Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • alergia

    Dobry den. Mam 19 mesacnu dceru doteraz boja dojcena,ale uz ukoncujem dojcenie. Vyzera ze u mna sa rozvinula alergia,kycham,tecie mi z nosa a svrbia ma oci. Doteraz som alergie nemala. Znamena to ze aj dcera ma uz predispoziciu a teda co robit,mam jej kupit HA mieko a ha kase alebo to uz v tomto veku nieje podstatne...mam sa k dcery spravat ako k polovicnej alergicke a nedrazdit ju alergickymi jedlami aby som nevyvolala alergiu? Aj tak mi nieje celkom jasne preco je tolko alergii a stale pribudaju do mladsieho veku,ved je to neprimerana reakcia imunity,co to vyvolava ze sa telo zacne takto spravat. Hovori sa ze za to moze ovzdusie a strava. Ale ved kedysi sme dychali este horsi vzduch ked sa kurilo uhlim a nepouzivali sa filtre na kominy ako dnes. A strava bola asi menej hnojena a postrekavana,ale zas teraz mame dostatok stravy a vitaminov co kedysi nebolo a ludia boli bez alergii. Neviete mi to prosim nejak vysvetlit,su nejake studie ze preco pribuda alergikov? Da sa tomu nejak vyhnut,ostat bez alergii? Dakujem za odpovede

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Alergia má viac dôvodov, je to jednak vplyv prostredia, ale aj to, že ju vieme lepšie diagnostikovať. Veľkú rolu hrá aj dedičnosť.
    Vo vašom prípade by som sa u dieťatka vyhla známym alergémom, do troch rokov žiadne citrusové plody, žiadne oriešky, žiadna čokoláda ani kakou, žiadne dary mora / typu krab a podobne/. Inak zdravú stravu. HA mlieko nepotrebuje, to sa dáva len pri dokázanej alergii na bielkovinu kravského mlieka u priameho príbuzného