Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,486 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • Reflux

  , Autor: didinka11

  Dobrý deň,
  môj 3 týždňový syn vždy po papaní začne trošku chrapčať. Zo začiatku sme si mysleli,že je prechladnutý,ale doktorka ho popočúvala a dýchanie má čisté. Tak nám povedala,že je to reflux. Mám mu dávať Nutriton. Ale on mi často nezvracia, iba sem tam aj to maximálne 3 x za deň a to je iba také "ublinknutie" Niekedy je po papaní taký nepokojný. Dokonca si mi niekedy ani neodgrgne. Cez deň ho kojím a v noci ho prikrmujem Nutrilonom HA. Naozaj ide o reflux? Je to vážne? Mám mu dávať ten Nutriton? A ako zmiernim príznaky?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nutriton môže alebo nemusíte dávať, podľa toho ako naneho bude reagovať. Je potrebné často kojiť a a nedávať nutrilon, ak budete naozaj často kojiť, veľa oddychovať, je možné, že sa mlieka bude tvoriť dostatok. Pokial nie je grckanie a aj prípadný reflux spojený s opakovaným ochorením dieťtka, zápalom ušiek a pdobne, nie je potrebné reflux vôbe riešiť ani vyšetrovať. je však dôležité uložiť dieťatko do zvýšenej polohy, teda hlavičku vyššie ako nožičky, asi 30 stupňový uhol, najlepšie podložením predných nôh postieľky.

Podobné otázky

 • Reflux?

  , Autor: Stelaa

  Dobrý deň pani doktorka
  Moja dcéra dosť často grcka , v noci väčšinou nie ale cez deň často
  Ale cez deň aj keď si 2x odgrgne niekedy grcne sj po hodine
  Bud tvaroh alebo vodičku ako keby
  Je čisto len dojcena
  Dojčila by sa aj každú hodinu , lenze neviem či ju potom kvôli tomu neboli bruško a kvôli tomu aj zvracia žeby sa prejedala ? Obvodná kaze dávať vodičku a interval natiahnuť na 3 hodiny
  U nás nemožné lebo plače a pýta si
  Priberá , za mesiac pribrala kilo. Má 5tyzdnov
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V žiadnom prípade nepodávať vodu, len vánimočne tri-štyri čajové lyžičky pri veľkej horúčave, ktoré teraz už nie sú. Z vody bude grcať ešte viac.
  Takéto grckanie, ublinkávanie je v tomto veku bežné, deti naozaj majú reflux. Dôležité je, aby sa napapala ako si žiada, po jedení ju zodvihnite, niekedy si odgrgne niekedy nie je to v poriadku. Po jedle ju nahojdajte, nenatriasajte, pokojne ju oložte do postieľky vo zvýšenej polohe: podložte predné nohy postieľky tak, aby mala hlavičku vyššie asi v 30 stupňovom uhle.

 • Predcasne dieťa zvracia

  , Autor: Liliena

  Dobrý deň pani doktorka mala sa my narodila pred týždňov v 36tyzdni tehotenstva. A po kojeni my mala veľmi zvracka aj z nosa. Neviem či to je Reflux alebo nie. Či to môže byť z toho že som kojila aj dávala Sunar?? Už neviem čo robiť.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Toto sa ťažko na diaľku vyrieši.
  Snažte sa len kojiť, nedodržiavajte žiadne tri hodiny nakojte ju, priložte, kedy si zapýta. Na začiatku kojiť 8 až 20x denne je normálne. Keď sa kojením upokojí, nieje hladná, nedokrmujte sunarom. Pri ďalšom hlásení sa o jedlo, aj keď o pol hodinu, znova priložte. Dieťa si nakoniec režim samo vytvorí.

 • Dokrmovanie/reflux

  , Autor: Dendula

  Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som sa opýtať ohľadne dokrmovania bábätka. Od začiatku mám malo mlieka a dokrmujeme sušeným mlieko BEBOU. Malý má 3 týždne a už päť dni po narodení veľa grckal a nadrapuje ho. Preto sme zmenili mlieko pre bábätka s refluxom, tiež od Beby. Do toho pediater odporučil moje materské mlieko zahusťovať Gastrotuss sirupom. Od začiatku berieme aj kvapky vigantol. Od vtedy sa babatko stále pučí je nepokojné a malo spí. Skúsila som sirup vysadiť. Už nezvriacia ale ho stále naťahuje na zvracanie. Občas mám pocit že ho aj bruško bolí. Stolica je raz za dva dni alebo raz za deň. Odo mna si vytiahne tak maximálne 40ml, aj to nie vždy. A umelé cca 70-90ml. Čím to môže byt že ho tak naťahuje na zvracanie a je nepokojný ? Pomohla by zmena značky sušeného mlieka? Alebo mu dávam veľa mlieka a preto sa potom tak pučí?
  Vopred ďakujem veľmi pekne za radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Sú to normálne prejavy bábätka. Skôr než experimentovanie s umelým mliekom by som doporučila sústrediť sa na kojenie. Na začiatku bývajú problémy s kojením, ale tie sa upravia len tak, že budete kojiť, kojiť, kojiť. Kojiť 8 až 20 x denne na začiatku je normálne, len tak sa zvýši produkcia mlieka. Neviem ako viete, koľko vypije. Vážiť pred a po kojení je nezmysel.
  Bábätká sa v tomto veku mrvia, pučia, ochkajú, grcajú, plačú. kakajú aj do každej plienky aj niekoľko dní nie. Všetko je v poriadku, pokiaľ papajú, priberajú, negrcajú prúdom, prdkajú a nemajú krv v stolici.

 • 4mesacne bábätko stále grcka

  , Autor: veve2019

  Dobrý deň pani doktorka, prosím o radu - 4mesacna dcéra, ktorá je od narodenia na umelom mlieku, stále grcka, či už bezprostredne po papani ale aj 2,5 hodiny po papani - doslova pred ďalším kŕmením. Niekedy slabo, stecie jej po líci, inokedy to z nej vyletí aj na 15-20cm ďaleko. Zvracia bezprostredne po krmeni mlieko, neskôr iba cistu vodu. Je to normálny jav? Pije 5x denne po 170-200ml umelého mlieka (Nutrilon). Celu noc prespí takze vtedy cca 10-11 hodín nepapá. Inak papa v intervaloch cca 3 hodiny, častokrát však pýta papať omnoho skôr, napríklad po 2 hodinách či 2,5 hodine. Nakoľko velmi plače od hladu musim jej dať v takom prípade mliecko niekedy aj skôr, než po troch hodinách, natiahnem to na 2,5 hodiny cca. Čo sa týka priberania, s tým doteraz nebol problém, ako 3,5mesacna vážila 6,7kg a merala 60cm, prospieva dobre. Pocikanych plienok máva cca 4 denne. Nemôže mat problém s obličkami keď zvracia vodu aj 2,5 hodiny po kŕmení? Tiež sa chcem spýtať, je možné žeby grckanie bolo emocionálne podmienene? Mám totiž pocit že grcka aj vždy vtedy keď sa raduje alebo keď je veľmi nervózna. ďakujem za Váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vracanie vody 2,5 hodiny po jedení iste nepoukazuje na ochorenie obličiek. Skôr sa treba zamerať na počet mokrých plienok, ale ak dobre papá a dobre priberá, možno ju len menej často prebaľujete, ciká do jednej plienky viackrát.
  Vracanie je v tomto veku časté, veľa detí má gastroesofageálny reflux. Nieje potrebné liečenie, pokiaľ dieťa dobre priberá a nemáva ochorenie dýchacích ciest. Len treba dodržiavať režim: po kojení ho nehojdať, nenatriasať, treba ho uložiť do postieľky vo zvýšenej polohe, vyššie hlavička: podložíme predné nohy postieľky. V tomto veku nepodávame deťom žiadne čaje ani vodu!!!!!!!!!!

 • Časté nočné budenie ročného babatka

  , Autor: victoriaq

  Dobrý deň.syn bude mat 3.6 rok je zdravý od narodenia plne dojčeny zavedené všetky prikrmy. Starsi syn teraz už 7 ročný bol dokrmovany aj UM plus mal cumel tentokrát som sa odhodlala zvládnuť to bez oboch “pomôcok”. Vedela som že to bude náročnejšie ale vzhladom na to že som silný alergik rozhodla som sa takto. V začiatkoch dojčenia som vyhľadala aj laktacnu poradkyňu nebyt jej asi by sme opäť skoncili aj s UM. Rešpektovala som všetky odporúčania dojčenia na požiadanie. Syn odmalička zle spal prešli sme si kolikami aj refluxom ale videla som svetlo na konci tunela. Denný spánok je už v norme avsak v noci to je mám pocit čím ďalej tým horsie. Budi sa pomaly aj každú hodinu a pol, vo výnimočných prípadoch “potiahne” 3 hodiny. Snažím sa mu hneď neponúkať prsník a najprv ho nejako pohladkať utíšiť ale väčšinou to nezaberie a tak rezignujem pretoze keď sa chcem aspoň trosku vyspať tak ho nadojčim v polospanku. Názory na to sa rôznia od extrému k extrému že je to Ok až po odporúčanie odstavenia. Nerada by som s dojčením skončila ale z dlhodobého hľadiska je to uz veľmi únavne. s pediatrickou sme zhodnotili že od hladu sa nebudí určite lebo prospieva a pred spánim mu vždy urobím kasu pripadne niečo sýtejšie tak dávať na noc UM asi ničomu nepomôže. Prosím vás o radu :) Dakujem vopred Viktoria

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite je najvyšší čas dieťa odstaviť ak chcete aj prestať vstávať v noci tak často ale aj zabezpečiť určitú separáciu dieťatka , čo je v tomto veku na mieste.
  Prvým krokom môže byť uložiť dieťatko na spánok do inej izby, než spíte vy. Nebude v noci cítiť vašu blízkosť ani vôňu mlieka a ak sa aj preberie, ak sa celkom nezobudí, nebude sa mu chcieť vstať hľadať mlieko a bude spinkať ďalej, nehovoriac o tom, že ani vy sa na každý jeho najmenší pohyb nezobudíte ako v prípade, že spíte spolu. Odstavenie nebýva ľahké ale v tomto veku už materské mlieko nemá sýtiaci ani imunologický zásadný prínos. Je to skôr ten pocit vzájomnej blízkosti a upokojenia v akejkoľvek situácii pre dieťa. Dokonca si nie som istá, či hneď po odstavení bude dobre spinkať, možno bude chcieť v noci piť niečo iné ale treba vydržať, okrem obyčajnej vody mu nič iné v noci nedať. Rozhodnutie je na vás ale inú cestu nevidím.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: