Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,355 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prikrmy

  , Autor:

  Dobrý deň, pani Doktorka. Keď synček začal 6-ty mesiac začala som ho prikrmovať, už papame skoro dva týždne zeleninovo mäsové prikrmy. Synček je plne dojceny. Chcem sa opýtať ako je to s vodou? Koľko a kedy mu mám dávať vodu, a či vôbec? Po týchto dvoch týždňoch môžem začať dávať aj kaše na večeru? Ak mám pripravený zelenivo mäsový prikrm môžem mu ho dať aj na druhý deň, alebo vždy uvariť nový? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môžete si ho uvariť na dva dni ale nemôže chladnúť bežne na šporáku. Hneď po uvarení ho ochlaďte vo vodnom kúpeli studenom a dajte do chladničky.
  Vodičku ponúkajte ale nenúťte, mala by vypiť denne max 200 ml, má byť prevarená a ochladená
  Ja by som najprv dala lepok teda jednu dve kávové lyžičky instantnej bez mliečnej kaše babylove krupica alebo trojzrnná do mäsovozelninového príkrmu najprv až potom dávam mliečnu kašu. Hľadajte takú, ktorá nemá príchute. Kaše treba robiť do umelého mieka alebo kúpiť mliečne kaše a rozrobiť s vodou.

Podobné otázky

 • Zmena Mlieka

  , Autor:

  Dobrý deň

  Chcela by som sa opýtať. Od narodenia som kojila a zaroven aj prikrmovala SUNAR EXPERT HA 1 . Dieťa ma 6. mesiacov chceme prejsť na 2 ale zistili sme že Sunar HA 2 neexistuje. Može sa prejsť na inú značku kontkétne Nutrilion alebo aký súnar by sme Mali pouzívať ??

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak dieťa nemá žiadne prejavy alergie a v rodine priamy príbuzný / otec, matka, súrodenec dieťaťa/ nemá dokázanú alergiu na bielkovinu kravského mlieka, môžete podávať SUNAr 2 nie HA alebo môžete pokračovať tým mliekom ako doposiaľ, teda jednotkou. Predpokladám, že už má príkrmy a ak dobre priberá nie je potrebné meniť mlieko.

 • Otázky o prikrmoch

  , Autor:

  Dobey deň pani dr. Chcem sa opýtať. Mam 5mesacneho +1tt chlapčeka, zatiaľ plne dojceneho, o jedlo zatiaľ záujem nejaví. Kojim cca 9x za 24 hodín, prospieva, na poradni ach krásne priberá. Je podľa Vašich skúsenosti ôk keby kojim výlučne 6mes? Lebo moja pani dr už mi odporučila prikrmy od teraz. A ďalšia otázka ako je to s divinou? Od kedy by mohol? Svokor je vášnivý poľovník, mäso je vždy skontrolovane a je naozaj krásne červené, takže preto sa pýtam. Ďalej sa chcem opýtať ohľadom ovocia teraz nie je sezóna ničoho. Stačí keď mu dám základ jablko hruška banán a ostatné až v lete v sezóne?
  Ďalej ohľadom lepku. Treba dávať každý deň? Zavedie krupicu, potom prejdem na večerné kaše, ale musí mať každý deň lepok? Alebo nie (ryžová kaša, ovsena atď s tým ze na obed by som nedala krupicu).
  Vodu môžem začať ponúkať tých 200ml hneď od začiatku?
  A ryby môžem kedy dat? Od ktorého mesiaca?
  Ďakujem krasne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ryby dávam až po roku.
  Divinu ak je úplne bezchybná môžete dávať zo srnky a králika, diviaka až po roku.
  Bez mliečne príkrmy zavádzame po piatom mesiaci. ide o to, aby do skončené siedmeho mesiaca mal už zavedené všetky potraviny: zeleninu, mäso, ovocie, lepok aj kravské mlieko / to samozrejme vo forme umelého, detského mlieka formuly, nie bežné kravské mlieko z obchodu/. Dá sa to stihnúť, aj keď začnete až okolo šiesteho mesiaca. Bežne to robím tak, že po skončení piateho mesiaca začíname zemiakom, o trištyri dni pridáme mäso / 30 gramov kuracie, morčacie, teľacie, králičie/ mäso dávame denne do roka. Potom pridáme lepoko vo forme krupice / tú zavaríme/ alebo bezmliečnej obilninovej kaše / tú pridáme do hotového príkrmu/. Ovocie / len to ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu/ zavádzame až po šiestom mesiaci / vždy zavádzame najprv mäsovozeleninový príkrm až potom ovocie/. Potom pridáme mliečnu kašu / odporúčam bez príchutí!/Oba prkrmy môžete podávať aj vo forme komerčne vyrábaných príkrmov / hipp. hami/.

 • Odmietanie príkrmu lyžičkou

  , Autor:

  Dobrý deň, pani doktorka,
  mám syna, ktorý má 8 mesiacov, 9,30kg a výška 72cm. Sme na UM.
  Keď sme začínali s príkrmami - v období cca 5,5 mesiaca - zavádzanie bolo v poriadku, začínali sme so zeleninou. Postupne sme pridali mäsko, žĺtok, potom ovocie - jablko (neosvedčilo sa :), banán, hruška...
  Jedol v pohode - bez odmietania...
  Avšak v 7. mesiaci nám začali rásť 4 vrchné zuby, a odvtedy sledujem, že začal boj s príkrmom..
  skúšam ponúkať každý deň - a ked dáme ako tak 2-3 lyžičky som šťastná.... Na váhe nespadá, nalada je akokedy... vidím, že ho možu jedovať tie zuby...
  Akoby som mohla späť prinavrátiť chuť do jedla a to aby aj prekročilo to odmietanie otvranie pusinky a dať si do úst lyžičku...
  Večer spapá kašu, mliečko a vodu v pohode...
  Ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Iste ste to už vyriešili, bola som chorá......
  Ale vždy v takom prípade poradím vyradiť na cca týždeň príkrmy, ktoré odmiete a potom začať znova. Hlavne sa neprikloniť k úplne nevhodnej praktike, že by ste na úkor toho, aby jedol začali púšťať televíziu, tablet, mobil!!!!! Prosím nie. On znova určite začne papať. Hlavne mu netreba dať nič kyslé, to deti neznášajú.

 • Prikrm

  , Autor:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa poradiť ohľadne zavádzania príkrmov. V 6m sme začali prikrmovať a tešili sme sa, že dcérke chutí, sama prejavovala záujem o jedlo, pri kŕmení pekne otvárala ústa, keď chcela ďalšie sústo, prešli sme instatnú kašu tú mala rada zo zeleniny mrkvu, zemiak, batát, brokolicu a žĺtko, pomaly sme začali s vývarom a mäskom, ktoré tiež veľmi ľúbila. Naša pediatrička nám povedala, že pri kontrole v 7,5m už má na obed zjesť jednu dávku príkrmu a nie mliečko. Problém nastal, keď jedného dňa zjedla 40ml obedu a odvtedy jedlo odmieta. Neotvára pusinku, nechce papať z lyžičky zaujíma ju všetko len nie jedlo, má vlastnú stoličku ale nechce v nej papať, ani na rukách v podstate nikde, vždy sa začne šmuchliť s rúčkami popred tvár a trucovať. Nepomáha ani keď stolujeme spolu ani keď má papať sama. Keď s manželom spolu stolujeme nemá problém ´žužľať´ (ešte nemá zúbok) dokonca si sama pýta rúčkou alebo otváraním úst mrkvu alebo uhorku, keď jej dáme ožužľať kôrku tak je tiež spokojná, aj žĺtko ľúbi ale nesmie byť na lyžičke. Takto však nezje veľa je to naozaj iba ožužľanie ale príkrm odmieta. Skúšala som aj dávať jej väčšie kúsky nie pyré ale nepomohlo, taktiež som skúšala jej ukázať uvarenú popučenú a surovú zeleninku aby si skúsila ohmatať a ochutnať, že to je to isté.. Nepomohlo... Skúsila som aj pripraviť obed spolu s ňou s rovnakým výsledkom, tiež som skúsila aj ´krok späť´ a niekoľko dní som jej dávala len mliečko a potom som skúšala pomaly a postupne opäť ako od začiatku zavádzať príkrm no taktiež nič.... už neviem ako ju opäť naučiť na príkrmy.
  Ďakujem za vašu radu a odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem ako je teraz dievčatko staré. V zásade ste potupovali správne, keď ste sa vrátili k mliečnej strave a znova začali od začiatku. Aj keď zavádzanie príkrmov má svoje pravidlá, je to vždy individuálne a každé dieťatko reaguje inak.
  Jedna z chýb, ktoré sa mohli stať, že bolo jedlo veľmi teplé ale to nepredpokladám. na to mamičky dávajú pozor. Iné je, že jedlo bolo kyslé, hlavne ovocie, deti kyslú chuť nemajú rady a potom pusinku ani neotvoria!
  Iná vec je, že dieťatko, hlavne keď sa už hodne hýbe môže byť unavené a vtedy papať nechce, radšej sa napije mlieka / to však býva častejšie po roku, kedy už chodia/.
  Iná vec je, že odmietanie jedla môže mať príčinu aj v zhoršenom zdravotnom stave, na začiatku ochorenia, na konci ochorenia, v rekonvalescencii, alebo napríklad pri chudokrvnosti. V každom prípade netreba nikdy dieťa do jedla nútiť, podávať jedlo vo forme akú dieťa akceptuje / mixované na kašičku, malé, mäkké, kúsky, potlačené, popučené alebo aj jedlo do ručičiky, pozor treba sledovať, aby dieťa malý kúsok nevdýchlo! Ak sa stav so stravou nezlepší, je na mieste vyhľadať lekára.

 • Nadmerná plynatosť 9 mesačného bábätka

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som sa informovať o našich možnostiach s nasledujúcim problémom. Dcéra má problém s nočným aj denným spánkom z dôvodu nadmerného vylučovania plynov alebo grgov. Pôrod bol akútnou sekciou, dlhodobo sa trapime s grgmi (vraj tichý reflux), pričom sme začali používať nosič, aby sa ako tak vyspala. Momentálne sa budí aj na silné prdíky. Dcéra je stále dojčená. Odmieta čaje a vodu, takže jej ich ponúkame lyžičkou, no dojčím ju cca 4-5x za deň. V noci sa budí takmer každé dve hodiny, uspávame ju o 19:00 a definitivne vstáva už o 5:00. Ráno ju nadojčím, následne o 7 ešte zaspí na cca hodinu, na desiatu zje ovocnú dreň a o cca 11:00 zaspí opäť max na hodinu. Olovrant a obed sa jej občas spájajú a zje zeleninu s kuracím, morcacim alebo králičím mäsom pričom do hodiny opäť zaspí na 1 hodinu. Pred kúpaním jej dávame kašu, najnovšie skúšame nemliečnu a po kúpaní si dá ešte dojčenské mlieko. Skúšali sme už rôzne probiotiká. Dospelo to do štádia, že dcéru uspavame len v nosiči. Detská doktorka dlhodobo hovorí, že ide o koliky a mame dávať viac espumisanu. Už sme minuli asi 20 fľašiek, ale dcére plyny odchádzajú, len sa na ne budí a ťažko prechádza do ďalšieho spankoveho cyklu. Vedeli by ste nám prosím poradiť, kde môžme robiť chybu?
  Ďakujem za Váš čas

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, či niekde robíte chybu. Neviem ani, či tieto problémy súvisia s nafukovaním. Neviem však ako je dieťatko staré. predpokladám, že má najmenej 5 mesiacov, keď už má príkrmy. Vodu a už vôbec nie čaj by som nedávala kým bola len kojená. Teraz jej môžete ponúknuť prevarenú ochladenú vodu ale maximálne 200 ml za 24 hodín, nenútiť, len ponúknuť, ak je smädná, napije sa.
  Pozor na kaše, teraz sú veľmi populárne rôzne pšeno, proso, pohánka, špalda. Nepovažujem to za kaše vhodné pre deti do roka a ani po roku ich nepreferujem. Práve tie môžu veľmi nafukovať. Espumisan zjavne nepomohol. Mohli by ste skúsiť coliprev.
  Ak budú problémy pretrvávať treba informovať lekára.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: