Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,288 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Mlieko

  , Autor: Zuzana

  Dobrý deň prajem už si neviem rady mali ma rok a už mi odmieta piť mlieko do 1 roka ho pil v noci aspoň 1krat teraz ho už nechce a keď nevipije mlieko potom sa budí často a je nervózny prosím o radu aby aspoň v noci pil mlieko 1 krat

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak má dieťa kvalitnú výživu, teda cca 200 až 250 gramov kvalitného mäsa týždenne, ovocie, zeleninu, obilniny, mliečnu kašu, mliečne výrobky , nie je nutné, aby pilo mlieko. Mlieko je samozrejme vhodná a dobrá súčasť výživy dieťaťa ale nie nevyhnutná! V noci mu môžete ponúknuť čistú vodu, aby nebol smädný.
  Nočné budenie iste nie je preto, že potrebuje piť mlieko. Deti sa v tomto veku v noci budia, kontrolujú napríklad, či je matka nablízku, možno majú zlý sníček, prípadne ich zobudia aj najmenšie zvuky v okolí. Je to prechodné a neskôr sa to upraví a dieťa spinká celú noc.

Podobné otázky

 • Bolesti bruška

  , Autor:

  Dobrý den prajem.
  Chcela by som sa opýtať, respektíve poradiť s Vami ohľadom UM. Máme predčasne narodené bábätko 32tt + 3, 2020g a 48cm. Po mesiaci nás pustili z nemocnice. Prvý mesiac dostával moje odsate mlieko, nakoľko nevládal papať celu dávku, ale dostával aj cez hadicku do nos. Neskôr bol kŕmeny Nutrilonom Nenatal 0 a potom 1. Teraz má 2 a pól mesiaca, má 53cm a 4100g. Papame Nutrilon Profutura 1. Musí však užívať aj železo Maltofer a Cebion. Po tejto kombinacii nonstop plače a má kŕče a bolesti bruska. Mliecko mu veľmi chuti, papa pekne celé dávky z fľaše, ale nie je na neho silne? Skúšala som mu už aj železo vysadiť na týždeň a trochu pomohlo, ale kŕče v brušku má stále. Pri mliecku Nenatal ich nemal. Našťastie nevracia, celkom pekne kaka, ale nespi a nonstop je nervózny z tej bolesti bruska. Skúšali sme používať aj Sabsimplex kvapky aj Coliprev ale nič nepomáha. Vedeli by ste mi prosím poradiť, čo by bolo vhodne takémuto bábätku dávať papať, aby toľko netrpel bolesťami bruska a vedel aj dobre spávať? Nebolo by pre neho vhodne nejaké ľahšie mliecko bez mliecneho tuku? Vopred veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Mliečny tuk je veľmi dôležitý, materské mlieko ako často mamičkám hovorím je šľahačka!
  Nie je dobré meniť značku mlieka. Skúste sa poinformovať ešte o iných možnostiach mliek v rade Nutrilon, myslím, že majú aj nejaké pre citlivé brušká, doma nemám všetky druhy a naspamäť ich neviem, ale v lekárni vám určite poradia.
  Pridala by som bábatku okrem Coliprev aj probiotika. Niekedy veľmi pomôžu. Niekedy sa bábätko upokojí aj v polohe na brúšku, ideálne ho môže dať aj na teplú prežehlenú plienku bruškom dole. Nesmie tak samozrejme v noci spinkať! Bábätká v tomto veku bývajú uplakané a nepokojné, zväčša to po treťom mesiaci prejde. Môžete skúsiť aj masírovať bruško v smere hodinových ručičiek s mastičkou pupík.

 • prikrmovanie

  , Autor:

  Dobry den, Chcela by som sa Vás opýtat , Mám 6 a pol mesačného synceka , ktorému dávam umelé mliečko Nutrilon omneo comfort 2 od pol roka, predtým Nutrilon HA1.. S príkrmami a to zeleninovými som zacala tak od marca , uz na olovrant mu dávam ovocné prikrmy. Od pol roka som mu zacala davat masko k zelenine a raz som vyskusala aj ryzu k masku a zelenine. cca Odvtedy má tvrdu stolicu, je to v poriadku? moze ho ryza zapekat??, ci je este skoro dávat ryzu ako prílohu, mam ju dávatradsej vo forme kase??predtým jedol na olovrant banan popucany...este sa chcem opýtat, aké kase na veceru možem malému dávat? musia byť v jeho veku bezlepkové, ci..? moze aj kasu cerealnu NOMINAL psenovu, ryzovu, pohánkovú...ked este nema 7 mesiacov, alebo mám začať mliečnou ryzovou??dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Takže ryžu a ryžovú kašu len ojedinele, ani nie viac ako dvakrát do mesiaca, keďže má tvrdú stolicu. Taktiež varenú mrkvu dávať maximálne jedenkrát týždenne
  Kaše samozrejme môže a má papať s lepkom. Teda krupicovú, trojzrnnú, hľadajte na trhu také, ktoré neobsaujú príchute, je to celkom ťažké takú nájsť. Môže byť mliečna kaša, potom ju zarobte s vodu, alebo bez mliečna a potom ju zarobte s jeho mliekom.
  prosím proso je pre andulky, pohánka nafukuje a je to doplnková kaša pre ľudí s celiakiou, špalda obsahuje až veľmi veľa lepku!!! takže zabudnite na to, že sú to pre vaše diea zdravé kaše a vôbec ich nepodávajte!!!! Teda dávajte krupicovú, môžete aj ovsenú alebo kukuričnú, ale tie neobsahujú lepok a lepok už dieťa v tomto veku v strave potrebuje!Ak budete mať naďalej problém s tvrdou stolicou, môžete podávať probiotika.

 • Zapal prsnika?

  , Autor:

  Dobrý deň, plne dojčím 2tyz.dcerku.V noci som sa zobudila na bolest laveho prsnika..mala som ho naliate mliekom a zo spodnej strany bolestive..trochu sa to uvolnilo po kojeni ale do rana som mala zvysenu teplotu.Druhy prsnik je v poriadku.Na bolestivom prsniku mam cerveny fliacik na spodnej strane kde to mam aj citlive a bolestive.Chcem sa opytat ci mozem dojcit ak mam zvysenu teplotu?A ci sa jedna o zapal prsnika,?V pripade ak ano co by ste odporucili?su potrebne antibiotika alebo navsteva lekara?..Dakujem za odpoved.Pekny den.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pravdepodobne sa jednalo o zápal prsníka. Treba lokálne priložiť kapustný čerstvý list alebo tvaroh v gáze. Ak je teplota, treba navštíviť lekára, CRP ukáže, či je zápal bakteriálny a v takom prípade je potrebné užívať antibiotiká.

 • Mlieko umele

  , Autor:

  Prosím o radu, začíname s príkrmami, podľa vašej poradne. Ako postupovať so zaradením mliečnej formule ak prvý syn mal v 4rokoch potvrdenú alergiu na bkm. Už má9 rokov a al mema.len intolerancia na laktózu. Naša pediatricka vôbec neodporúča um. ani zaradiť vramci imunol.okna ku koncu 7. mesiaca. Ja kojim no funkčný len 1 prsník konzultácie s dojcenskou poradkyňou avšak podľa jej odporúčania byliny len 6 mesiacov. Kojime sa na požiadanie v noci aj 5 krát je stále pri mne len aby bolo mlieko. Je to už dosť vyčerpávajúce a bylinky sú drahšie ako UM☺️Ale tak nechcem urobiť chybu a urobiť všetko čo najlepšie môžem pre zdravie... Aký máte názor na zaradenie formule kr mlieka. Vopred ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Zásadne ju treba zaradiť najneskôr do skončeného siedmeho mesiaca!!!!!!!!!!
  Ideálne vo vašom prípade hneď: jednak máte menej mlieka a jednak treba využiť čo najskôr imunologické okno.
  Ja to robím pri dostatočnom kojení tak, že zaradím mliečnu kašu, lebo kojené deti zväčša fľašku nechcú a ani z nej nevedia piť, samozrejme postupne sa to naučia. Takže určite umelé mlieko, formulu alebo mliečnu kašu / bez príchutí!/ zaraďte.

 • Odmieta jesť

  , Autor:

  Dobrý deň chcem sa spýtať syn má 1rok ale odmieta mi všetko jesť už dlho asi 2mesiave alebo 3nechce jesť vôbec nič odmieta hlavu pije on matérske mlieko nič iné a džús ovocný nezje ani ovocie no proste. Nič zistila mu dr. Ze má anemiu stredne ťažkú má lieky vitamín B,C pirodxin a železo kyselinu listovú

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  To, že je chudokrvný môže byť príčina, že zle papá ale môže to byť aj dôsledok toho, že zle papá, len sa kojí a nemá prísun živín, potrebných na tvorbu červených krviniek a dostatočný zdroj železa. Býva to zväčša vtedy, keď mamičky neskoro začnú podávať bez mliečne príkrmy/ mali by sa začať najneskôr pred ukončením šiesteho mesiaca!!!!/ a hlavne nepodávajú mäso!
  podávajte lieky, hlavne správne, nesmie ich zapiť ani šťavou ani čajom a hlavne nie mliekom, železo zapiť len vodou a ideálne aspom hodinu pred a po nepiť mlieko.
  Ponúkajte mu 5x denne jedlo, tak ako to je bežné raňajky, desiata obed olovrant večera. Vždy len malé množstvo ale na úkor toho, že nechce jesť mu neponúknite prsník! Len vodu v tom čase!
  Je to ťažké, ale trpezlivosťou sa to dá prekonať. Ak nebude papať, neostáva iné ako znova navštíviť lekára, pripadne pošlem dieťa na hospitalizáciu.
  Dôležité je sledovať, či dieťa normálne priberá a hlavne nesmie strácať na hmotnosti, chudnúť!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: