to, možno to s menštruáciou vymizne. Osobne si ale myslím, že gynekologickému vyšetreniu sa nevyhnete. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte gynekológa v dohľadnej dobe.

Podobné otázky

 • Krvácanie mimo cyklu

  , Autor: Monika

  Dobrý deň pán doktor, rada by som vás poprosila o radu pri krvácaní mimo cyklu. Vo februári som bola na preventívke. Robili mi aj pcr výter z cervixu. Všetko bolo v poriadku. Občas mávam špinenie pár dní pred prichádzajúcou menštruáciou. V máji som 1x mala krvácanie mimo cyklu na 14 deň a teraz v júni na 22.den cyklu. Krvácanie je slabé jednodnodnove a bezbolestne. Dnes mam krvácanie opäť po včerajšom pohlavnom styku. S manželom plánujeme druhé dieťatko, no to krvácanie mimo cyklu ma straší... Vopred ďakujem za radu... Prajem Pekný deň...

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, jednodňové krvácanie v strede cyklu môže byť aj ovulačné krvácanie. Príčin zakrvácania po pohlavnom styku môže byť viacero, takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Výtok a zápal

  , Autor: MajaN84

  Som dojčiaca žena ma trápi vaginálny zápal, kde moja lekárka predpisuje len liek macmiror alebo antibiotika zinat 500,o ktorom vie, že nepomáha, ale podľa jej slov dojčím, tak to inak liečiť nemôže. Mam bolesti celého tela, puchnu mi kĺby a už vyše rok mam výtok, pôrodom sa všetko zhoršilo. Som kvôli autoimunitnemu ochoreniu sledovaná na endokrinológii, zatiaľ bez liečby, hodnoty sú vždy len hraničné. Syn má 15 mesiacov a chcem ho naďalej dojčiť. Naposledy som mala znova Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis a Ureaplasma sp. Bola som aj na urogynekologii kde ma poslali znova k mojej gynekologičke keďže podľa urogyn. Sumamed 500 a macmiror nevyliecia ureoplazmu a mykoplaznu.Lekarka kí znova dala macmiror a na tie plazmy bude výter robiť až o 2 mesiace keďže až vtedy bude iste ci to ešte mam. Naozaj je nemožné vyliečiť vytok a zápal v pošve keď dojčím? Už vyše roka mam bolesti a výtok. Musím prestať dojčiť alebo amma zmeniť lekára? Probiotika beriem pravidelne už pár mesiacov orálne a aj vagínalne. Veľmi pekne ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, skúsil by som liečbu tetracyklínmi. Najčastejšie sa používa doxycyklín. Vaginálne probiotiká si aplikujte naďalej, pri liečbe tabletkovými antibiotikami užívajte aj klasické probiotiká. Zastavenie, či prerušenie dojčenia po 15 mesiacoch by som nevidel tragicky. Ak bude prevyšovať, prínos

 • Výtok po pôrode

  , Autor: MajaN84

  Dobrý deň, rodila som v januári 2020 a od júla cca, keď mi niečo ako keby prasklo/natiahlo (tlmila som kychnutie) sa v bruchu mam výtok, ktorý je najmä ráno taký ako keby mi praskla voda, vložka a všetko často až premokne. Moja lekárka mi vždy urobí výter a dá lieky, no nič nezaberá. Chceme ďalšie dieťa, mam pomaly 38 a tiež je to nutné vyriešiť, lebo ma nebaví stresovať sa, kedy a kde mi všetko premokne. Sex je bolestivý dokonca takmer nemožný, už mesiace sme s manželom nič nemali. Existuje nejaké vyšetrenie okrem vyteru, kde sa dá zistiť, či mi neprasklo popôrodné šitie alebo či je to dobre zašite? Šili ma takmer 2 hodiny a museli ma pritom aj nacievkovať, aby to vedeli zašiť. Je pripadne nejaký lekár konkrétne, ktorý robí také vyšetrenie aby zistil príčinu? Výtery, antibiotika, samé lieky orálne či vaginálne za pomaly rok nezabrali a už som zúfalá. Vopred ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je nutné vylúčiť, či u Vás nie je prítomná vesicovaginálna fistula, teda komunikácia medzi močovým mechúrom a pošvou. Keďže však nepoznám žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, neviem sa Vám bližšie vyjadriť. Existuje viacero vyšetrení, ktorými sa dá zistiť možná príčina Vašich ťažkostí. Tie sa však realizujú v nemocnici, súčinnosti gynekológov a urológov. Na začiatok je potrebné gynekologické vyšetrenie na vyššom pracovisku.

 • Bolestivý sex po pôrode a zápal

  , Autor: MajaN84

  Dobrý deň. Rodila som v januári 2020.Od júla 2020 mam silný vaginálny výtok - po tlmenom kychnuti mi nieco dole prasklo a odvtedy je ten výtok. Brala som polygymax a macmiror, nezabralo to. Lekárka mi predpísala entizol 500, keďže aj na ďalšej kontrole mi našli baktériu Prevotela. Sex je tiež od začiatku nemožný, je bolestivý, pôrod bol náročný a je tam veľa stehov. Aj po 9 mesiacoch je to problém. V tehotenstve som mala streptokoka a nebol liečený, len pribporode mi podali antibiotika.
  Mam teda niekoľko otázok:
  - kvoli dojčeniu entizol neberiem, ako sa viem zbaviť tej baktérie? Môže ju mat aj manžel? Aká je potrebna liečba? Ako sa zbavím zápalu?
  - je normálne, že sex nie je možný od porodu? Skúšali sme to prvýkrát po 3 mesiacoch od porodu a bolo to veľmi bolestivé.. Odkedy mam ten zápal, vôbec to kvôli bolesti nie je možné ... Bude to niekedy možné? Ako to mame riešiť?
  - lekárka tvrdí, že je to môže byť aj kvôli cystam v bartholiniho žľaze aj ľavá aj prava je problém , no tie mám už 18 rokov a nikdy mi nerobili veľké problémy, len raz bol operovany akútny absces.... Po pôrode a šití je fakt ze abscesy sú oveľa častejšie ale keďže dojčím, neriešim to inak len sedavymi kúpeľmi a obkladmi...
  Vopred ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa všetkého máte bakteriálnu vaginózu, výtok je typickým prejavom. K spomínanému “prasknutiu” sa vyjadriť neviem. Streptococcus sa v tehotenstve nelieči, podávajú sa antibiotiká pred pôrodom a po šestonedelí sa realizuje výter a pri pozitivite sa následne nasadí liečba. Entizol je na liečbu najvhodnejší, dočasne viete mlieko odstriekavať a kŕmiť umelou formulou počas liečby, následne sa ku kojeniu môžete vrátiť. Odporúčam po liečbe aplikovať vaginálne probiotiká, vhodné sú aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom. Po 9 mesiacoch sa už stehy v mieste šitia pôrodného poranenia nenachádzajú. K prípadným cystám Bartolínskej žľazy sa tak isto neviem takto vyjadriť, ak bude treba, je vhodné ich operačne odstrániť, kúpeľmi ich neodstránite. Cicatridina čapíky po liečbe vaginalnej bakteriózy môžete skúsiť tak isto.

 • Stiahnutie maternice a menštruácia po pôrode

  , Autor:

  Dobrý deň pán gynekológ idem na Vás s prosbou. Som mamička prvorodeneho synčeka. Rodila som 24.11.2019 už prešiel skoro 6 mesiacov po pôrode a ja stále niečo cítim v bruchu ako keby znova som tehotná alebo také zvláštne tam cítim ako keby si cítim organy nie je to nebezpečné bola som už na Sone vyšetrení všetko mam poriadnu len ze mam stále veľkú maternicu keďže kojím mi nemohli nič pichnúť na stiahnutie. Stále sami maternica nesťažuje cítim sa nafúknuta niekedy ako balón už mi aj okolie hovorilo ci som není ale robila som si testy negatívne je to zvláštny neopísateľný pocit v bruchu. A druhá podstatná otázka menštruáciu som dostala 24.3.2020 keď mal malinký 4 mesiace teraz mi je nabehla vôbec chcem sa len spýtať keď kojím môžem mať nepravidelne cykly alebo keď nastúpi menzes mal by byť pravidelný každý mesiac? Ďakujem za radu už som zúfalá neviem co v bruchu môžem mať potom som zúfalá že niečo závažnejšie možno tam cítim nestihanutu maternicu už neviem čo to je so mnou

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ešte kojíte, môžete mať nepravidelný menštruačný cyklus. Čo sa týka stiahnutia maternice, po pol roku musí byť už stiahnutá. Aj napriek kojeniu sa môže aplikovať metylergometrin na stiahnutie maternice. Dôležité je vylúčiť aj nie gynekologické možné príčiny Vašich ťažkostí, napríklad črevné príčiny. Keďže však nepoznám výsledky vyšetrení ako aj USG, je veľmi tažké sa objektívne vyjadriť.