Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,796 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: 136

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Užívam antikoncepciu už 5. Mesiac kvôli užívaniu lieku Belara. A však tento týžden mám po 21 dňoch užívania pauzu( zajtra mám nasadiť znova) dnes nám však praskol kondóm, chcela by som sa spýtať či je nutné užiť escapelle, keďže som užívala aj antibiotiká Cefixime Innfarm ( zajtra beriem poslednú tabletu) kvôli zápalu močového mechúra. nemohlo to negatívne ovplyvniť účinnosť antikoncepcie? A ešte by som sa chcela spýtať či antibiotiká mohli spôsobiť, že neprišlo krvácanie z vysadenia resp. Len veľmi slabé po styku.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané antibiotiká by nemali mať vplyv ani na účinok hormonálnej antikoncepcie, ani na krvácanie z vysadenia počas sedemdňovej pauzy, takže užitie tabletky núdzovej antikoncepcie nie je nevyhnutný a potrebný. Ak by sa aj krvácanie z vysadenia nedostavilo počas pauzy, ale začalo by alebo trvalo ešte v čase užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie, aj napriek tomu pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Mať pohlavný styk pri zápale močovych ciest sa neodporúča, infekcia by sa mohla rozniesť a ťažkosti by sa mohli opakovať. Odporúčam si realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami na úpravu vaginálnej mikroflóry, ktorá bola užívaním antibiotík s veľkou pravdepodobnosťou narušená.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia a Antibiotiká Zinnat

  , Autor: flwrs555

  Dobrý deň prajem . Beriem už rok pravidelne antikoncepciu (vždy presne na čas ) .
  3.10. 2022 som mala nechránený sex (ejakulat do vagíny) - nasledujú deň 4.10. som si dala tabletku po ( po 14,5 hod).

  Dňa 3.11. 2022 som bola na gynekologickom vyšetrený . Vyšetrenie prebehlo v norme , žiadne tehotenstvo .

  V mesiaci október som mala menštruáciu (slabú 22.10.)

  V novembri som mala resekciu zubu , brala som od 8.11. do 12.11. Antibiotiká ZINNAT, popri tom som stále brala antikoncepciu . Sex až 19.11. (ejakulat neišiel do vagíny ). Tak v mesiaci November som nemala žiadnu menštruáciu . Mám trošku strach či nie som tehotná .
  Ďakujem Vám za skorú odpoveď .

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, celkom nerozumiem. Prečo ste pri pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie užili tabletku núdzovej antikoncepcie? Ak ste mali pohlavný styk až týždeň po doužívaní antibiotík, za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená. Tabletka núdzovej antikoncepcie Vám mohla spôsobiť hormonálnu nerovnováhu, takže ku krvácaniu z vysadenia, či spádu hormónov nemuselo dôjsť. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: Domi6

  Dobrý večer, chcela by som sa opýtať ohľadom antibiotík Azithromycin Sandoz 500 mg (trojdňové antibiotiká), ktoré som užívala počas sedemdňovej pauzy, je potrebné sa chrániť najbližšie dni aj inou ochranou? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, za daných okolností nie je potrebná doplnková ochrana. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Antikoncepcia a antibiotika

  , Autor: Dominika18

  Dobrý deň, dlhodobo a poctivo pravidelne užívam antikoncepciu Leverette. Dnes som dostala antibiotika Azithromycin (z HAK dnes beriem 6.tabletku v novom blistri). Niekde som čítala, že tieto antibiotika účinok HAK neznižujú, ale chcem sa pre istotu spýtať, či je to pravda alebo nie- pripadne či sa treba po ich využívaní aj dodatočne 7 dní chrániť. Ďakujem a prajem pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vzhľadom k informáciám ohľadom možného vplyvu širokospektrálnych antibiotík s účinnou látkou Azithromycín na mikroflóru čreva, čím by mohlo byť ovplyvnené vstrebávanie hormonálnej antikoncepcie, sa preventívne odporúča používať aj doplnkovú formu ochrany (kondóm) počas užívania antibiotík, ako aj aspoň 7 dní po doužívaní antibiotík.

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: bibus30120

  Dobrý deň, pán doktor, užívam antikoncepciu DAYLLA už vyše roka a vždy som začala krvácať v pondelok. Tento mesiac (konkrétne tieto dva týždne) som mala ale zápal močových ciest a liečila som sa antibiotikami, ktoré som včera (v sobotu) dobrala. Krvácať som mala začať tento pondelok ale dostala som to už dnes(nedeľa). Je to v poriadku? Môže to byť tými antibiotikami a zápalom alebo to môže byť nejaký iný problém?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa krvácanie z vysadenia nemusí vyskytovať každý mesiac, prípadne sa môže spustiť o deň, či dva skôr alebo neskôr. Je to v poriadku. Infekcia, ako aj užívania antibiotík na to môže mať tiež vplyv. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: Nana11

  Dobrý deň,
  24.11 som dobrala poslednú tabletku HAK karhleight. 25.11 som si dala prvú placebo tabletu, no zároveň som začala brať aj antibiotiká nolicin.
  2.12 som začala znova brať HAK(1tyzden) a 4.12 som dobrala posledné antibiotiká.
  Ako dlho budú znížené účinky HAK a ako dlho sa mám chraniť aj inou antikoncepciou?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, výrobcom nie je popisovaná kontraindikácia užívania Nolicínu a hormonálnej antikoncepcie. Skôr si dávajte pozor na konzumáciu mliečnych výrobkov počas užívania antibiotika. Tablety užívajte s minimálnym dvojhodinovým odstupom. Pre Váš pokoj a istotu môžete v čase užívania antibiotík, ako aj sedem dní po doužívaní antibiotík používať aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).