Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,498 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Tichý reflux

  , Autor: Zuzka0903

  Dobrý večer,
  dcérka 6tt ma asi tichý reflux. Prejavuje sa to tak že vždy po kojení ostane nekludna, počujem ako sa jej vyclapuje mliecko hore ale grcka veľmi malo, len sem tam. Často aj po papani plače. Stále hýbe ruckami je nervózna a casto ju to aj budí zo spánku, pri tom vydáva aj take piskľave zvuky. Keď papa tak počujem ako nahlas glga, casto jej aj zabehne. Kojím ju ale začala som už aj s prikrmovanim lebo na večer už mám mliečka menej, vidím že už neprehlta a stále pyta papať, no neviem či preto že je hladná alebo prejedena. Keď jej nedám UM tak plače, keď jej ho dám tak do pol hodinky vidím, že už jej je ťažko. Pribrala 700g za 2 týždne. Doktorka tvrdí že jej musí stačiť 7-8 minút kojenia, no ona papa z prsníka aj 20 minút no potom jej už býva zle. Prosim vás koľko by sa mala kŕmiť? Neviem rozlíšiť či ide o hlad alebo prekrmovanie no vidím že jej je stále horšie. Už nevie ani poriadne spinkať lebo ju to stále budí, nonstop prehlta a dáva si rúčky do úst, je nepokojná a vždy keď spinká sa stále hýbe a nekludne buva. Čo je najlepšie urobiť aby som jej pomohla?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite by som neprikrmovala umelým mliekom. Sledujte pri kojení koľko má mokrých plienok, ak ich je 5 až 8 za 24 hodín má mlieka dosť.
  Po nakojení ju dajte do zvýšenej polohy ale nahojdajte, nenatriasajte nehýbte s ňou. Nechajte ju odgrgnúť v náručí vo zvýšenej polohe. Pribrala hodne. určite nie je hladná.
  To, že sa pučí, mrví, ochká, grcne si, prdká, niekedy je nepokojná, lebo si nevie začať kakaknie je normálne, nie sú to chorobné príznaky. Kojiť môžete koľko dieťa chce.
  Žiaden tichý reflux nemá, to nie je žiadna dignóza. pravdepodobne sa jej môže vrátiť obsah žalúdka do pažeráka aj keď nevracia a to pre ňu ni eje príjmený pocit, preto ju uložte do zvýšenej polohy. Netreba experimentovať s liekmi ani so zmenami mlieka.

Podobné otázky

 • Kojenie a dokrmovanie

  , Autor: ninka30

  Dobrý deň, mám takýto problém - po narodení sme mali žltačku, takže som ho v nemocnici musela dokrmovat, aby sa nedehydratoval a začal viac priberať, pritom sa mi mlieko pomaly spúšťalo. Z nemocnice sme prišli s tým že som aj kojila, ale aj dokrmovala. Teraz máme mesiac a ja by som ho chcela len kojit, no on sa tvári že mu je to málo a po kojenie stále pýta ešte. Ak mu nedám, je nervózny, škriabe a sa avôbec nezaspí. Myslíte že je ešte možné prejsť na úplné kojenie? K tomu máme problém s odgrgnutím, resp. mám podozrenie na tichý reflux, keďže nezvraciame. V takomto prípade sa snažiť o to kojenie, alebo radšej dokrmovat? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Učite kojiť. Tichý reflux je taká nepublikovaná diagnóza. v podlste každé dieťa má reflux, ale s odgrgávaním to nesúvisí. Ak nenahltal veľa vzduchu, nemusí si odgrgnúť a všetko je v poriadku.
  Odporúčma dieťatko kojiť tak dlho, až samo pustí pradavku, že je napapané, zatiaľ nedodržiavať žiadne intervaly kojenia, keď si dieťatko zapýta, treba ho priložiť. Kojiť 8 až 20 x denne je normálne. Urobte si taký deň off, keď budete celý deň v posteli, budete sa len kojiť a spinkať a tuľkať sa, môže to byť samozrejme aj dva-tri dni. Je teplo, zoblečte miminko do hola aj vy sa zoblečte a položte si ho na seba, koža na kožu, bude sa snažiť dostať sa k prsníku a sať, sme predsa cicavce!!! Tiež môžete podporiť kojenie liekom Mother love, čajom aníz, fenikel majoránka koprové semeno, z každého jedna čajová lyžička, zaliať trištvrte litrom prevarenej vody, 1ú4 litra vlažného po kojení vypiť, ale nie viac ako ten trištvrte liter za deň. Môžete tiež čerstvú mrkvovú šťavu s troškou čerstvého mlieka, štvrť litra po kojení vypiť.
  Podslatné je nikdy nespraviť to, že by ste vynechali kojenie a dieťatku dali len umelé mlieko!!! Tým váš organizsmus nemá signále, že má tvoriť mlieko a tvorba mlieka sa nezvýši!!! Vždy umelé mlieko až po kojení!!!!

 • dĺžka kojenia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  zaujímal by ma Váš názor. Máme 2-mesačnú dcérku, plne kojenú, ktorá sa často po dojčení krúti a akoby pučí, mám podozrenie na tichý reflux, lebo grckne len občas, ale zdá sa mi, že sa jej to vracia a zostáva v hltane, keďže väčšina príznakov na ňu sedí...nevie spať inak ako na brušku, na chrbte zaspí len v kočíku, aj to počas jazdy...nie je to problém, že spí toľko na brušku? Ďalšia otázka je - malá prespí v noci aj väčšinou 6, niekedy až 8 hodín a už sa stalo že až 10 hodín v kuse...potom je však väčšinu dňa hore (správanie je rôzne - niekedy je pokojná, niekedy nevysvetliteľne plače...), vtedy jej dávam papať aj častejšie než v 3 hod. intervaloch, keďže v noci nepapá a jej plač si vysvetľujem ako hlad v dôsledku nočného nepapapnia. Pediater nám odporúčal kojenie v intervale - 5 min. nechať 2 min. oddychnut, 5 min. zase 2 min a 5 min. teda max 15 min.kojenia (pretože má často nafúknuté bruško) - moja otázka - ako viem, že kedy je dieťa sýte? lebo niekedy mám dojem, že jej stačí 5 min a niekedy je aj 15 min. málo, potom zase keď ju nechám dlhšie, tak sa niekedy pučí a kričí a stoná po jedle...často si po jedle papá ručičku a neviem, či si to mám vysvetľovať, že ešte chce papať alebo ju bolí bruško, cumlík odmieta. Ešte by ma zaujímalo, či je espimisan L skutočne pre deti neškodný, lebo teraz ho dávam ráno pri kojení a večer, aby sme zmiernili bolesti bruška...) Položila som síce viac otázok, ale dúfam, že ich zodpoviete.
  Vopred ďakujem
  Monika

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Spánok na brušku nie je vhodný, ak však inak spinkať nevie, je potrebné mať nany podložku, ktorá siganlizuje apnoické pauzy. To, že sa dieťa v tomto veku krúti, pučí, je normálne. O tichom refluxe nič neviem, deti mávajú reflux aj v takej forme, že ich akoby páli žáha z návratu potravy do pažeráka neuzavretím kardie, ale aj to prejde a nie je potrebné to riešiť inak ako úpravou polohy.espumisan sa nevstrebáva, takže podávať ho môžete.
  Metódu vášho pediatra nepoznám a ani ju nepoužívam.
  Dieťa kojíme vtedy, kedy si zapýta, ak v noci dobre spinká, tak cez deň musí určite papať častejšie.Dieťa necháme pri prsníku tak dlho, kým pije a neuvolní prsník, je to rôzne dlho. V tomto veku si ručičku našla a skúma ju pusinkou, takže cmúľanie ručičky nemusí znamenať hlad. Sledujte počet mokrých pleinok, ak ich je 5 až á nie je hladná.

 • espumisan proti zapche?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, môj 3 mesačný syn má diagnostikovaný tichý reflux. Podávam mu nutriton pred každým kojením, ktorý však spôsobuje malému zápchu. V čase keď mával koliky som mu podávala espumisan a zistila som, že dobre podporuje vyprázdňovanie. Takže teraz mu podávam každé ráno lyžičku espumisanu a malý má pekne raz denne stolicu. Chcem sa opýtať či to takto môžem robiť aj dlhodobo - teda až dovtedy, kým bude potrebné podávať nutriton. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, prečo riešite nutrilon, pokiaľ budete kojiť, možno ho vôbec nebude potrebovať. Nutritom občas zápchu spôsobuje, ale pravdepodobne ho malý nepotrebuje. Espumisan mu dajte na začiatku kliky alebo chvíľu predtým, ako zvykne prísť / býva to v určtom čase dňa/.V zásade neviem čo je tichý reflux v literatúre som sa s tým termínom nestretla. Kojené dieťa nemusí mať stolicu denne. Kojte, po kojení ho nechajte chvíľu odgrgnúť, netraste s ním ani s ním hlavne po najdedení veľmi nehýbte a všetko bude v poriadku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: