Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,244 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • príkrm

  , Autor: werronika

  Dobrý večer. Mam syna ktorý ukončil 4 mesiac života a pani doktorka nám povedala že nakoľko je na umelom mlieku môžem mu dávať príkrm a keď som sa spýtala čo mu môžem dať akú zeleninu nakoľko som počula že sú 4 základné ale neviem aké tak my dala brožúrky od hami a to bolo všetko a kupovať výživy nechcem na koľko nie som presvedčená že sú naozaj tak zdravé ako oni píšu lebo viem o to svoje nakoľko mam s takouto firemnou výrobou potravin skúsenosti ako to chodí. tak by som sa chcela spýtať akú zeleninu mu
  masko kasu ovocie vajíčko a olivový olej do jedla ak je vhodný ako som čítala kedy mu môžem dať a v akom množstve . Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Po štvrtom mesiaci môže ale nemusíte začať s prkrmami. Stačí aj po piatom. Začíname mäsosozelninovým príkrmom / kuracie, morčacie králiečie, teľacie mäso, cca 30 až 50 gramov denne, plus mrkva, zemiak, neskôr cukina, tekvica a iná bežná zelenina, ktorá sa varí/, do hotového rozmixovaného pridáme 3 až 4 kvapky olivového alebo slnečnicového oleja. Keď si na to dieťa zvykne / trvá to rôzne dlho, ale treba sa obrniť trpezlivosťou a príkrm denne ponúkať/ pridáme do príkrmu lepok / ako zavarenú krupicu do príkrmu alebo instantnú bezmliečnu kašu babylove/, navečer môžete začať podávať aj mliečnu obilninovú kašu. Vždy, keď zavediete niečo nové čakajte najmenj 4 dní ako dieťa zareaguje / vyrážka, hnačka podobne/. Potom pokračujete ovocným príkrmom : dopoludnia, jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, len to ovocie, čo rastie u nás a nemá červenú dužinu. Žĺtok zavádzame polovicu uvareného 2x týždenne po ôsmom mesiaci / nevynechávame mäso/, od deviateho mesiaca jogurt, od desiaeho mesiaca šošovicu červenú , lúpanú za dve čajové lyžičky do mäsosozelninového príkrmu. Do roka nesolíme

Podobné otázky

 • Umelá výživa

  , Autor: mirka077

  Dobrý deň, mám 2 otázočky. Mám mesačné bábätko a je prikrmované. Začala som prikrmovat tým nazvem to obyčajným Nutrilonom 1. Každé jedno prebalenie mala stolicu, žltú. Avšak pediatricka mi kázala prikrmovat radšej Nutrilonom HA 1. Prikrmujem ju 2 deň, a dcérka ešte nemala stolicu odkedy je na tomto Nutrilone. Je to v poriadku ak toho mliečka už popila dosť a ešte sa nevyprazdnila? Ak viem, že ten obyčajný Nutrilon ( modré balenie) jej robil lepšie aspoň tým, že mala stolicu môžem kombinovať? Raz Nutrilon a druhýkrát Nutrilon HA 1? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite netreba kombinovať. Nutrilon HA má výzanam, ak je niekto v rodine teda rodičia súrodenci alerťgici, jhlavne na bielkovinu kravského mlieka, ak nie ste alergici, nie je potrebné dávať HA mlieko.
  Na druhej strane to, že dieťtko nemá stolicu nemusí byť spôsobené HA mliekom, deti v tomto veku nemajú stolicu aj niekoľko dní: ak nemajú enormné bolesti bruška, prdkajú, papqjú, cikajú nevracajú prúdom a nemajú krv v stolici alebo len na plienke je všetko v poriadku.
  Sústreďte ss hlavne na to, aby ste mali viac mlieka a mohli umelé mlieko vyradiť. To dosihnete len tak, že budet často kojiť: 8 až 20 x je normálne na začiatku. A hlavne!!!! Nikdy nedajte dieťatku len umelé mlieko, vždy najprv kojiť, aj keď si zapýta mlieko po nakojení o niekoľko minút a až po kojení poda mlieko z fľaŠE!!!!!

 • Umelá výživa

  , Autor: mirka077

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať mam doma 3 týždňové bábätko a je dojčene - avšak dojčím aj 2 hodiny vkuse , zaspi na 10 minút a opäť je s plačom hore. Zacala som s prikrmovanim Nutrilon HA 1. Aj po prikrme je dosť mrzuta. Prikrm si pripravujem nasledovne : prevarim si aj 250 ml vody, ktoru nechám odstáť, teda vychladnúť. A túto vodu, ktorá je prevarena, avšak už iba podľa potreby bábätká zohrievam v mikrovlnke, prelejem do fľaše a rozrobim s Nutrilonom. Tym sa chcem spýtať, či je to správne a následne ci bábätku nesposobim potiaze. Ďakujem za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ideálne je u tak malého dieťatko vodu vždy aktuálne prevariť, ochladiť na primeranú teplotu a urobiť mlieko.
  Určite sa treba snažiť čo najviac kojiť, stále je šanca kojenie zlepšiť a umelé mlieko celkom vyradiť. Musíte však kojiť dieťa na požiadanie, aj dve hodiny v kuse ale hlavne spočiatku aj 8 až 20 x denne. Nikdy nepodajte umelé mlieko bez toho, aby ste dieťatko najprv kojili a priložili. Váš organizmus musí mať signál, tým je kojenie a priloženie dieťatka k prsníku, že má tvoriť hormén, ktorý potom tvorí mlieko!!!!

 • Dojcenie

  , Autor:

  Dobrý večer pani MUDr. Ma 39 rokov a týždeň po sekcii. Narodilo sa mi bábätko s váhou 2650kg. Doteraz mam malo mliečka preto už v nemocnici mi malého začali prikrmovat nutrilonom HA1 a povedali mi aby som ho krmilapo 2,5az 3hod. Chcem sa opýtať treba tento interval kŕmenia dodržiavať ci môžem aj častejšie mu dat papať?? Akym spôsobom co mam robiť aby som zvýšila tvorbu mlieka?? Nakoľko malý sa síce prisaje na prsník ale neviem ci aj pije, zrejme asi malo lebo potom stiahne 40-50ml z fľaše nutrilonu ako nič a stane sa aj to ze mu je malo a začne si cmulat prsty hľadá... Môže zjesť aj viac toho nutrilonu HA ako tých 40-50ml, nebude ho z toho bolieť brusko??nieje spôsobené tým ze je krátko na prsnikoch že mám nízky tok mlieka?? Začala som si nahrievat prsníky odsavat mlieko už mi pomaly aj trochu ide... Aj keď mam nízky tok mlieka mam ho prisavat na prsia a ako dlho ho nechať na jednom prsníku?? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tok mlieka nie je podstatný, podstatné je množstvo mlieka a uvoľnovanie mlieka.
  Intervaly ako vám povedali sú čistý nezmysel. Spočiatku treba kojiť dieťatko kedKoľvek si zapýta a prvé tri týždne ho nenechať bez pitia dlhšie ako štyri hodiny ani v noci, treba ho budiť!
  Tvorba mlieka sa zvyšuje len a len prikladaním a kojením dieťatka. Spočiatku kojiť 8 až 20 x denne je normálne. Netreba žiadne intervaly. Ak chcete tvorbu mlieka zvýšiť, nikdy nedajte dieťatku fľašku bez toho, aby sa najprv nekojilo, pri každom kojení z oboch prsníkov, môžete ich pri jednom kojením aj dva-tri krát vymeniťl Mlieko sa najviac tvorí vtedy, keď dieťatko pije.. Na zvýšenie tvorby mlieka si môlžete kúpiť v lekárni liek mother love, piť čaj z anízu, feniklu, majoránky, koprového semena alebo piť čerstvú mrkvovú šťavu s malým množstvonm llieka. Tú mrkvovú šťavu po každom kojení jeden pohár.

 • Správny stravovací režim a nočné dojčenie

  , Autor:

  Dobrý deň,

  pani doktorka, chcela by som sa s Vami poradiť, aký stravovací režim správne nastaviť dcére a zároveň sa opýtať na Váš názor na nočné dojčenie.

  Dcéra má čerstvých 9m, je dojcena, s prikrmami sme začali od ukončeného 6.m.

  Môj plan bol postupne nahrádzať jednotlivé chody dňa (1.obed-zelenina/+mäso,2.desiata-ovocie,3.olovrant-kase, chlebík,jogurt ap.) s tym, že v cca 9/10 mesiacoch bude mať moje mliečko už len na raňajky, večeru a druhú večeru.
  1. je tento postup správny?
  2. v akom veku vymeniť aj večere a raňajky? Je v poriadku ak potom MM ponechám už len po zobudení ráno a ako druhú večeru?

  Avšak realita je taká, že dcéra prikrmy takmer úplne odmieta. Na začiatku otvárala ústa pekne, teraz len vidí lyžicu a odvracia sa. Jediné čo ako tak prijme je banán a hrušková výživa. Nikdy som ju nenutila, na prikrmy sme išli pomaly, chválili sme ju. Aj po 3 mesiacoch prikrmov teda jej jedálniček tvorí prevažne mlieko. 5x za deň, plus akoby druhá večera po prvom zobudení plus nočné dojčenie.
  1. môžu dcére chýbať nejaké živiny, napr železo, keď zatiaľ neprijíma inú stravu resp. len veľmi malé množstvo? Je dosť veľká, 10,5 kg no za posledné 3 mesiace, t.j. odkedy prikrmujeme, pribrala dokopy len 200g.
  2. môže byť problém v tom, že má veľa mlieka a preto nechce iné? Je pravda, že niekedy dostane mlieko aj pomimo, keď sa z denného spánku zobudí s plačom väčšinou chce cucnut mliečko hoci jedla tesne pred spaním. Mala by som mlieko obmedziť? Zatiaľ, skúšam príkrm, ak nechce počkám pol hodinu a ponúknem znova, ak nechce ani potom, dám mlieko (a to si dá vždy).

  Taktiež veľa mlieka vypije v noci. Budí sa každú hodinu, max 1,5 hodinu (odjakživa to tak bolo). Shhhhkanie nezaberá, cumel má no sama si ho vyberá a pýta prsník, na ruky utíšiť neexist, spustí rev.
  V noci pije teda 5-7x s tým, že nejde len o malé cucnutie alebo dudlovanie, reálne pije dosť dlho a hltavo. Príde mi to abnormálne, aby v noci prijala v podstate rovnaké ak nie aj väčšie množstvo mlieka ako cez deň. Zároveň to narušuje spánok nám obom, cez deň býva často mrzuta a nervózna.
  1. môže jej to nejakým spôsobom zaťažovať zaludok/obličky?
  2. myslíte si, že ide o doháňanie nedostatku mlieka/stravy cez deň alebo skôr o spánkovu asociáciu, že nevie bez prsníka zaspať? Paradoxne, večer ju uspavam v nosiči, na prsníku mi večer nezaspí, dojcim az pri prvom zobudení po položení z nosiča (čo je niekedy pol hodina, hodina, inokedy po 10 min).
  3. mala by som obmedziť / uplne stopnúť nočné dojčenie? Pripadne prejsť na UM?

  Ešte dodám, že dcéra je veľmi temperamentna, obávam sa preto odstavenia, že bude v noci naozaj intenzívne plakať, vie sa dostať do dosť sílnych histerickych záchvatov. Zároveň sa bojím aby po odstavení (aj keď len nočnom) nezačala chudnúť, keď teraz pribera tak málo. Na druhej strane, ak by som mala záruku, že nám to obom skvalitní spánok a zároveň bude menej mlieka nahrádzať väčším množstvom prikrmov cez deň s radosťou sa na to podujmem.

  Za Vaše rady vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Len na začiatok napíšem, že chlebík ani pečivo / okrem niekedy keksíkov určených pre deti v tomto veku/ nepodávam, je tam pomerne veľa soli a neviete koľko ľudí ho malo v ruke, kým k vám prišiel.............

  V tomto veku jej už mlieko ako zdroj výživy určite nestačí, potrebuje aj iné živiny, literatúra udáva, že v tomto veku by dieťa malo byť kojené trikrát denne, inak má prijímať inú stravu. Samozrejme teória býva iná ako prax. Dieťa nemôže ostať hladné.
  Na druhej strane nočné kojenie s takou frekvenciou ako udávate nie je vhodné. Ona síce ako udávate papá ale hlavne chce byť vo vašej blízkosti. V tomto veku odporúčam, pokiaľ je dieťa zdravé, nechať ho spinkať v inej izbe, necíti vašu blízkosť, vy sa nezobudíte na každé jej pohnutie, takže sa nemusí vždy mlieka od vás dožadovať. Niekedy to chce trocha viac trpezlivosti a napríklad vstávania k nej v noci otcom, plakať nejako dlho ju isto nenecháte.

  Čo sa týka príkrmov, neviem univerzálnu radu. Po niekoľkodňovom prerušení príkrmov, by som začala odznova ako v šiestom mesiaci: najprv určite mäsosozeleninový príkrm, mäso denne, žĺtok polku cca 2x týždenne, v tomto veku môže mať ako olovrant alebo raňajky jogurt, večer mliečnu kašu alebo zemiakovú kašu. Ovocie preferujem dopoludnia, pozor, aby ste jej nedali kyslé, potom naozaj pusu na lyžičku neotvorí. Všetko treba riešiť pomaly trpezlivo, nenútiť do jedla, neustupovať vo výchove v tom, že len aby jedlo, púšťať telku a už vôbec nie telefón či ipad!!

  Niekedy je to naozaj ťažké. Umelé mlieko by som nezaraďovala, potrebuje iné živiny, než mlieko, ktorého má dostatok zatiaľ od vás.

 • Hnacka

  , Autor: Lucka

  Dobrý deň, prosím Vás pekne, nakoľko naša pediatricka je na MD, a zastupujú ju zatiaľ do septembra rôzny lekárky, chcela by som sa opýtať, kedy sa jedna o hnačku? Moja takmer 10 mesačná dcéra má asi od cca 3 mesiaca len zeleno čierne stolice, raz jej brali aj vzorku a nič nevyšlo bolo to ôk, ale bolo to dávno, je na nitrilon HA, žltú stolicu nemá vôbec, a máva ich niekedy veľmi riedky vodnate s hlien i, asi tak 3 denne to sa jedna už o hnačku? Bruško ju neboli je upne úžasná, prikrmujem od 6 mesiaca.

  Ďakujem pekne S pozdravom Lucia

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak správne priberá, vyvíja sa bezproblémovo, tak sa určite nejedná o hnačku.
  Dôvodom uvedenej farby stolice môže byť práve HA typ mlieka, kde je bielkovina čiastočne rozštiepená.
  Odporúčam podávať probiotika a sledovať stolicu po zavedení príkrmov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: