Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,333 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prikrmy

  , Autor:

  Dobrý deň, pani Doktorka. Keď synček začal 6-ty mesiac začala som ho prikrmovať, už papame skoro dva týždne zeleninovo mäsové prikrmy. Synček je plne dojceny. Chcem sa opýtať ako je to s vodou? Koľko a kedy mu mám dávať vodu, a či vôbec? Po týchto dvoch týždňoch môžem začať dávať aj kaše na večeru? Ak mám pripravený zelenivo mäsový prikrm môžem mu ho dať aj na druhý deň, alebo vždy uvariť nový? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môžete si ho uvariť na dva dni ale nemôže chladnúť bežne na šporáku. Hneď po uvarení ho ochlaďte vo vodnom kúpeli studenom a dajte do chladničky.
  Vodičku ponúkajte ale nenúťte, mala by vypiť denne max 200 ml, má byť prevarená a ochladená
  Ja by som najprv dala lepok teda jednu dve kávové lyžičky instantnej bez mliečnej kaše babylove krupica alebo trojzrnná do mäsovozelninového príkrmu najprv až potom dávam mliečnu kašu. Hľadajte takú, ktorá nemá príchute. Kaše treba robiť do umelého mieka alebo kúpiť mliečne kaše a rozrobiť s vodou.

Podobné otázky

 • Prikrm

  , Autor:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa poradiť ohľadne zavádzania príkrmov. V 6m sme začali prikrmovať a tešili sme sa, že dcérke chutí, sama prejavovala záujem o jedlo, pri kŕmení pekne otvárala ústa, keď chcela ďalšie sústo, prešli sme instatnú kašu tú mala rada zo zeleniny mrkvu, zemiak, batát, brokolicu a žĺtko, pomaly sme začali s vývarom a mäskom, ktoré tiež veľmi ľúbila. Naša pediatrička nám povedala, že pri kontrole v 7,5m už má na obed zjesť jednu dávku príkrmu a nie mliečko. Problém nastal, keď jedného dňa zjedla 40ml obedu a odvtedy jedlo odmieta. Neotvára pusinku, nechce papať z lyžičky zaujíma ju všetko len nie jedlo, má vlastnú stoličku ale nechce v nej papať, ani na rukách v podstate nikde, vždy sa začne šmuchliť s rúčkami popred tvár a trucovať. Nepomáha ani keď stolujeme spolu ani keď má papať sama. Keď s manželom spolu stolujeme nemá problém ´žužľať´ (ešte nemá zúbok) dokonca si sama pýta rúčkou alebo otváraním úst mrkvu alebo uhorku, keď jej dáme ožužľať kôrku tak je tiež spokojná, aj žĺtko ľúbi ale nesmie byť na lyžičke. Takto však nezje veľa je to naozaj iba ožužľanie ale príkrm odmieta. Skúšala som aj dávať jej väčšie kúsky nie pyré ale nepomohlo, taktiež som skúšala jej ukázať uvarenú popučenú a surovú zeleninku aby si skúsila ohmatať a ochutnať, že to je to isté.. Nepomohlo... Skúsila som aj pripraviť obed spolu s ňou s rovnakým výsledkom, tiež som skúsila aj ´krok späť´ a niekoľko dní som jej dávala len mliečko a potom som skúšala pomaly a postupne opäť ako od začiatku zavádzať príkrm no taktiež nič.... už neviem ako ju opäť naučiť na príkrmy.
  Ďakujem za vašu radu a odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem ako je teraz dievčatko staré. V zásade ste potupovali správne, keď ste sa vrátili k mliečnej strave a znova začali od začiatku. Aj keď zavádzanie príkrmov má svoje pravidlá, je to vždy individuálne a každé dieťatko reaguje inak.
  Jedna z chýb, ktoré sa mohli stať, že bolo jedlo veľmi teplé ale to nepredpokladám. na to mamičky dávajú pozor. Iné je, že jedlo bolo kyslé, hlavne ovocie, deti kyslú chuť nemajú rady a potom pusinku ani neotvoria!
  Iná vec je, že dieťatko, hlavne keď sa už hodne hýbe môže byť unavené a vtedy papať nechce, radšej sa napije mlieka / to však býva častejšie po roku, kedy už chodia/.
  Iná vec je, že odmietanie jedla môže mať príčinu aj v zhoršenom zdravotnom stave, na začiatku ochorenia, na konci ochorenia, v rekonvalescencii, alebo napríklad pri chudokrvnosti. V každom prípade netreba nikdy dieťa do jedla nútiť, podávať jedlo vo forme akú dieťa akceptuje / mixované na kašičku, malé, mäkké, kúsky, potlačené, popučené alebo aj jedlo do ručičiky, pozor treba sledovať, aby dieťa malý kúsok nevdýchlo! Ak sa stav so stravou nezlepší, je na mieste vyhľadať lekára.

 • Nadmerná plynatosť 9 mesačného bábätka

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som sa informovať o našich možnostiach s nasledujúcim problémom. Dcéra má problém s nočným aj denným spánkom z dôvodu nadmerného vylučovania plynov alebo grgov. Pôrod bol akútnou sekciou, dlhodobo sa trapime s grgmi (vraj tichý reflux), pričom sme začali používať nosič, aby sa ako tak vyspala. Momentálne sa budí aj na silné prdíky. Dcéra je stále dojčená. Odmieta čaje a vodu, takže jej ich ponúkame lyžičkou, no dojčím ju cca 4-5x za deň. V noci sa budí takmer každé dve hodiny, uspávame ju o 19:00 a definitivne vstáva už o 5:00. Ráno ju nadojčím, následne o 7 ešte zaspí na cca hodinu, na desiatu zje ovocnú dreň a o cca 11:00 zaspí opäť max na hodinu. Olovrant a obed sa jej občas spájajú a zje zeleninu s kuracím, morcacim alebo králičím mäsom pričom do hodiny opäť zaspí na 1 hodinu. Pred kúpaním jej dávame kašu, najnovšie skúšame nemliečnu a po kúpaní si dá ešte dojčenské mlieko. Skúšali sme už rôzne probiotiká. Dospelo to do štádia, že dcéru uspavame len v nosiči. Detská doktorka dlhodobo hovorí, že ide o koliky a mame dávať viac espumisanu. Už sme minuli asi 20 fľašiek, ale dcére plyny odchádzajú, len sa na ne budí a ťažko prechádza do ďalšieho spankoveho cyklu. Vedeli by ste nám prosím poradiť, kde môžme robiť chybu?
  Ďakujem za Váš čas

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, či niekde robíte chybu. Neviem ani, či tieto problémy súvisia s nafukovaním. Neviem však ako je dieťatko staré. predpokladám, že má najmenej 5 mesiacov, keď už má príkrmy. Vodu a už vôbec nie čaj by som nedávala kým bola len kojená. Teraz jej môžete ponúknuť prevarenú ochladenú vodu ale maximálne 200 ml za 24 hodín, nenútiť, len ponúknuť, ak je smädná, napije sa.
  Pozor na kaše, teraz sú veľmi populárne rôzne pšeno, proso, pohánka, špalda. Nepovažujem to za kaše vhodné pre deti do roka a ani po roku ich nepreferujem. Práve tie môžu veľmi nafukovať. Espumisan zjavne nepomohol. Mohli by ste skúsiť coliprev.
  Ak budú problémy pretrvávať treba informovať lekára.

 • Prvé príkrmy

  , Autor:

  Dobrý deň,

  chcela by som sa prosim informovať. Mam dcérku 5mesacnu. Začali sme prikrmovať presne na 5mesiac.
  Síce je plne dojčena a len ju kojím, malo mi priberá a odporucila mi aj laktačná poradkyňa, fyzioterapeutka začať s prikrmami, lebo som nechcela dávať umelé mlieko na večer. Tak začali sme s mrkvou, batat , teraz hokaido. Jeme uz 10.den ale nezje viac ako 2 lyžičky a place pri tých príkrmoch. Mam byt prosim trpezlivá a vydržať alebo mi dáva najavo, že este nechce? Potom ju doplním MM, ale netusim či to je tým, že nechce alebo by som mala dlhšie vydržať, keď sa stále rozplače. Bolo to pri každom prikrme, len batat mi dva dni jedla normálne bez plakania.
  Kojím ju tak 6x denne a v noci asi 3x niekedy 2x.
  Neviem, či splňuje tabuľky hmotnosti váhy u dievčat. Celkovo je aktívna, ale aj velmi pohodlná.
  Prosim neviem ako začať a či vlastne som neurobila chybu, keď som jej uz dala prikrm, keď plne kojím, ale ona sa uz pozerá na mna, keď ja jem a stahuje mi sj tanier zo stola :D

  Este sa chcem opýtať kedy sa zavádzajú kase ake a kedy najlepšie. Je prosim lepšie robiť vlastne kase alebo kupovat?

  Prosim ktorá kniha so zavádzaním príkrmov je prísunom ?

  Dakujem velmi pekne za odpoved!
  Patricia

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to ťažké, neviem, či najvhodnejším príkrmom je batát a hokaido....neviem, o tom, že by sa to na Slovensku rodilo v každej záhradke. Som zástancom podávania deťom čerstvých lokálnych potravín.
  Začať s príkrmami v piatom mesiaci, tak ako ste začali je veľmi správne. Faktom je, že deti nevedia papať, takže niekedy jedlo vypľúvajú nie preto, že im nechutí ale len preto, že sa im ho nepodarilo prehltnúť, potom sa aj jedujú . Treba im dať vždy koľko akceptujú a potom dokrmiť materským mliekom. Nikedy to trvá aj mesiac, než začnú papť viac ako pár lyžičiek ale je to úplne v poriadku. Hlavne netreba dieťa nútiť ani sklzavať k šaškovaniu pri jedle, púšťaniu televízie, ipadu iphonu a podobne!!!!!!!!!!!!!!!!
  Čo je však oveľa dôležitejšie je zloženie stravy, začneme zeleninou, stačí zemiak a čo najskôr pridáme mäso: teľacie, kuracie, morčacie králičie. Ja osobne to mamičkám podrobne poviem v poradni v piatich mesiacoch a pošlem im celý postup mailom. Ak máte záujem, pošlite mi mail na martasp@vydur.sk pošlem vám celý postup.

 • prikrmovanie

  , Autor:

  Dobry den, Chcela by som sa Vás opýtat , Mám 6 a pol mesačného synceka , ktorému dávam umelé mliečko Nutrilon omneo comfort 2 od pol roka, predtým Nutrilon HA1.. S príkrmami a to zeleninovými som zacala tak od marca , uz na olovrant mu dávam ovocné prikrmy. Od pol roka som mu zacala davat masko k zelenine a raz som vyskusala aj ryzu k masku a zelenine. cca Odvtedy má tvrdu stolicu, je to v poriadku? moze ho ryza zapekat??, ci je este skoro dávat ryzu ako prílohu, mam ju dávatradsej vo forme kase??predtým jedol na olovrant banan popucany...este sa chcem opýtat, aké kase na veceru možem malému dávat? musia byť v jeho veku bezlepkové, ci..? moze aj kasu cerealnu NOMINAL psenovu, ryzovu, pohánkovú...ked este nema 7 mesiacov, alebo mám začať mliečnou ryzovou??dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Takže ryžu a ryžovú kašu len ojedinele, ani nie viac ako dvakrát do mesiaca, keďže má tvrdú stolicu. Taktiež varenú mrkvu dávať maximálne jedenkrát týždenne
  Kaše samozrejme môže a má papať s lepkom. Teda krupicovú, trojzrnnú, hľadajte na trhu také, ktoré neobsaujú príchute, je to celkom ťažké takú nájsť. Môže byť mliečna kaša, potom ju zarobte s vodu, alebo bez mliečna a potom ju zarobte s jeho mliekom.
  prosím proso je pre andulky, pohánka nafukuje a je to doplnková kaša pre ľudí s celiakiou, špalda obsahuje až veľmi veľa lepku!!! takže zabudnite na to, že sú to pre vaše diea zdravé kaše a vôbec ich nepodávajte!!!! Teda dávajte krupicovú, môžete aj ovsenú alebo kukuričnú, ale tie neobsahujú lepok a lepok už dieťa v tomto veku v strave potrebuje!Ak budete mať naďalej problém s tvrdou stolicou, môžete podávať probiotika.

 • Krmenie

  , Autor:

  Dobry den chcem sa informovat ako je to s nastupom mlieka po cisarskom reze ktory bol vykonany v piatol mala sa zatial necjce prisat vzdy sa obrati a ked sa tak cucne dvakrat ....zatial mi nejde z tadial nic ....a ked som sa opytala sestriciek zeckedy prikrmy alebo ze ci nie du hladne ze ci neschudne velmi tak odpoved bola ze kevy chce vypyta si ....ale od piatku je dpst dlha doba na to aby bola uz hladnaaa a aby jej nieco dali alebo nie ?....bojim sa ze ki velmi schudne a nevude chciet papat potom

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Chápem vaše obavy ale už sa iste všetko vyriešilo. Ospravedlňujem sa za daných okolností som sa poradni nemohla venovať ako by som chcela. V každom prípade bolo treba dieťatko prikladať čo najčastejšie a aj keď si cucne len pár krát je to v poriadku, postupne sa to zintenzívni.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: