Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,276 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Mlieko

  , Autor: Zuzana

  Dobrý deň prajem už si neviem rady mali ma rok a už mi odmieta piť mlieko do 1 roka ho pil v noci aspoň 1krat teraz ho už nechce a keď nevipije mlieko potom sa budí často a je nervózny prosím o radu aby aspoň v noci pil mlieko 1 krat

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak má dieťa kvalitnú výživu, teda cca 200 až 250 gramov kvalitného mäsa týždenne, ovocie, zeleninu, obilniny, mliečnu kašu, mliečne výrobky , nie je nutné, aby pilo mlieko. Mlieko je samozrejme vhodná a dobrá súčasť výživy dieťaťa ale nie nevyhnutná! V noci mu môžete ponúknuť čistú vodu, aby nebol smädný.
  Nočné budenie iste nie je preto, že potrebuje piť mlieko. Deti sa v tomto veku v noci budia, kontrolujú napríklad, či je matka nablízku, možno majú zlý sníček, prípadne ich zobudia aj najmenšie zvuky v okolí. Je to prechodné a neskôr sa to upraví a dieťa spinká celú noc.

Podobné otázky

 • Mlieko umele

  , Autor:

  Prosím o radu, začíname s príkrmami, podľa vašej poradne. Ako postupovať so zaradením mliečnej formule ak prvý syn mal v 4rokoch potvrdenú alergiu na bkm. Už má9 rokov a al mema.len intolerancia na laktózu. Naša pediatricka vôbec neodporúča um. ani zaradiť vramci imunol.okna ku koncu 7. mesiaca. Ja kojim no funkčný len 1 prsník konzultácie s dojcenskou poradkyňou avšak podľa jej odporúčania byliny len 6 mesiacov. Kojime sa na požiadanie v noci aj 5 krát je stále pri mne len aby bolo mlieko. Je to už dosť vyčerpávajúce a bylinky sú drahšie ako UM☺️Ale tak nechcem urobiť chybu a urobiť všetko čo najlepšie môžem pre zdravie... Aký máte názor na zaradenie formule kr mlieka. Vopred ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Zásadne ju treba zaradiť najneskôr do skončeného siedmeho mesiaca!!!!!!!!!!
  Ideálne vo vašom prípade hneď: jednak máte menej mlieka a jednak treba využiť čo najskôr imunologické okno.
  Ja to robím pri dostatočnom kojení tak, že zaradím mliečnu kašu, lebo kojené deti zväčša fľašku nechcú a ani z nej nevedia piť, samozrejme postupne sa to naučia. Takže určite umelé mlieko, formulu alebo mliečnu kašu / bez príchutí!/ zaraďte.

 • Odmieta jesť

  , Autor:

  Dobrý deň chcem sa spýtať syn má 1rok ale odmieta mi všetko jesť už dlho asi 2mesiave alebo 3nechce jesť vôbec nič odmieta hlavu pije on matérske mlieko nič iné a džús ovocný nezje ani ovocie no proste. Nič zistila mu dr. Ze má anemiu stredne ťažkú má lieky vitamín B,C pirodxin a železo kyselinu listovú

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  To, že je chudokrvný môže byť príčina, že zle papá ale môže to byť aj dôsledok toho, že zle papá, len sa kojí a nemá prísun živín, potrebných na tvorbu červených krviniek a dostatočný zdroj železa. Býva to zväčša vtedy, keď mamičky neskoro začnú podávať bez mliečne príkrmy/ mali by sa začať najneskôr pred ukončením šiesteho mesiaca!!!!/ a hlavne nepodávajú mäso!
  podávajte lieky, hlavne správne, nesmie ich zapiť ani šťavou ani čajom a hlavne nie mliekom, železo zapiť len vodou a ideálne aspom hodinu pred a po nepiť mlieko.
  Ponúkajte mu 5x denne jedlo, tak ako to je bežné raňajky, desiata obed olovrant večera. Vždy len malé množstvo ale na úkor toho, že nechce jesť mu neponúknite prsník! Len vodu v tom čase!
  Je to ťažké, ale trpezlivosťou sa to dá prekonať. Ak nebude papať, neostáva iné ako znova navštíviť lekára, pripadne pošlem dieťa na hospitalizáciu.
  Dôležité je sledovať, či dieťa normálne priberá a hlavne nesmie strácať na hmotnosti, chudnúť!

 • Ukončenie dojčenia

  , Autor:

  Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Mám 11 mesačnú dcérku ktorú ešte dojčím ráno, niekedy po poobedňajšom spánku večer pred spaním a raz v noci. Musím však dojčenie postupne ukončiť. Od 6teho mesiaca sme zacali s prikrmami. Prikrmi papa velmi pekne. Neviem ako mám správne postupovať keď chcem vynechať poobedňajšie dojčenie. Musím jej dať umelé mliečko alebo jej ho môžem nahradiť inou stravou? Dcérka mi odmieta fľašu.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Skúste jej dať mliečko z hrnčeka, existuje aj taký so sosáčikom alebo aj fľaška so sosáčikom, v tomto veku by už mohla vedieť aj piť z hrnčeka. Určite jej však dávajte umelé mlieko, formulu až do troch rokov nie bežné mlieko z obchodu. Odpoludnia môžete mlieko nahradiť jogurtom.
  Ukončiť kojenie sa dá postupne, vynechávaním jednotlivých dávok alebo aj naraz, úplne prestať prikladať. Uvidíte, čo bude pre vás lepšie a schodnejšie.

 • enteroccocus faecalis

  , Autor:

  Prosim Vas mam 6 mesacneho syna ktoremu odsavam moje mlieko a pije ho z flase. Davala som si robit rozbor materskeho mlieka kedze syn mal stafylokoka a nasla mi v nom bakteria enterococus faecalis. Hygienu dosledne dodrziavam. Ale mam v okoli dvorcov a bradaviek ekzem....bola som aj na koznom dala mi iba mast na premastnenie to nepomohlo. Citlivost mi z nalezu nevysla ziadna. Neviem ci ist na kozne a spomenut ze mi vysla tato bakteria, predpokladam ze je v tom ekzeme na kozi. Prsia ma hrozne svrbia a teraz neviem ci aj napriek tomu malemu nadalej podavat moje mlieko. Dakujem prosim poradte mi postup .

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, prečo ho nekojíte prirodzene.
  Enerococcus faecalis je baktéria bežne sa vyskytujúca v zažívacom trakte aj u zdravých detí, možno vôbec nie je súčasťou mlieka ale dostala sa tam z vašich rúk. Nevidím žiaden zmysel vo vyšetrovaní mlieka, keď je dieťa zdravé, dobre pije a dobre priberá. Svrbenie v oblasti bradaviek je spôsobené skôr prítomnosťou kvasiniek, netreba si prsníky umývať mydlom, len čistou vodou a sušiť. Na ekzém použite niektorý krém vhodný pre kojacie matky na bradavku, dostať v lekárni, zväčša lanolínové. Mali by ste užívať probiotika, kvalitné a dlhodobo. Poradia vám v lekárni.

 • Maly nechce materske mliečko

  , Autor:

  Dobry den moje dieta ma 2 mesiace doteraz som ho kojila normalne kazde 3 hodinky 20 minut s jedneho prsnika a 20 minut s druheho lenze mu to stale nestacilo tak som zacala prikrmovat a teraz uz ledva 5 minut pocuca s prsnika a niekedy vobec nechce a len plače..Prosim vas vedeli by ste mi poradit ako ho znovu naucit na prsnik ? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, či teraz už nie je neskoro. Dieťa si už zvyklo, že nemusí ťahať ale počká na fľašu a mlieko tečie. Tým, že ste stále prikrmovali, tak samozrejme aj produkcia vášho mlieka sa nenavyšovala lebo vypil od vás málo mliečka.
  Zlepšila by sa produkcia mlieka len vtedy, keby ste ho len kojili, nepodávali už umelé mlieko. Kojiť by ste ho ale museli nie každé tri hodiny, ale vždy keď si zapýta, teda napije sa z oboch prsníkov, upokojí sa, možno zaspinká a keď sa znova zobudí a je hladný, hoc aj po pol hodine, nedáte mu umelé mlieko ale znova ho kojíte. Iste by ste museli veľmi obmedziť iné aktivity, byť možno dva tri dni len doma a vlastne len kojiť kojiť kojiť, pretože na začiatku, aby sa kojenie rozbehlo je kojenie 8 až 20 krát denne normálne. Nie inej cesty k zvýšeniu produkcie mlieka.
  , lebo

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: