Poradňa dojčenia a výživy

Pridať otázku
odbornik2
 • Imunologicke okno

  , Autor: moma

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na tzv. imunologické okno. Medzi 18. a 26. týždňom sa majú dávať nemliečne príkrmy ako prevencia alergií. Ako laik to chápem, že by som mala dať teda štipku zo všetkého, čo býva alergén. Ale rôzne internetové zdroje vrátane našej pediatričky nám kázala v tomto období dávať iba štandardné príkrmy, ako sa dáva po 6 mesiacoch. Jediný alergén máme dať lepok. Čo ale ďalšie alergény, orechy, med, paradajky, kravské mlieko atď. Skrátka nevidím v tom zmysel, keď dávať skoro lepok aby sa predišlo celiakii, tak pri ostatných to tak nefunguje? Skrátka už je toho toľko na internete popísaného, že je z toho človek zmätený. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Lepok nie je až taký častý alergén, časejšia býva neschopnosť lepok vstrebať, na čo ale imunologické okno nemá žiaden vplyv. Lepok, teda obilniny je vak základom stravy ľudí a preto ho podávame už v tomto veku.
  Na jednej stane sa snažíme využiť imnologické okno na druhej strane v tomto veku predsa nemôže dieťa konzumovať vetko, napríklad je potrebné do roka dodržiavať výživu bez pridania soli u detí.
  Preto ja pracujem tak, že dieťa v podlstate dostáva medzi štvrtým a sidmym mesiacom základné druhy potravín v čistej forme, teda doma vaené, bez príchutí. Je to mäso, zelenina, lepok / teda obilnina/ ovocie a bielkovina kravského mlieka / vo forme umelého mlieka alebo mliečnej kaše z umelého, detského mlieka, formuly/ Postupne pridívame žltok, celé vajce, jogurt, strukoviny, samozrejme zeleninu od začiatku postupne obmieňame / ale len tú, ktorá sa varí/ Deti na ejto výžive dobre propievajú, alergie sú v medziach štatistických údajov a nemávam veľ " zlých jedákov".

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: