Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Kojenie a dokrmovanie

    , Autor: ninka30

    Dobrý deň, mám takýto problém - po narodení sme mali žltačku, takže som ho v nemocnici musela dokrmovat, aby sa nedehydratoval a začal viac priberať, pritom sa mi mlieko pomaly spúšťalo. Z nemocnice sme prišli s tým že som aj kojila, ale aj dokrmovala. Teraz máme mesiac a ja by som ho chcela len kojit, no on sa tvári že mu je to málo a po kojenie stále pýta ešte. Ak mu nedám, je nervózny, škriabe a sa avôbec nezaspí. Myslíte že je ešte možné prejsť na úplné kojenie? K tomu máme problém s odgrgnutím, resp. mám podozrenie na tichý reflux, keďže nezvraciame. V takomto prípade sa snažiť o to kojenie, alebo radšej dokrmovat? Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Učite kojiť. Tichý reflux je taká nepublikovaná diagnóza. v podlste každé dieťa má reflux, ale s odgrgávaním to nesúvisí. Ak nenahltal veľa vzduchu, nemusí si odgrgnúť a všetko je v poriadku.
    Odporúčma dieťatko kojiť tak dlho, až samo pustí pradavku, že je napapané, zatiaľ nedodržiavať žiadne intervaly kojenia, keď si dieťatko zapýta, treba ho priložiť. Kojiť 8 až 20 x denne je normálne. Urobte si taký deň off, keď budete celý deň v posteli, budete sa len kojiť a spinkať a tuľkať sa, môže to byť samozrejme aj dva-tri dni. Je teplo, zoblečte miminko do hola aj vy sa zoblečte a položte si ho na seba, koža na kožu, bude sa snažiť dostať sa k prsníku a sať, sme predsa cicavce!!! Tiež môžete podporiť kojenie liekom Mother love, čajom aníz, fenikel majoránka koprové semeno, z každého jedna čajová lyžička, zaliať trištvrte litrom prevarenej vody, 1ú4 litra vlažného po kojení vypiť, ale nie viac ako ten trištvrte liter za deň. Môžete tiež čerstvú mrkvovú šťavu s troškou čerstvého mlieka, štvrť litra po kojení vypiť.
    Podslatné je nikdy nespraviť to, že by ste vynechali kojenie a dieťatku dali len umelé mlieko!!! Tým váš organizsmus nemá signále, že má tvoriť mlieko a tvorba mlieka sa nezvýši!!! Vždy umelé mlieko až po kojení!!!!