Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • červené bodky

    Dobrý deň, dcérka mala na ramene také maličké bodky (4?), neskôr sa jej to strácalo a ostala jej taká drsná kožička. V tom čase sme boli na krv (kvôli uzlinkám vzadu na krku) a KO v poriadku, akurát trošku znížené trombocyty (na 183). Teraz má na ručičke asi 3 bodky a hrudníku 2 bodky (nie pri sebe), bojím sa, aby to neboli petéchie. Vyzerá to, akoby to mala pichnuté ihlou a pri bežnom prezliekaní som si to nevšimla (nieje to výrazné), až keď som sa lepšie prizrela (bola vysypaná po krku, tak som ju prezerala celú...). Trošku to má drsné na ručičke...tak neviem, či to môžu by petéchie - ako dlho trvá, kým zmiznú alebo žeby ekzém alebo alergia? lebo na ramene to mala asi mesiac kým to zmizlo. Môže ísť o niečo vážne, ak by to boli aj petéchie a KO mala v poriadku? ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Petechie vyzerajú ako malé modrinky, veľkosti špendlíkovej hlavičky a nie sú nad úrovňou kože ani nad nimi koža nebýva drnsá či zhrubnutá. Vždy vyžadujú čo najskôr konzultáciu s lekárom a pátranie po príčine.